| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Fed wspiera Wall Street

Fed wspiera Wall Street

W środę dwaj prezesi Rezerwy Federalnej, zupełnie niezależnie od siebie, doszli do wniosku, że zeszłotygodniowa deklaracja Fed, iż stopy procentowe zostaną utrzymane w pobliżu zera przynajmniej do połowy 2013 r., może sprawiać wrażenie, jakby bankowi centralnemu zależało na wzrostach na Wall Street.

Richard Fisher z Dallas zwrócił uwagę, że rynek może odczytać komunikat z 9 sierpnia jako sygnał, że Fed poluzuje politykę monetarną po istotnym załamaniu rynku akcji. Z kolei szef filadelfijskiego oddziału Fed Charles Plosser uznał decyzję banku centralnego za „nieodpowiedni ruch w nieodpowiednim czasie” i jego zdaniem bank centralny może być zmuszony podnosić stopy procentowe jeszcze w przyszłym roku, choć przyznał, że wiele zależy od kondycji gospodarki. Fisher i Plosser razem z prezesem oddziału Fed w Minneapolis głosowali przeciw wnioskowi o wydłużeniu okresu niskich stóp procentowych do 2013 r. i była to najliczniejsza opozycja podczas posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku od prawie 19 lat. Tak twarda krytyka zmniejsza szanse na szybkie wprowadzenie QE3 przez Fed, na co liczyła część inwestorów, widząc w takiej decyzji paliwo do szybkich wzrostów cen akcji. Trzeba jednak pamiętać, że monetyzacja długu nie jest jedynym narzędziem, jakie znajduje się w dyspozycji banku centralnego. Wspieranie gospodarki USA, jeśli będzie to konieczne, może przybierać inne formy.

Dowiedz się także: Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Dziś przy braku doniesień z politycznych kuluarów Europy w centrum uwagi znajdą się dane makroekonomiczne z USA. O 14.30 na rynek trafi odczyt lipcowej inflacji CPI, gdzie oczekuje się zwolnienia dynamiki rocznej do 3,3 proc. z 3,6 proc. w czerwcu. Silniejszy spadek inflacji zwiększa pole manewru dla Rezerwy Federalnej w luzowaniu polityki. Jak co tydzień poznamy też raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 400 tys.). O 16.00 opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym ( 4,9 mln) oraz odczyty dwóch wskaźników: indeks Fed z Filadelfii (2 pkt.) oraz indeks wskaźników wyprzedzających (0,2 proc. m/m). Szczególnie Philly Fed będzie budził podwyższone emocje, gdyż nieoczekiwany spadek poniżej zera może wyraźnie popsuć nastroje na rynku.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wspomnieć należy też o danych z Polski. O 14.00 GUS opublikuje szacunki lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej (prog. 3,4 proc. r/r) oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu (prog. 5,7 proc. r/r), jednak już przyzwyczailiśmy się, że wpływ danych krajowych na rynek walutowy jest marginalny.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »