REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy wpadli w panikę i kupują franka

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
We wtorek w Europie miała miejsce przecena akcji i obligacji.
We wtorek w Europie miała miejsce przecena akcji i obligacji.

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu poniedziałkowej sesji wydawało się, że byki są w tarapatach. Inwestorzy nie dostali zasłużonego odpoczynku po podjęciu konkretnych ustaleń w sprawie amerykańskiego zadłużenia. Niestety, seria wyjątkowo słabych danych makroekonomicznych jeszcze nie dobiegła końca. Towarzyszyła jej przecena europejskich akcji i obligacji oraz wzrost popytu na złoto i franka.

Słabe nastroje utrzymywały się już od rana, ponieważ dzień wcześniej rynek został zaskoczony faktem przełożenia oficjalnego głosowania w sprawie amerykańskiego długu. Niby wszyscy zdają sobie sprawę, że to tylko formalność, ale zawsze jest to czynnik ryzyka, którego wcześniej miało nie być. Ten temat szybko został zastąpiony przez silnie taniejące obligacje Włoch i Hiszpanii. W tym drugim przypadku oprocentowanie sięgnęło już 6,45 proc. i jest niebezpiecznie blisko bariery 7 proc., uznawanej za niemożliwą do sfinansowania. Dojście do niej byłoby równoznaczne z koniecznością ratowania gigantycznej gospodarki, która wymagałaby olbrzymich środków, a nikt ich nie ma. Nie były jedyne złe wiadomości. Jedyny dziś ważny raport, opisujący dochody i wydatki Amerykanów, podobnie jak wczorajszy odczyt ISM z sektora produkcji, nie tylko był gorszy od prognoz, ale wręcz porażająco słaby. Amerykanie po raz pierwszy od dwóch lat zmniejszyli swoje wydatki, a ich dochody zwiększyły się o symboliczne 0,1 proc. Co prawda te dane dotyczyły czerwca, a więc już teoretycznie historycznego okresu, to jednak wpisują się w trend coraz to gorszych informacji makroekonomicznych. Przez to byki są już absolutnie pod ścianą i aby nie stracić wiary we wzrosty z sektora produkcji, które poznamy jutro, najpóźniej w piątek z rynku pracy, muszą dostać jasny przekaz – w gospodarce nastąpiła poprawia. Bez tego sytuacja zachodnich parkietów będzie niezwykle problematyczna.

REKLAMA

Przeczytaj również: Który fundusz parasolowy wybrać?

Analogicznie zachowa się krajowy rynek. WIG20 już oddalił się od 2700 pkt. i tylko w ostatniej chwili udało mu się obronić poziom lipcowych dołków. Już sam powrót do tych rejonów w tydzień po mini-euforii po pomocy dla Grecji jest złym sygnałem. Każde zejście niżej i zbliżenie się do 2600-2630 pkt. będzie uruchamiać emocjonalne decyzje o sprzedaży akcji.

Polecamy serwis: Kredyty

Osobną historię stanowią wydarzenia na franku, który sięgnął rekordowych poziomów do wszystkich głównych walut. Do złotego zanotowaliśmy rekord, który nie ma żadnego znaczenia, bo w kolejnych dniach może być swobodnie przekroczony. Na tym rynku widać już analogiczne objawy paniki kupna, jak w 2007 roku dla akcji, w 2008 dla złotego i ropy, w 2009 dla euro, a w 2010 dla surowców rolnych. Wniosek jest jeden – panika kupna zawsze kończy się tak samo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA