reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienia dla firm w emisji obligacji

Ułatwienia dla firm w emisji obligacji

Rząd przedstawił projekt ustawy o obligacjach, którego rozpatrzeniem zajmie się Sejm. Wypracowanie tego projektu ma na celu wsparcie dla firm poprzez rozwój rynku długoterminowych papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorstwa.

Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny - długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą to jego najsłabiej rozwiniętych segmentów; tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania - tak potrzebę nowej regulacji uzasadniała wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska podczas wcześniejszych prac sejmowych nad projektem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co wybrać: obligacje czy fundusz obligacji?

Szef podkomisji ds. instytucji finansowych, która także pracowała nad projektem, Wiesław Janczyk (PiS) mówił podczas posiedzenia komisji finansów publicznych, że dokument zawiera kompleksową próbę regulacji obszaru emisji obligacji. Ma na celu dostarczenie bardziej precyzyjnych niż zawarte w ustawie z 1995 r. regulacji, które mogą i powinny stanowić zachętę dla przedsiębiorstw niefinansowych do używania tego instrumentu jako źródła finansowania swoich projektów inwestycyjnych. Podobnie jak wiceszefowa MF Janczyk wskazał, że tak jest w innych rozwiniętych krajach świata i Europy, gdzie emisja obligacji jest podstawowym narzędziem finansowania potrzeb inwestycyjnych, obok kredytów i pożyczek.

MF uważa, że konieczne jest jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości narosłych wokół niektórych przepisów, jak również poprawa czytelności ustawy. Projekt przewiduje m.in. stworzenie podstaw do ustanawiania i działania zgromadzenia obligatariuszy. Rozszerzony ma być zakres instrumentów przysługujących emitentom - wprowadzone zostaną tzw. obligacje podporządkowane oraz obligacje wieczyste. Ponadto w ustawie mają się znaleźć przepisy dotyczące warunków emisji.

Podczas prac nad projektem komisja finansów publicznych nie uwzględniła wniosków posłów PiS, którzy proponowali uzupełnienie projektu o zapis, który daje Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym (SKOK) możliwość emitowania obligacji wieczystych w taki sposób, żeby środki z nich pozyskane zasilały fundusz własny Kas. Regulacja taka znalazła się pierwotnie w projekcie rządowym, ale rząd się z niego wycofał, po negatywnej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama