REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na zakupach?

Elżbieta Jachymczak
Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją
Jak oszczędzać na zakupach? /Fot. Fotolia
Jak oszczędzać na zakupach? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat możemy zauważyć wzrost pieniądza na rynku. Takie zjawisko jest wynikiem corocznego wzrostu średniego wynagrodzenia, bezrobocia na niskim poziomie oraz „dokapitalizowania” niektórych rodzin w postaci programu 500+. Miesięczne wydatki na zakupy dla 4-osobowej rodziny mogą sięgnąć prawie 2 tysięcy złotych. W zależności jak dobrze potrafimy zarządzać naszym budżetem domowym miesięczne wydatki to spore wyzwanie dla każdego z nas. Głównym składnikiem wydatków są oczywiście zakupy – te codzienne spożywcze, te weekendowe trochę większe i te duże np. multimedialne. Bez względu na rodzaj zakupów, warto skorzystać z kilku sugestii na oszczędności na zakupach.

Zaplanuj zakupy i kupuj z kartką

Wybierając się na zakupy codzienne, najczęściej spożywcze warto przygotować sobie listę zakupów. Kupujemy produkty, których nam brakuje w domu, które są najpotrzebniejsze. Idąc na zakupy często ulegamy impulsowi np. pod wpływem reklamy, promocji itp. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest planowanie zakupów. Lista zakupów pozwala na skoncentrowanie się wyłącznie na tych produktach, które rzeczywiście są nam niezbędne. Dla tych, którzy nie lubią spędzać dużo czasu na zakupach jest to świetny sposób na to, by zredukować czas do minimum. Starajmy się również próbować produkty różnych firm, a następnie wybierać te, które najbardziej nam odpowiadają. Najtańsze produkty wcale nie muszą być gorsze. Zrób listę zakupów i zapanuj nad pokusami, które czekają na ciebie w każdym sklepie.

REKLAMA

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Korzystaj z promocji – ale z głową

Kupowanie na promocji może przynosić spore oszczędności w budżecie domowym. Często promocje np. „2 w cenie 1” bywają korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to głownie produktów chemicznych tj. pasty do zębów, proszki czy inne detergenty, które mają długie terminy ważności a i tak będziemy musieli je kupić. Warto, zwracać uwagę na ceny towarów promocyjnych, zwłaszcza tych, które kupujemy sukcesywnie. Czy aby na pewno cena promocyjna jest niższa od ceny regularnej? W przypadku produktów drogich, które chcemy kupić możemy poczekać na okazje cenowe np. na wyprzedażach. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie w sklepach internetowych tych samych marek sklepowych. Ceny bywają wtedy nawet od 20% niższe niż w sklepach stacjonarnych. Dla stałych klientów sklepy mają „karty stałego klienta”, które uprawniają do zakupów ze zniżką. Często korzyści płynące z takich akcji są godne uwagi, dlatego warto je rozważyć. Zainteresować się warto ponadto programami rabatowymi, które banki oferują posiadaczom kart debetowych czy kredytowych.

Kupuj za gotówkę

To może wydawać się dziwnym pomysłem w dzisiejszych czasach, kiedy płacić można kartą, a nawet telefonem, ale płacenie gotówką naprawdę pozwala oszczędzić. Wychodząc z domu na zakupy warto zabrać ze sobą gotówkę a nie kartę płatniczą. Mają określoną kwotę na zakupy oraz obraz tych pieniędzy w postaci banknotów czy bilonu łatwiej jest nam zapanować nad wydatkami. Dla większej pewności, że nie wydamy więcej możemy zostawić kartę płatniczą w domu, choć to już bardzo radykalne rozwiązanie.

Pamiętaj nie chodź na zakupy głodny. Kupuj świeże warzywa i owoce na targowiskach oraz wspieraj rodzimy biznes.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Finanse osobiste

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA