REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak porozumienia w kwestii USA

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Mimo przeciągających się rozmów w amerykańskim Kongresie, dolar nie traci na wartości.
Mimo przeciągających się rozmów w amerykańskim Kongresie, dolar nie traci na wartości.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek rano nastąpiło osłabienie polskiej waluty, co należy wiązać z brakiem porozumienia w sprawie nowego limitu zadłużenia USA. Przeciągający się spór Demokratów i Republikanów powoduje, że maleje apetyt na ryzyko. Amerykanie planowali zakończyć negocjacje przed 22 lipca, ale ostateczny „deadline” wypada 2 sierpnia.

REKLAMA

Tymczasem rozmowy znów zostały zerwane, a obie strony (Demokraci i Republikanie) nadal obstają przy swoich propozycjach. Pojawiły się nawet spekulacje, jakoby Harry Reid (przywódca Demokratów w Senacie) opracował prowizorium, zakładające podwyższenie limitu zadłużenia o 2,5 bln i zapisanie skumulowanych cięć wydatków na najbliższe 10 lat. Ustawa miałaby obowiązywać do 2013 r., a więc również na czas wyborów prezydenckich na jesieni 2012 r. (oczywiście powstaje też pytanie, jak na taką prowizorkę zareagowałyby agencje ratingowe). Na to jednak miał nie zgodzić się prezydent, który nadal liczy na osiągnięcie porozumienia. Tymczasem republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, który w piątek zerwał rozmowy, ma do dzisiejszego wieczora przedstawić projekt poprawki do amerykańskiej konstytucji, która wprowadzałaby zasadę zrównoważonego budżetu. Trudno jednak liczyć na to, iż zaakceptują go Demokraci. Impas trwa nadal, a im bliżej będzie końca tygodnia, tym bardziej może narastać nerwowość rynków finansowych. Inwestorzy obawiają się negatywnych komentarzy ze strony agencji ratingowych, a także spekulacji, związanych z możliwymi posunięciami największych graczy na rynku amerykańskiego długu. Na razie jednak politycy wciąż zapewniają, iż znajdą kompromisowe rozwiązanie.

REKLAMA

Po tym jak w piątek Fitch ostrzegł przed obniżką ratingu dla Grecji, na takie posunięcie zdecydował się Moody’s. Rating spadł aż o 3 stopnie, do CA z CAA1, ale analitycy tej instytucji ocenili, że przedstawiony w czwartek program daje szanse na ustabilizowanie sytuacji. Tym samym decyzja Moody’s tylko nieznacznie zaszkodziła notowaniom euro. Po godz. 9.00 kurs EUR/USD oscylowały wokół 1,4350.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

EUR/PLN:

Po tym, jak w piątek dotarliśmy do strefy 3,96-3,97, poniedziałek przynosi mocne odbicie w górę. Wróciliśmy tym samym do rejonu 4,01-4,02, który ma jednak szansę stać się mocnym oporem. Tym samym, o ile nie pojawią się nowe, negatywne czynniki (poważniejsze zamieszanie w USA), już jutro rynek powinien spróbować powrotu poniżej 4,00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Po teście okolic 2,75 w piątek, dzisiaj mamy mocny zwrot w górę i powrót do 2,80. Silną strefę oporu stanowi rejon 2,80-2,82. Nie wydaje się, aby w najbliższych dniach miało dość do jego naruszenia. Już jutro można oczekiwać próby powrotu poniżej 2,78.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Czy dzisiaj dojdzie do wyrysowania drugiej, czarnej świecy spadkowej? Tego nie można wykluczyć, zwłaszcza że rynek zdaje się przymierzać do testu okolic 1,4280-1,4300. Z tego rejonu może jednak dojść do wyraźnego odbicia w górę, także poniedziałkowy handel zakończylibyśmy bliżej 1,4370. W nieco szerszym ujęciu: pozostaniemy w konsolidacji 1,4280-1,4430.

GBP/USD:

Rynek próbuje korygować czwartkowy ruch w górę, co może zaowocować dzisiaj testem okolic 1,6250. Ich złamanie będzie skutkować spadkiem do 1,62, co mogłoby mieć miejsce jutro, gdyby dynamika PKB za II kwartał w Wielkiej Brytanii okazała się niższa od prognoz. Wyjście ponad 1,6330-40 neguje powyższe prognozy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA