REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak porozumienia w kwestii USA

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Mimo przeciągających się rozmów w amerykańskim Kongresie, dolar nie traci na wartości.
Mimo przeciągających się rozmów w amerykańskim Kongresie, dolar nie traci na wartości.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek rano nastąpiło osłabienie polskiej waluty, co należy wiązać z brakiem porozumienia w sprawie nowego limitu zadłużenia USA. Przeciągający się spór Demokratów i Republikanów powoduje, że maleje apetyt na ryzyko. Amerykanie planowali zakończyć negocjacje przed 22 lipca, ale ostateczny „deadline” wypada 2 sierpnia.

REKLAMA

Tymczasem rozmowy znów zostały zerwane, a obie strony (Demokraci i Republikanie) nadal obstają przy swoich propozycjach. Pojawiły się nawet spekulacje, jakoby Harry Reid (przywódca Demokratów w Senacie) opracował prowizorium, zakładające podwyższenie limitu zadłużenia o 2,5 bln i zapisanie skumulowanych cięć wydatków na najbliższe 10 lat. Ustawa miałaby obowiązywać do 2013 r., a więc również na czas wyborów prezydenckich na jesieni 2012 r. (oczywiście powstaje też pytanie, jak na taką prowizorkę zareagowałyby agencje ratingowe). Na to jednak miał nie zgodzić się prezydent, który nadal liczy na osiągnięcie porozumienia. Tymczasem republikański przewodniczący Izby Reprezentantów, który w piątek zerwał rozmowy, ma do dzisiejszego wieczora przedstawić projekt poprawki do amerykańskiej konstytucji, która wprowadzałaby zasadę zrównoważonego budżetu. Trudno jednak liczyć na to, iż zaakceptują go Demokraci. Impas trwa nadal, a im bliżej będzie końca tygodnia, tym bardziej może narastać nerwowość rynków finansowych. Inwestorzy obawiają się negatywnych komentarzy ze strony agencji ratingowych, a także spekulacji, związanych z możliwymi posunięciami największych graczy na rynku amerykańskiego długu. Na razie jednak politycy wciąż zapewniają, iż znajdą kompromisowe rozwiązanie.

REKLAMA

Po tym jak w piątek Fitch ostrzegł przed obniżką ratingu dla Grecji, na takie posunięcie zdecydował się Moody’s. Rating spadł aż o 3 stopnie, do CA z CAA1, ale analitycy tej instytucji ocenili, że przedstawiony w czwartek program daje szanse na ustabilizowanie sytuacji. Tym samym decyzja Moody’s tylko nieznacznie zaszkodziła notowaniom euro. Po godz. 9.00 kurs EUR/USD oscylowały wokół 1,4350.

Przeczytaj również: Czy Barack Obama uzdrowi Amerykę?

EUR/PLN:

Po tym, jak w piątek dotarliśmy do strefy 3,96-3,97, poniedziałek przynosi mocne odbicie w górę. Wróciliśmy tym samym do rejonu 4,01-4,02, który ma jednak szansę stać się mocnym oporem. Tym samym, o ile nie pojawią się nowe, negatywne czynniki (poważniejsze zamieszanie w USA), już jutro rynek powinien spróbować powrotu poniżej 4,00.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN:

Po teście okolic 2,75 w piątek, dzisiaj mamy mocny zwrot w górę i powrót do 2,80. Silną strefę oporu stanowi rejon 2,80-2,82. Nie wydaje się, aby w najbliższych dniach miało dość do jego naruszenia. Już jutro można oczekiwać próby powrotu poniżej 2,78.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Czy dzisiaj dojdzie do wyrysowania drugiej, czarnej świecy spadkowej? Tego nie można wykluczyć, zwłaszcza że rynek zdaje się przymierzać do testu okolic 1,4280-1,4300. Z tego rejonu może jednak dojść do wyraźnego odbicia w górę, także poniedziałkowy handel zakończylibyśmy bliżej 1,4370. W nieco szerszym ujęciu: pozostaniemy w konsolidacji 1,4280-1,4430.

GBP/USD:

Rynek próbuje korygować czwartkowy ruch w górę, co może zaowocować dzisiaj testem okolic 1,6250. Ich złamanie będzie skutkować spadkiem do 1,62, co mogłoby mieć miejsce jutro, gdyby dynamika PKB za II kwartał w Wielkiej Brytanii okazała się niższa od prognoz. Wyjście ponad 1,6330-40 neguje powyższe prognozy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA