reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Lokaty 6-miesięczne - wrzesień 2012

Lokaty 6-miesięczne - wrzesień 2012

Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy na niezmienionym poziomie, WIBOR już spada, mimo to oprocentowanie półrocznych lokat rośnie najmocniej od przeszło trzech lat.

Rywalizacja na rynku półrocznych depozytów terminowych nabrała rumieńców. Banki najwyraźniej uznały, że to ostatnie chwile, aby zachęcić klientów do lokowania oszczędności na dłużej niż kwartał. Kolejne miesiące mogą przynieść obniżkę stóp procentowych co zmniejszy skłonność do oszczędzania w wyniku spadku zyskowności lokat. Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym już zaczęło spadać – trzymiesięczna stopa WIBOR w ciągu kilku dni skurczyła się z 5,11 do 4,96 proc. I choć zależność pomiędzy stopami rynku międzybankowego, a oprocentowaniem depozytów dla gospodarstw zmniejszyła się pod koniec 2008 roku, to wyraźnie widać, w którą stronę podążać będą banki.

Średnie oprocentowanie półrocznych depozytów wyliczanych dla 35 banków wynosi 4,83 proc. i jest o 0,04 p.p. wyższe niż przed miesiącem. Lokaty półroczne dają przeciętnie zarobić 5,09 proc. czyli o 0,18 p.p. więcej niż w sierpniu – to największy wzrost w ujęciu miesięcznym od lipca 2009 roku. Wówczas był to tylko jednorazowy wyskok, a w kolejnych miesiącach banki obniżały odsetki. Roczne depozyty przynoszą średnio 5,28 proc. zysku (-0,01 p.p.), a na przeciętnej lokacie dwuletniej można zarobić 4,82 proc., dokładnie tyle co przed miesiącem.

Od początku sierpnia co najmniej 10 baków poprawiło warunki lokat terminowych. W BGŻ Optima wzrosło oprocentowanie kwartalnej Lokaty Bezkarnej i półrocznej Lokaty Elastycznej. W ofercie BNP Paribas pojawiły się Lokaty 6/3 Plus i 6/6 Plus. Oba depozyty dają zarobić 6 proc. w skali roku, pierwszy z nich zakładany jest na kwartał, a drugi na pół roku. W drugiej połowie sierpnia Bank Ochrony Środowiska wprowadził półroczną EkoLokatę na 6,2 proc., którą można zerwać po trzech miesiącach otrzymując 4-proc. odsetki (liczone w skali roku). Wobec klientów, którzy założą nową lokatę bank zobowiązuje się przelać 2 zł z własnych środków na jeden z parków narodowych.

Z kolei FM Bank zdecydował się na podwyżkę oprocentowania 3-, 6- i 12-miesięcznych lokat. Więcej niż przed miesiącem można zarobić na kwartalnym depozycie w Getin Banku oraz Idea Banku. Natomiast klienci mBanku i MultiBanku dostali możliwość ulokowania oszczędności na pół roku według stawki 5,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie 3- i 6-miesięcznych lokat podniósł również Meritum Bank.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama