REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oszczędzanie, Akcje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Huczny powrót niedźwiedzi

W czwartek na europejskich parkietach utrzymywały się wyjątkowo złe nastroje. Warszawa znalazła się w czołówce spadkowiczów. W niektórych momentach WIG20 tracił 9 proc.

Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Coraz więcej można zarobić na koncie oszczędnościowym. Eksperci uczulają jednak na promocje, które często kończą się po kilku miesiącach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać wysokie oprocentowanie w poszczególnych bankach?

Fed wspiera Wall Street

W środę dwaj prezesi Rezerwy Federalnej, zupełnie niezależnie od siebie, doszli do wniosku, że zeszłotygodniowa deklaracja Fed, iż stopy procentowe zostaną utrzymane w pobliżu zera przynajmniej do połowy 2013 r., może sprawiać wrażenie, jakby bankowi centralnemu zależało na wzrostach na Wall Street.

Uczestnikom rynku brakuje pewności siebie

W środę indeksy giełdowe charakteryzowała duża zmienność, jednak zakres ich wahań był niewielki. Wskaźniki z naszego regionu radziły sobie najlepiej, mimo to WIG20 nie znalazł się w czołówce.

REKLAMA

Jak obniżyć raty kredytu walutowego?

Prawdopodobnie już we wrześniu kredytobiorcy będą mogli płacić niższe raty dzięki oszczędzaniu na spreadach. Kiedy wejdzie w życie pakiet ustaw, podpisanych przez prezydenta? Ekspert podpowiada, gdzie można nabyć walutę po korzystnym kursie i na co zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji.

Co powinieneś wiedzieć o lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek?

Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony przeszło 9 lat temu, ale depozyty, pozwalające go uniknąć, pojawiły się znacznie później. Na jakich zasadach funkcjonują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek? Ekspert wyjaśnia specyfikę działania lokat antybelkowych.

Po serii interwencji na rynkach

Wczoraj na rynku doszło do interwencji państwa i władz monetarnych. Pierwsze działania podjął Thomas Jordan, wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii, który nie wyklucza dodruku franka, a nawet połączenia go na jakiś czas z europejską walutą.

Nastroje opadły na giełdach azjatyckich

Przez cztery dni inwestorzy nie wychodzili z rollercoasteru. Jest szansa, że teraz będą mogli odetchnąć. Wahania indeksów o 4-5 proc. mogą doprowadzić do rozstroju żołądka.

REKLAMA

Nic nie wskazuje na koniec spadków na giełdzie

Od trzech tygodni na giełdach przeważają zniżki. Trudno powiedzieć, kiedy tendencja ta odwróci się. Jednak dzisiaj istnieje szansa na silniejsze odreagowanie.

Rynki ogarnęła panika, WIG20 stracił przeszło 5 proc.

W środę na giełdach panował istny bałagan. Niektóre europejskie indeksy wystrzeliły rano w górę, aby pod koniec dnia załamać się i osunąć w dół. Pod koniec notowań zdecydowanie dominowały spadki.

Giełdowa huśtawka

Wtorkowy handel rozpoczął się neutralnie, ale wieczorem indeksy podskoczyły w górę. Notowania S&P500 poprawiły się o blisko 3 proc. Jednak w czasach, gdy o zyski nie jest łatwo, uczestnicy rynku chętnie sprzedają w takiej sytuacji akcje.

Odreagowanie na rynkach po posiedzeniu Fed

Po wczorajszym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rynek miał prawo czuć się zawiedziony. Opublikowano komunikat, w którym Fed zgodził się z tym, że zwolniło tempo wzrostu gospodarczego, ale jednocześnie uznał, że inflacja powinna zostać pod kontrolą, a na rynku pracy możemy spodziewać się stopniowej poprawy.

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej

Obniżka ratingu Stanów Zjednoczonych zachwiała rynkiem ryzykownych aktywów. Notowania akcji surowców i obligacji z rynków wschodzących zaliczyły gwałtownie spadki. Decyzja agencji S&P negatywnie odbiła się na papierach korporacyjnych, wysokiego ryzyka i walutach z emerging markets.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Dlaczego warto odnowić nieruchomość przed wystawieniem jej do sprzedaży? Eksperci są zdania, że odmalowanie ścian, drobne naprawy czy stworzenie miłego nastroju mogą podnieść cenę transakcyjną lokalu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Strach w oczy kole inwestorów

Inwestorzy cały czas zadają sobie pytanie, czy nastroje mogą pogorszyć się jeszcze bardziej? Sytuacja w USA i Szwajcarii wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwalszym trendem spadkowym ryzykownych aktywów. Skala wyprzedaży jest jednak większa niż się spodziewano.

Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Nowelizacja ustawy o Rodzinie na Swoim została podpisana przez prezydenta. Eksperci szacują, że nowe zasady przyznawania kredytów z rządową dopłatą wejdą w życie za parę tygodni. Jakie promocje przygotowały banki dla beneficjentów, którzy chcą zdążyć ze złożeniem wniosku na starych warunkach?

Dlaczego inwestowanie na rynkach akcji jest szczególnie ryzykowne?

W lipcu wszystkie główne indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych zaliczyły spadki. Z pewnością odczuły to podmioty, inwestujące w polskie akcje. Eksperci pocieszają, że niektóre fundusze zagraniczne przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Które fundusze pozwoliły inwestorom zakończyć miesiąc na plusie?

Jaki procent pensji stanowią rachunki za prąd w Polsce, Niemczech i Wlk. Brytanii?

Kto najwięcej płaci za prąd? – Polacy, Brytyjczycy czy Niemcy? Nasi rodacy lubią narzekać na wysokie rachunki, ale nie zawsze zastanawiają się nad tym, jak je obniżyć. Ceny energii prawdopodobnie w dalszym ciągu będą rosnąć, dlatego warto już teraz pomyśleć o wyborze dystrybutora i sprzedawcy.

Tąpnięcie na warszawskiej giełdzie

W środę rano na GPW nic nie wskazywało na to, że będzie to najgorszy dzień w roku. Mimo że frank pobił nowe rekordy, to zapowiedź interwencji na rynku przez Bank Szwajcarii na chwilę odwróciła uwagę inwestorów. Niemniej nie skończyły się na tym problemy na parkiecie i z każdą następną godziną notowania były coraz gorsze.

Czy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Osoby, które spłacają kilka kredytów naraz, mogą zastanowić się nad konsolidacją zadłużenia. Eksperci przypominają, że dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zmniejszyć koszt kredytu. Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Inwestorzy wpadli w panikę i kupują franka

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji wydawało się, że byki są w tarapatach. Inwestorzy nie dostali zasłużonego odpoczynku po podjęciu konkretnych ustaleń w sprawie amerykańskiego zadłużenia. Niestety, seria wyjątkowo słabych danych makroekonomicznych jeszcze nie dobiegła końca. Towarzyszyła jej przecena europejskich akcji i obligacji oraz wzrost popytu na złoto i franka.

Nerwowość na rynkach powinna utrzymywać się

Wbrew oczekiwaniom dynamika wydatków Amerykanów spadła w czerwcu o 0,2 proc. m/m – spodziewano się, że tyle wyniesie przyrost. Zarobki wrosły jedynie o symboliczne 0,1 proc. – tyle osiągnął wskaźnik PCE Core, będący dobrym miernikiem cenowym dla FED. Oczekiwano dwukrotnie wyższej wartości.

Kompromis w Kongresie nie oznacza końca problemów

Nic nie wskazywało na to, że nowy tydzień rozpocznie się źle. Dzięki porozumieniu Demokratów i Republikanów w kwestii limitu zadłużenia, groźba bankructwa USA, jeżeli nie straciła racji bytu, to przynajmniej przestała doskwierać tak bardzo inwestorom. Atmosferę popsuły jednak fatalne dane makroekonomiczne.

Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Oszczędności na najbliższe 10 lat rzędu 4 mld USD byłyby w stanie zagwarantować Amerykanom, że agencje ratingowe zostawią USA w spokoju. Czy jednak Kongres i Senat zdecydują się na tak duże cięcia w budżecie? Kompromis, zawarty między Demokratami i Republikanami, może nie być wystarczający.

Sytuacja na rynkach w dalszym ciągu jest napięta

Inwestorzy w dalszym ciągu nie mogą odetchnąć z ulgą. Zaplanowane na wczoraj głosowanie w Izbie Reprezentantów, podczas którego na wokandę miał trafić projekt cięć budżetowych i nowego limitu zadłużenia w USA, nie doszło do skutku. Ponadto Hiszpanii grozi obniżenie ratignu.

Inwestorzy tracą cierpliwość

Nastroje inwestorów uległy zdecydowanemu pogorszeniu. Nie dość, że Ameryka przeżywa niemoc w kwestii zadłużenia, to jeszcze okazało się, że zamówienia na dobra trwałe nie znajdują się na zadowalającym poziomie. Niedźwiedzie panoszą się coraz bardziej.

Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się w przypadku funduszy?

Nie bez powodów przy każdym funduszu ustala się minimalny, zalecany okres inwestycji. Eksperci przeanalizowali stopy zwrotu funduszy akcji i obligacji z ostatnich 12 lat, potwierdzając tezę, iż nie warto inwestować przez krótszy czas. Jakie zyski, a jakie straty przynosiły fundusze?

Co wybrać: kantor czy bankomat?

Przed wyjazdem na wakacje warto poszukać banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Eksperci uczulają jednak na fakt, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie wymiana gotówki w kantorze. W których krajach możemy zaoszczędzić, wymieniając euro na miejscową walutę?

Dlaczego tylko 5% nabywców kupiłoby mieszkanie bez balkonu?

Eksperci policzyli, że mieszkanie bez balkonu kosztuje przeciętnie o 6% mniej. Taki zakup może więc stanowić sporą oszczędność. Dlaczego jednak 19 nabywców na 20 nie zdecydowałoby się na kupno mieszkania bez balkonu, loggii lub tarasu?

Amerykańscy konsumenci mają mocne nerwy

Amerykańska gospodarka nie dostała jeszcze mata, ale na ostateczne rozstrzygnięcie jej losów przyjdzie nam trochę poczekać. Uczestnicy rynku wierzą co prawda w sukces negocjacji między Demokratami i Republikanami, ale nie kwapią się do inwestowania większego kapitału. W tym należy upatrywać przyczyny powolnych spadków giełdowych indeksów.

Co sprawdzić przed wzięciem pożyczki w banku?

Wiele osób, które szukają dogodnej dla siebie pożyczki, odstręcza czytanie „gwiazdek” i „drobnych druczków”. Czy porównanie dostępnych na rynku ofert na prawdę jest takie trudne? Eksperci radzą, jak powinni postępować przyszli pożyczkobiorcy.

Czy lokaty antypodatkowe zostaną?

Ministerstwo Finansów nie zajmie się obecnie pracami nad nowymi zasadami opodatkowania. Eksperci uważają, że może to przedłużyć żywotność lokat antypodatkowych. Czy to znaczy, że opłaca się zakładać długoterminowe depozyty, pozwalające ominąć podatek Belki?

Kiedy nie opłaca się robić nadpłaty kredytu?

Eksperci zalecają, aby nie śpieszyć się z nadpłatą kredytu – pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na prowizję, możemy zdeponować w banku. Zazwyczaj nadpłata jest najdroższa w pierwszych latach obsługi długu. Ile można zyskać, zakładając lokatę i rezygnując z nadpłaty?

Zegarek tyka na niekorzyść Amerykanów

Demokraci i Republikanie mają coraz mniej czasu na podjęcie wiążących decyzji w kwestii podniesienia limitu zadłużenia Ameryki. Przyzwolenie na taką decyzję jest, ale konsensusu brakuje, toteż nastroje na rynkach mogą stać się bardziej nerwowe.

Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Mimo euforii, z jaką rynki przyjęły informacje na temat formy dalszej pomocy dla Grecji, nie można powiedzieć, że widmo bankructwa już nie wisi nad Atenami. Na czym tak naprawdę ma polegać zaangażowanie sektora prywatnego? Eksperci nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, a to zapowiada wahania w notowaniach euro.

Zapał Greków nie udzielił się rynkom

Inwestorzy wyjątkowo racjonalnie podeszli do ustaleń, jakie zapadły podczas europejskiego szczytu. Ogromny optymizm zapanował na greckiej giełdzie. Z dużo większą rezerwą do wyników spotkania na szczycie odniosły się pozostałe, europejskie rynki.

Na jakich zasadach funkcjonują polskie spółki dywidendowe?

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w tym roku spółki giełdowe planują wypłacenie dywidend o rekordowo wysokiej wartości. Spekuluje się, że będzie to kwota rzędu 18,5 mld zł. Ile dadzą zarobić polskie spółki dywidendowe?

Następne rozdanie należy do byków

W czwartek sytuacja na rynkach odwróciła się o 180 stopni. Sesja rozpoczęła się w bardzo złych nastrojach – wszak dzień wcześniej notowania w USA wypadły słabo. Ponadto z Chin napłynęły pesymistyczne informacje o produkcji, której dynamika spadku jest najszybsza od marca 2009 roku.

Jaki jest podział funduszy ze względu na stopień ryzyka?

Na rynku dostępne są fundusze o różnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Eksperci radzą, aby zastanowić się nad tym, jak duże ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Jak mądrze dopasować fundusz do własnych potrzeb?

W którym banku założyć lokatę? – ranking z lipca 2011

Prognozy ekspertów ziściły się – banki zmieniły oprocentowanie lokat. Trzy instytucje na cztery przygotowały nowe oferty. Który depozyt wybrać?

sWIG80 zaliczył roczne minimum

Dzisiaj miało się rozstrzygnąć to, czy po największej, tegorocznej przecenie znajdą się chętni na ulokowanie swojego kapitału na giełdzie. Początek sesji przebiegał pomyślnie dla WIG20 – indeks dwudziestu największych spółek zdołał dotrzeć do 2700 pkt. Niestety nie udało mu się trwale przełamać tej bariery i przez resztę dnia zaliczał spadki.

Czym są produkty strukturyzowane?

Produkty strukturyzowane uważa się na nowoczesne instrumenty na rynku finansowym, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Każdy produkt posiada własną specyfikę. Ekspert pomaga usystematyzować wiedzę na temat produktów strukturyzowanych.

W którym banku założyć konto oszczędnościowe? – ranking z lipca 2011

Oprocentowanie lokat poszło w górę, ale nadal niewiele dzieje się na rynku kont oszczędnościowych. Czym spowodowany jest ten zastój? Przyjrzyjmy się wiodącym ofertom okiem ekspertów.

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Każda firma, zarówno duży zakład produkcyjny, jak i małe biuro, boryka się z tym samym problemem: wysokimi kosztami zużycia energii elektrycznej. Na szczęście można w prosty sposób obniżyć rachunki. Specjaliści radzą, jak zaoszczędzić na prądzie.

Kiedy metr mieszkania w mieście jest najtańszy?

Eksperci policzyli, że gdybyśmy chcieli przeznaczyć na zakup mieszkania roczną pensję, pieniędzy starczyłoby przeciętnie na kilka metrów. Duńczyka, Niemca czy Belga byłoby stać nawet na czterokrotnie większą powierzchnię. Są jednak wyjątki od tej reguły. Gdzie można dostać mieszkanie, które kosztuje poniżej 1 tys. zł za metr?

Powodów do zmartwień nie brakuje

W ciągu najbliższych dni inwestorzy nie odetchną ze spokojem. Nadal większość problemów czeka na rozwiązanie. Czwartkowy szczyt przywódców EU niewiele nowego wniósł do sytuacji na rynkach.

Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Ogłoszenie częściowego bankructwa Grecji wydaje się ekspertom finansowym coraz bardziej prawdopodobne, w Stanach Zjednoczonych Demokraci i Republikanie wciąż zajmują odmienne stanowiska w kwestii zadłużenia USA, jedynie Włosi wyjątkowo szybko zeszli z wokandy. Jak potoczą się losy tonących w długach gospodarek?

Gdzie opłacało się wziąć kredyt na samochód w czerwcu 2011?

Istnieje coraz więcej możliwości na zdobycie finansowania nowego bądź używanego auta. Które banki oferują kredyty samochodowe na najbardziej korzystnych warunkach? Zobaczmy, co radzą specjaliści.

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Jak mądrze inwestować w fundusze? – cz. III

Jeżeli nie posiadamy dużego doświadczenia w inwestowaniu, możemy powierzyć zarządzanie swoim kapitałem specjalistom. Jakie kategorie funduszy mamy do wyboru? Ekspert prezentuje różne alternatywy lokowania środków pieniężnych.

REKLAMA