REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lokaty 6-miesięczne - wrzesień 2012

lokaty 6-miesięczne wrzesień 2012
lokaty 6-miesięczne wrzesień 2012
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy na niezmienionym poziomie, WIBOR już spada, mimo to oprocentowanie półrocznych lokat rośnie najmocniej od przeszło trzech lat.

REKLAMA

Rywalizacja na rynku półrocznych depozytów terminowych nabrała rumieńców. Banki najwyraźniej uznały, że to ostatnie chwile, aby zachęcić klientów do lokowania oszczędności na dłużej niż kwartał. Kolejne miesiące mogą przynieść obniżkę stóp procentowych co zmniejszy skłonność do oszczędzania w wyniku spadku zyskowności lokat. Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym już zaczęło spadać – trzymiesięczna stopa WIBOR w ciągu kilku dni skurczyła się z 5,11 do 4,96 proc. I choć zależność pomiędzy stopami rynku międzybankowego, a oprocentowaniem depozytów dla gospodarstw zmniejszyła się pod koniec 2008 roku, to wyraźnie widać, w którą stronę podążać będą banki.

REKLAMA

Średnie oprocentowanie półrocznych depozytów wyliczanych dla 35 banków wynosi 4,83 proc. i jest o 0,04 p.p. wyższe niż przed miesiącem. Lokaty półroczne dają przeciętnie zarobić 5,09 proc. czyli o 0,18 p.p. więcej niż w sierpniu – to największy wzrost w ujęciu miesięcznym od lipca 2009 roku. Wówczas był to tylko jednorazowy wyskok, a w kolejnych miesiącach banki obniżały odsetki. Roczne depozyty przynoszą średnio 5,28 proc. zysku (-0,01 p.p.), a na przeciętnej lokacie dwuletniej można zarobić 4,82 proc., dokładnie tyle co przed miesiącem.

REKLAMA

Od początku sierpnia co najmniej 10 baków poprawiło warunki lokat terminowych. W BGŻ Optima wzrosło oprocentowanie kwartalnej Lokaty Bezkarnej i półrocznej Lokaty Elastycznej. W ofercie BNP Paribas pojawiły się Lokaty 6/3 Plus i 6/6 Plus. Oba depozyty dają zarobić 6 proc. w skali roku, pierwszy z nich zakładany jest na kwartał, a drugi na pół roku. W drugiej połowie sierpnia Bank Ochrony Środowiska wprowadził półroczną EkoLokatę na 6,2 proc., którą można zerwać po trzech miesiącach otrzymując 4-proc. odsetki (liczone w skali roku). Wobec klientów, którzy założą nową lokatę bank zobowiązuje się przelać 2 zł z własnych środków na jeden z parków narodowych.

Z kolei FM Bank zdecydował się na podwyżkę oprocentowania 3-, 6- i 12-miesięcznych lokat. Więcej niż przed miesiącem można zarobić na kwartalnym depozycie w Getin Banku oraz Idea Banku. Natomiast klienci mBanku i MultiBanku dostali możliwość ulokowania oszczędności na pół roku według stawki 5,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie 3- i 6-miesięcznych lokat podniósł również Meritum Bank.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Warto odnotować, że zagęszcza się również rywalizacja banków wśród lokat na mniej popularne terminy. Bank Pocztowy wprowadził 5-miesięczną lokatę z oprocentowaniem 5,55 proc. w skali roku. Credit Agricole zaoferował 18-miesięczną polisę gwarantującą zysk, jak na lokacie z oprocentowaniem 7 proc. brutto w skali roku. Idea Bank wprowadził natomiast 2-miesięczną Lokatę PRO na 6,7 proc. Z kolei Getin Online (internetowa marka Getin Banku) przyciąga klientów
4-miesięczną Lokatą Wspólną, której oprocentowanie jest uzależnione od całkowitej liczby założonych depozytów. Aktualnie przy ponad 11 tys. złożonych wniosków oprocentowanie wynosi 6,4 proc., wraz ze wzrostem liczby zainteresowanych oprocentowanie może wynieść do 6,8 proc.

Wśród zmian niekorzystnych dla klientów warto odnotować spadek oprocentowania 12-miesięcznej Lokaty Swobodnie Zarabiającej w BZ WBK. O 0,2 pkt proc. mniej na kwartalnym depozycie płaci neoBANK (internetowy oddział Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego). Natomiast Getin Bank wraz z końcem sierpnia przestał oferować kwartalną polisę lokacyjną.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Bank

Lokata 1M na 5 tys. PLN

Idea Bank

9%

Deutsche Bank

5,20%

Eurobank

4,5% i

Alior Bank

4,25%

Alior Sync

4,25% i

Bank

Lokata 3M na 5 tys. PLN

Meritum Bank

6,75% i

BGŻ Optima

6,5% i

neoBANK

6,4% i

FM Bank

6,30%

Idea Bank

6,30%

Bank

Lokata 6M na 5 tys. PLN

Meritum Bank

6,6% i

Alior Sync

6,5% i

FM Bank

6,50%

BGŻ Optima

6,2% i

BOŚ

6,20%

i – lokata internetowa, źródło: Open Finance, stan na 5 września 2012 r.

Najwyższe zyski na miesięcznej lokacie, podobnie jak przed miesiącem, oferuje Idea Bank, który dla kwoty 5 tys. zł  płaci 9 proc. w skali roku na Lokacie z Kuponem. Maksymalne saldo lokaty, to 10 tys. zł, a klienci którzy ulokują mniej niż 5 tys. zł mogą liczyć na 10-proc. odsetki w skali roku. Najwyżej oprocentowaną lokatę kwartalną oferuje Meritum Bank, który nowym klientom daje zarobić 6,75 proc. Przed miesiącem dla kwoty 5 tys. zł stawka ta wynosiła jeszcze 8,5 proc., lecz powyżej tego salda oprocentowanie spadało. Teraz bank wprowadził płaską stawkę, która jest niezmienna od 500 zł do 0,5 mln zł. Meritum płaci również najwięcej za depozyty półroczne (6,6 proc.).

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

Najwyższe stawki depozytów 12, i 24- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Bank

Lokata 12M na 5 tys. PLN

BGŻ Optima

6,5% p

Santander Consumer Bank

6,4% i

FM Bank

6,35%

Meritum Bank

6,3% i

Nordea Bank

6,3% p

Bank

Lokata 24M na 5 tys. PLN

FM Bank

6,34% z

Meritum Bank

6,24% z/i

Getin Bank

6,15%

Credit Agricole

6,1% i

BGŻ Optima

6% i

Eurobank

6% z/i

i – lokata internetowa, p – polisolokata, z – oproc. zmienne

źródło: Open Finance, stan na 5 września 2012 r.

W przypadku najwyżej oprocentowanych lokat rocznych i dwuletnich ostały się te same oferty co miesiąc wcześniej. Największe zyski z rocznego depozytu wypłaca Bank BGŻ Optima, który oferuje polisolokatę ze świadczeniem z tytułu dożycia w wysokości 5,27 proc. – to tyle co 6,5 proc. brutto na zwykłej lokacie. Liderem depozytów dwuletnich wciąż jest FM Bank. Płaci on 6,34 proc. w skali roku, lecz oprocentowanie lokaty jest zmienne. Bank do sześciomiesięcznej stawki WIBOR (aktualizowanej co kwartał) dodaje 1,2 p.p. premii. Klienci, którzy preferują oprocentowanie stałe (chociażby ze względu na oczekiwany spadek stóp procentowych) mogą w FM Banku założyć lokatę na 6,2 proc. w skali roku z niezmienną stawką.

Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA