reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Nie ma kredytów na auta zabytkowe

Banki nie chcą finansować inwestycji w auta kolekcjonerskie. Samochody starsze niż 15 lat nie są wystarczającym zabezpieczeniem kredytu.

46500 zł trzeba zapłacić za wystawiony na portalu aukcyjnym Allegro samochód Cadillac Deville z roku 1959. Auto mimo zaawansowanego wieku kosztuje więc tyle, co niektóre modele nowych kompaktów i nie każdy kolekcjoner będzie w stanie kupić je za gotówkę. Niestety znalezienie banku, który zgodzi się sfinansować taką inwestycję, może okazać się trudniejsze niż samodzielne odłożenie kwoty potrzebnej na zakup pojazdu. O ile łatwo jest pożyczyć pieniądze na auto nowe czy kilkuletnie, to już zabytek na czterech kołach jest dla większości banków niewystarczająco solidnym zabezpieczeniem kredytu.

Jedna oferta kredytu samochodowego

Spośród instytucji udzielających celowych kredytów samochodowych (a więc przeznaczonych na zakup auta i zabezpieczonych na kredytowanym pojeździe) jedynie Idea Bank deklaruje, że samochód z żółtymi tablicami zostanie w nim potraktowany jak każde inne auto używane w wieku powyżej 8 lat (oprocentowanie będzie równe wartości wskaźnika WIBOR powiększonego o 7-10% marży banku; prowizja wyniesie 1,5%) Jako zabezpieczenia bank zażąda częściowego przewłaszczenia lub cesji praw z polisy AC.

Pewną furtkę pozostawia też Alior Bank. W standardowej ofercie tego banku maksymalny wiek kredytowanego auta wynosi 15 lat, jednak przedstawiciele tej instytucji mówią o możliwości wnioskowania o odstąpienie od tej zasady, gdy transakcja jest związana z zakupem auta zabytkowego. Wtedy wniosek klienta starającego się o finansowanie będzie rozpatrywany w indywidualnym trybie. Pozostałe instytucje finansowe udzielające kredytów samochodowych nie dają inwestorowi nawet takiej, wątłej nadziei - nie oferują celowych kredytów przeznaczonych na zakup zabytkowego auta, bo w razie problemów z obsługą zobowiązania taki pojazd byłby zbyt słabym zabezpieczeniem praw banku.

Polecamy: Jak spłacić kredyty i wyjść z pętli zadłużenia?

Pożyczka na dowolny cel droższa, ale formalności mniej

Zakup zabytkowego auta, podobnie jak każdego innego dobra konsumpcyjnego, można oczywiście sfinansować pożyczką na dowolny cel - dostępną szybko i bez rozbudowanych formalności, za to wyraźnie droższą niż kredyt celowy. W kliku bankach można też sięgnąć po produkt plasujący się pomiędzy kredytem celowym i pożyczką na dowolny cel.

Jest to kredyt na zakup auta, którego jednak nie trzeba zabezpieczać na pojeździe. Bank wymaga od kredytobiorcy tylko tyle, by w określonym czasie przedstawił w banku fakturę zakupu lub umowę kupna-sprzedaży auta - ma to być potwierdzeniem, że rzeczywiście przeznaczył pożyczone pieniądze na ten cel.

Polecamy: Porównaj kredyt w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama