REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy państwa Europy stawią czoła problemom zadłużenia krajów PIIGS?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Niepewna sytuacja finansowa w państwach Europy przekłada się na wzrost notowań złota.
Niepewna sytuacja finansowa w państwach Europy przekłada się na wzrost notowań złota.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele państw Europy boryka się z problemem zadłużenia Grecji. Państwami Europy, które najbardziej odczują konsekwencje niewypłacalności Hellady, są Francja i Niemcy. Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej zostanie wzmocniony, co ma pomóc na jakiś czas najbardziej tonącym w długach państwom Europy.

Wierzyciele Grecji będą musieli wcześniej czy później  pogodzić się ze stratą znacznej części zainwestowanych kapitałów. W bankach zagranicznych Grecja jest zadłużona łącznie na 114 mld euro. Na największy szwank jest narażona Francja, która ulokowała w niepewne greckie aktywa  37,5 mld euro, drugie są Niemcy, które ryzykują sumą 25,3 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

Nie są to astronomiczne kwoty, jak na takie potęgi ekonomiczne. Jednak każdy chce uniknąć porażki, zatem decydenci unijni pragną jak najszybciej osiągnąć porozumienie, tym bardziej, że teraz sprawą palącą staje się również  zadłużenie Włoch. Politycy, godząc się na wpompowanie wielu miliardów euro w potencjalnych bankrutów, kupują sobie czas a rachunek, a i tak zapłacą podatnicy.

Grecy nie widzą potrzeby zaciskania pasa i rezygnacji z obfitych świadczeń i przywilejów, do których przyzwyczajały ich latami socjalistyczni przywódcy. Problem był już dojrzały w 2005 roku, kiedy dług Hellady równał się jej rocznemu PKB. Wówczas nikogo to w Brukseli nie zaniepokoiło, podobnie jak gigantyczne zadłużenie Włoch.

Można odnieść wrażenie, że banki funkcjonują w uprzywilejowanych warunkach, widząc, jak rządy ratują je z opresji. Wmawia się społeczeństwom, że ich upadek spowodowałby hekatombę w gospodarce światowej. Przykładem jest uratowanie na koszt podatnika banku Dexia, który beztrosko inwestował w ryzykowne greckie aktywa.

Dowiedz się także: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Dexia zajęła wysoką, 12. pozycję podczas ostatniego „stress testu” europejskich banków. Jaką więc wartość poznawczą posiada testowanie sektora bankowego?

REKLAMA

Tymczasem nikt nie będzie zastanawiać się nad ograniczeniem horrendalnych wynagrodzeń ani premii dla zarządów banków. W Polsce również nie brakuje wynaturzeń pod tym względem, kiedy wynagrodzenie prezesa banku bywa ponad sto razy wyższe niż średnia krajowa.

Niektórzy mają się doskonale, tymczasem gospodarka Eurolandu dostaje zadyszki, dowodzą tego m.in. coraz niższe odczyty wskaźników PMI, dające odpowiedź na pytanie, co myślą o koniunkturze menedżerowie logistyki.

Problemy największych maruderów wśród państw Europy mają wpływ na kondycję gospodarki Niemiec, będącej lokomotywą Europy. Po raz ósmy z kolei spadł wskaźnik sentymentu ekonomicznego instytutu ZEW, osiągając najniższy od listopada 2008 roku poziom -48,3 pkt. Czwarty miesiąc z kolei spada indeks nastrojów w niemieckim biznesie. Na pocieszenie wzrósł wskaźnik PMI dla sektora usług. Jego wartość 52,1 pkt. nie jest zachwycająca lecz w dzisiejszych, trudnych czasach budzić może optymizm, także ten niepoprawny.

Problem zadłużenia niebezpiecznie ewoluuje w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii. Zagrożenie „dusi” też Belgię. Obniżenie ratingów Włoch i Hiszpanii stanowi potwierdzenie rosnącego ryzyka kredytowego w Europie.

We wrześniu w Eurolandzie wzrosła inflacja do 3,0 proc., miesiąc wcześniej wynosiła 2,5 proc. Z kolei sierpniowy bilans handlu zagranicznego odnotował deficyt 6,3 mld euro.

Według szefa Deutsche Banku, udział inwestorów prywatnych w ratowaniu strefy euro zniszczy jej reputację i będzie miał negatywny wpływ na sektor bankowy. Ta wypowiedź wzbudziła szereg kontrowersji wśród zatroskanych losem europejskich banków.

Pomoc, jaką otrzyma teraz Grecja, pozwoli na doraźne wypłaty pensji dla sfery budżetowej oraz świadczenia społeczne, lecz co będzie w następnych miesiącach?

Polecamy serwis: Lokaty

Grecja nie może dodrukować sobie na taką okazję pieniędzy na wzór innych krajów, np. Stanów Zjednoczonych. Jest już pierwsza ofiara greckich zawirowań – bank Dexia, który w przeszłości beztrosko zainwestował w greckie obligacje. Nie obeszło się bez pomocy rządowej, co oznacza nacjonalizację.

Niepewność na rynkach finansowych przekłada się na notowania aktywów, które mogą być ostatnią szansą ratunku w przypadku kryzysu. Po silnej przecenie, jaka miała miejsce po dynamicznych wzrostach, od ostatniego tygodnia września cena złota znajduje się w trendzie wzrostowym.

W ciągu trzech pierwszych, pełnych tygodni października, złoto podrożało o około 100 dolarów na uncji. Obecna sytuacja prawdopodobnie świadczy o budowie bazy po dalsze wzrosty notowań kruszcu. Końcówka roku może okazać się pomyślna dla tych, którzy wykorzystają obecną sytuację, dodając do portfeli „złote aktywa”. Da się to zrobić, kupując fizyczne złoto lub inwestując w dostępne na polskim rynku fundusze złota, np. Investors TFI.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA