reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Fed wspiera Wall Street

Fed wspiera Wall Street

W środę dwaj prezesi Rezerwy Federalnej, zupełnie niezależnie od siebie, doszli do wniosku, że zeszłotygodniowa deklaracja Fed, iż stopy procentowe zostaną utrzymane w pobliżu zera przynajmniej do połowy 2013 r., może sprawiać wrażenie, jakby bankowi centralnemu zależało na wzrostach na Wall Street.

Richard Fisher z Dallas zwrócił uwagę, że rynek może odczytać komunikat z 9 sierpnia jako sygnał, że Fed poluzuje politykę monetarną po istotnym załamaniu rynku akcji. Z kolei szef filadelfijskiego oddziału Fed Charles Plosser uznał decyzję banku centralnego za „nieodpowiedni ruch w nieodpowiednim czasie” i jego zdaniem bank centralny może być zmuszony podnosić stopy procentowe jeszcze w przyszłym roku, choć przyznał, że wiele zależy od kondycji gospodarki. Fisher i Plosser razem z prezesem oddziału Fed w Minneapolis głosowali przeciw wnioskowi o wydłużeniu okresu niskich stóp procentowych do 2013 r. i była to najliczniejsza opozycja podczas posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku od prawie 19 lat. Tak twarda krytyka zmniejsza szanse na szybkie wprowadzenie QE3 przez Fed, na co liczyła część inwestorów, widząc w takiej decyzji paliwo do szybkich wzrostów cen akcji. Trzeba jednak pamiętać, że monetyzacja długu nie jest jedynym narzędziem, jakie znajduje się w dyspozycji banku centralnego. Wspieranie gospodarki USA, jeśli będzie to konieczne, może przybierać inne formy.

Dowiedz się także: Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Dziś przy braku doniesień z politycznych kuluarów Europy w centrum uwagi znajdą się dane makroekonomiczne z USA. O 14.30 na rynek trafi odczyt lipcowej inflacji CPI, gdzie oczekuje się zwolnienia dynamiki rocznej do 3,3 proc. z 3,6 proc. w czerwcu. Silniejszy spadek inflacji zwiększa pole manewru dla Rezerwy Federalnej w luzowaniu polityki. Jak co tydzień poznamy też raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 400 tys.). O 16.00 opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym ( 4,9 mln) oraz odczyty dwóch wskaźników: indeks Fed z Filadelfii (2 pkt.) oraz indeks wskaźników wyprzedzających (0,2 proc. m/m). Szczególnie Philly Fed będzie budził podwyższone emocje, gdyż nieoczekiwany spadek poniżej zera może wyraźnie popsuć nastroje na rynku.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wspomnieć należy też o danych z Polski. O 14.00 GUS opublikuje szacunki lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej (prog. 3,4 proc. r/r) oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu (prog. 5,7 proc. r/r), jednak już przyzwyczailiśmy się, że wpływ danych krajowych na rynek walutowy jest marginalny.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W czwartek po południu napłyną interesujące dane makroekonomiczne z USA.
W czwartek po południu napłyną interesujące dane makroekonomiczne z USA.

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama