REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Mimo euforii, z jaką rynki przyjęły informacje na temat formy dalszej pomocy dla Grecji, nie można powiedzieć, że widmo bankructwa już nie wisi nad Atenami. Na czym tak naprawdę ma polegać zaangażowanie sektora prywatnego? Eksperci nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, a to zapowiada wahania w notowaniach euro.

Do piątkowego popołudnia 22 lipca nie udało się zawrzeć porozumienia pomiędzy Demokratami a Republikanami w sprawie wdrożenia pakietu reform, zmierzających do ograniczenia nadmiernego deficytu i zadłużenia USA, co ma być warunkiem zgody na podniesienie ustawowego limitu zadłużenia po 2 sierpnia b.r. W ostatnich dniach niemal każdego dnia pojawiały się spekulacje na temat prowadzonych rozmów, co dawało szanse na osiągnięcie kompromisu. Okazuje się, że nawet propozycja ponadpartyjnego „Gangu Sześciu”, która zakładałaby cięcia na kwotę 3,7 mld USD w ciągu 10 lat przez ograniczenie wydatków, ale też zmiany w podatkach, nie zyskała szerokiego zrozumienia. Republikanie nadal upierają się przy tym, aby za wszelką cenę nie dopuścić do wzrostu obciążeń podatkowych. Czy jednak potencjalne ryzyko nie jest zbyt duże? Jeżeli w najbliższych dniach nie zobaczymy kompromisu, albo będzie on zakładał tylko „kosmetyczne” oszczędności budżetowe na przestrzeni kilku lat, poważnie wzrośnie ryzyko wystawienia negatywnych ocen przez agencje ratingowe – szczególnie ze strony agencji S&P, która zapowiadała, że uważnie przyjrzy się zapowiedziom znalezienia oszczędności w amerykańskim budżecie. Obniżka ratingu byłaby jednak bezprecedensowym działaniem i trudno dokładnie określić, jakie miałaby skutki dla rynków finansowych. Niewykluczone, że mogłaby ona stać się zalążkiem do poważnego kryzysu finansowego, jeżeli do tego dodamy fakt obserwowanego spowolnienia światowej gospodarki (ostatnie dane makroekonomiczne), czy też wciąż napiętą sytuację na europejskim rynku długu. Bo jakoś trudno wyobrazić sobie światową gospodarkę bez dolara jako waluty rezerwowej. Tymczasem może on stracić ten status, jeżeli amerykańskie papiery dłużne nie będą już miały najlepszego ratingu.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Wydaje się, jednak, iż w najbliższych dniach nadal ważniejsza będzie kwestia Grecji. Trzeba pamiętać, że czwartkowy kompromis został osiągnięty z dużą trudnością i jest to sukces głównie francuskiego prezydenta, Nicholasa Sarkozego, który niemalże siłą namówił niemiecką kanclerz Merkel i szefa Europejskiego Banku Centralnego do wspólnych rozmów, które odbyły się w środę wieczorem – była to ostatnia szansa na dojście do porozumienia przed szczytem. W efekcie w czwartek rynki poznały założenia nowego planu dla Grecji, który jednak może sprawiać wrażenie przygotowanego zbyt szybko. Czy rzeczywiście można ocenić zaangażowanie sektora prywatnego, skoro ma być ono dobrowolne? Jakie będą ramy działania polityczno-finansowego wehikułu, czyli Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej? Statutowe 440 mld EUR może okazać się zbyt małą kwotą, aby rzeczywiście móc pełnić nowe funkcje, jak gwarantowanie długoterminowych pożyczek dla Grecji, skup obligacji zagrożonych krajów na rynku wtórnym czy też nawet pomoc dla zagrożonych banków.

Polecamy serwis: Inwestycje

W piątek 22 lipca, po południu, austriacki minister finansów przyznał, że EFSF nie stanie się tzw. złym bankiem, kumulującym śmieciowe aktywa, chociaż wydaje się, że w tą stronę zaczyna zmierzać polityka państw strefy euro. Wreszcie, co z deklaracjami „planu Marshalla” dla Grecji – kto miałby udzielać tych pożyczek, w jakiej kwocie i na jakich warunkach? Widać, że europejscy politycy próbują dać do zrozumienia, iż „kontrolują” sytuację wokół Grecji i tym samym chcą uspokoić nastroje na pozostałych peryferiach. Lepiej nie myśleć, co mogłoby się stać, gdyby inwestorzy doszli do wniosku, że to blef.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport jest fragmentem tygodniowego opracowania DM BOŚ dla rynków zagranicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    REKLAMA

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

    Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

    Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

    W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

    Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

    Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

    REKLAMA

    Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

    Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    REKLAMA