REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing, Zdolność kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wskazują na szczegółowe zasady dotyczące procesu rozliczania leasingu finansowego przez leasingobiorcę. MSR stosują, co do zasady, duże firmy.

Zasady klasyfikowania leasingu

Leasing jako jedna z umów handlowych podlega zasadom klasyfikacji zawartych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ekspert radzi na jakich zasadach została oparta klasyfikacja leasingu.

Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR

Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi pojęciami jego dotyczącymi. Są one istotne z punktu widzenia praktyki podpisywania umów.

REKLAMA

Podmiot i przedmiot umowy leasingu

Umowa leasingu ma charakter handlowy, a jej treść regulowana jest przepisami prawa. Musi ona zawierać określenie jej podmiotów i przedmiotu.

Jak uregulowany jest leasing

Umowa leasingu ma charakter umowy nazwanej. Jest ona regulowana przepisami prawa, a normy jej dotyczące znajdują się w kilku aktach prawnych.

Leasing konsumencki

Umowa leasingu stanowi jedno z alternatywnych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Z leasingu mogą korzystać, obok przedsiębiorców, także osoby fizyczne.

Definicje leasingowe zawarte w MSR

Zawarcie umowy leasingu łączy się z koniecznością rozliczania go m.in. zgodnie z zasadami przewidzianymi przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

REKLAMA

Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Rozliczanie leasingu w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wymaga zapoznania się ze wskazanymi w nich definicjami.

Zasady dotyczące rozliczania leasingu

Brak szczegółowych regulacji dotyczących zasada rozliczania leasingu powoduje konieczność odwołania się do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Ich celem jest określenie prawidłowych zasad rachunkowości.

Co oznaczają terminy leasingowe z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości formułują szereg definicji odnoszących się do leasingu. Ich znajomość jest niezbędna dla jego prawidłowego rozliczania.

Ujęcie leasingu zgodne z MSR

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości zawierają w swojej treści klasyfikacje leasingu. Jej znajomość jest niezbędna dla dokonywania prawidłowych rozliczeń tej formy finansowania działalności.

Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Leasing jako jedna z wielu form finansowania działalności gospodarczej występuje w zróżnicowanych formach. Konkretny podział na rodzaje zależy od przyjętego kryterium.

Jaką część mieszkania kupujemy na kredyt

W reklamach kredytów hipotecznych banki kuszą ofertami kredytów nawet na 120% wartości nieruchomości. Obecnie jednak średnio 63% środków na zakup mieszkań pochodzi z kredytu, a ponad 20% jest pokrywane w gotówce – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Home Broker.

Coraz bliżej wdrożenia rekomendacji T

Coraz mniej czasu zostaje bankom na wdrożenie rekomendacji T. Niektóre z nich nie będą musiały wprowadzać dużych zmian w procedurze przyznawania kredytu, ponieważ mają i tak dość rygorystyczne wymagania.

Jak funkcjonuje leasing zwrotny

Leasing jest jednym ze źródeł finansowania działalności gospodarczej alternatywnym w stosunku do kredytu bankowego. Jego szczególnym rodzajem jest leasing zwrotny.

Kredyt bez prowizji - za co więc zapłacimy

Aktualnie oferowanych jest wiele propozycji pożyczek i kredytów gotówkowych udzielanych bez prowizji. Jak to jest, że od czasu do czasu banki umożliwiają zaciągniecie kredytu nie inkasując sobie z tego tytułu prowizji? Czy są jakieś inne opłaty lub prowizje którymi to banki rekompensują sobie utratę przychodów? Sprawdźmy!

Czy warto brać kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem?

Zbliżające się wakacje oznaczają także większe zainteresowanie kredytami gotówkowymi. Polacy często korzystają z pomocy banków w sfinansowaniu letnich wojaży. Często oferty kredytów gotówkowych przygotowane są specjalnie na wakacyjne potrzeby.

Rodzaje leasingu a amortyzacja

W polskim systemie prawnym umowa leasingu do 2000 roku była umową nienazwaną, co oznacza, że strony mogły dowolnie kształtować uprawnienia i obowiązki wynikające z zawartej umowy. W wyniku nowelizacji kodeksu cywilnego dokonanej ustawą z dnia 26 lipca 2000 roku przepisy dotyczące relacji leasingobiorca - leasingodawca zostały wprowadzone do polskiego systemu prawa.

Promocje kredytów nie dla wszystkich

Kredyt hipoteczny najłatwiej mogą uzyskać osoby pracujące na umowę na czas nieokreślony. Banki niechętnie pożyczają pieniądze prowadzącym działalność gospodarczą i pracującym na mowę o dzieło.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Każdy bank wylicza zdolność kredytową wegług własnych procedur i parametrów. Eksperci TotalMoney.pl podpowiadają, jak zwiększyć swoje szanse na kredyt.

PKO BP wprowadzi zamieszanie na rynku kredytów hipotecznych

Główny gracz na rynku kredytów hipotecznych, bank PKO BP już drugi raz w tym miesiącu obniża marże kredytów. Według analityków Home Broker będzie to miało duży wpływ na politykę kredytową innych banków.

Większa zdolność kredytowa dzięki wyższym zarobkom

Duży wzrost średnich zarobków Polaków w ostatnim miesiącu znacznie poprawił statystyczną zdolność kredytową. O ponad 11 proc. wzrosła w Poznaniu powierzchnia mieszkania dostępna dla kredytobiorców zarabiających średnią krajową.

Banki boją się złych kredytów na kartach

Nie widać już agresywnej konkurencji na rynku kart kredytowych. Coraz trudniej uzyskać wysoki limit kredytowy na karcie przy małych zarobkach. Banki dokładniej sprawdzają zdolność kredytową klientów.

Znów można wziąć kredyt na 120% wartości nieruchomości

W ofertach kredytowych banków znowu zaczęły pojawiać się kredyty hipoteczne z wysokim LTV, tak jak za czasów hossy budowlanej. W Alior Banku można dostać kredyt nawet na 120% wartości nieruchomości.

Spadają marże kredytów w euro

Marże najpopularniejszych kredytów walutowych wracają do poziomu notowanego ostatnio podczas hossy budowlanej. W banku DnB Nord klienci korzystający z promocji mogą otrzymać kredyt w euro z marżą 1,6%.

Coraz wolniejszy spadek cen mieszkań

Klienci starają się jak najtaniej kupić mieszkanie, deweloperzy starają się podbić cenę nieruchomości. Każdy ciągnie linę z cenami w swoją stronę. Klienci w dół, a deweloperzy w górę. Deweloperom przeciąganie liny wychodzi jednak lepiej.

Większa zdolność kredytowa i więcej mieszkań na rynku

Przeciętna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny zarabiającej 5 tys. zł podniosła się w ciągu ostatnich 2 miesięcy o 18 tys. zł w przypadku kredytów w złotych i aż o 28 tys. dla kredytów w euro.

Pułapki szybkich pożyczek gotówkowych

Kryzys finansowy na świecie i spowolnienie gospodarcze dało się we znaki także zwykłym obywatelom. Coraz więcej „Kowalskich” ma problem z płynnością finansową. Prawdziwy renesans przeżywają różnorakie firmy pożyczkowe, proponujące szybkie kredyty gotówkowe bez zbędnych formalności, niestety często wykorzystują oni ludzką naiwność.

Ranking kredytów mieszkaniowych – kwiecień 2010

W marcu zapanowało pewne uspokojenie na rynku kredytów hipotecznych, banki nie zmieniały już tak aktywnie swoich ofert jak miesiąc wcześniej. Tym razem obniżki cen rzadziej dotyczą marży odsetkowej, bardziej zauważalne są promocje na prowizję.

Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Umowy leasingu stanowią bardzo popularny wśród przedsiębiorców sposób pozyskiwania samochodów do korzystania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Łączą w sobie elementy zarówno umów kredytu, jak i najmu.

Dlaczego przedsiębiorcy wolą leasing samochodu?

Pozyskiwanie przez przedsiębiorców samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej często następuje za pośrednictwem umowy leasingu. Stanowi ona połączenie elementów umowy kredytu i najmu.

Kredyty hipoteczne dla emigrantów

Polskie banki wychodzą z ofertą kredytową do osób zarabiających za granicą. Większość banków chętnie udziela im kredytów hipotecznych osobom zarabiającym za granicą, ale w niektórych instytucjach taki klient musi mieć spory wkład własny.

Kod genetyczny określi zdolność kredytową

Według amerykańskich naukowców, o skłonności ludzi do regularnej spłaty kredytów odpowiadać mogą geny. Już wkrótce to na ich weryfikacji opierać się może ocena zdolności kredytowej. Branża bankowa jest zainteresowana najnowszym odkryciem.

Wynajem samochodu może być tańszy

Rynek krótkoterminowego wynajmu pojazdów reaguje na zmiany, które kryzys gospodarczy wywołał w branży. W czasie ożywienia turystycznego firmy wabią klientów tańszymi kosztami.

Bank może nie wliczyć premii i trzynastki do zdolności kredytowej

Banki udzielające kredytów hipotecznych w różny sposób podchodzą do dodatkowych składników wynagrodzenia jak premie i „trzynastki”. Często nie uwzględnia się w całości podwyżek i prowizji od sprzedaży.

Łatwiej kupić większe mieszkanie na kredyt

Rodzina zarabiająca dwie średnie pensje może kupić na kredyt w Łodzi mieszkanie o powierzchni ponad 86 m2. Sytuacja podobnej rodziny w Warszawie wygląda znacznie gorzej, przy takich samych zarobkach kredytu wystarczy zaledwie na 46m2.

Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Informacje o nieterminowym regulowaniu zobowiązań wobec banków trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej. Dane o zaległości w spłacie kredytu nie zawsze przekreślają szanse na nowy kredyt. Rozstrzygające może być to czy zaległość powstała z powodu niefrasobliwości kredytobiorcy, czy na przykład z powodu wypadku losowego.

Skutki opóźnienia spłaty rat leasingowych

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu czy sprzętu. Podpisując umowę leasingową należy pamiętać, że jest to zobowiązanie, które teoretycznie może nieść za sobą niebezpieczeństwo zadłużenia firmy z powodu niespłaconych rat leasingowych.

Jakie skutki wywołuje opóźnienie spłaty rat leasingowych

Leasing na dobre zakotwiczył się w obrocie prawnym. Przedsiębiorcy korzystają z niego z niego w celu finansowania zakupu firmowych samochodów i maszyn. Należy jednak pamiętać, że umowa leasingowa niesie ze sobą zobowiązania finansowe, które mogą stać się powodem poważnego zadłużenia firmy.

Gdzie najszybciej dostaniemy duży kredyt

Powszechnie uważa się, że w bankach oferujących dobre warunki kredytu na decyzję o przyznaniu kredytu czeka się dłużej. Analitycy Home Broker sprawdzili w których bankach procedury kredytowe trwają najkrócej.

Duży wzrost zdolności kredytowej

Znacznie wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W bankach, które najbardziej poluzowały kryteria przyznawania kredytu, 3-osobowa rodzina może kupić na kredyt mieszkanie nawet o 1 pokój większe .

Niższe raty kredytów hipoteczych

W ostatnim miesiącu zauważyć można niewielki spadek oprocentowania kredytów złotowych. Umacniający się złoty wpływa także na obniżenie rat kredytów walutowych.

Kredyty najgorzej spłacają mieszkańcy zachodniopomorskiego i lubuskiego

Za portfel trzeba się szczególnie mocno trzymać, gdy prosi o pożyczkę rodzina i znajomi z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. To wciąż rejony, w których ryzyko pożyczenia pieniędzy jest największe – wynika z najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor.

Co z fakturą VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża charakteryzuje się tym, że cena netto jest równa cenie brutto. Brak jest wyróżnionego podatku VAT, który można byłoby rozliczyć. Czy rodzi to problem dla firmy leasingowej, która wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu? Przeczytaj.

Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża to taki dokument sprzedaży, na którym cena netto jest równa cenie brutto – nie ma podatku VAT, który można byłoby rozliczyć.
Firma leasingowa wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu.

Zalety samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

Jakie są zalety samochodów poleasingowych

Wśród zalet samochodów poleasingowych wskazuje się nie tylko ich wiek, ale także to, że posiadają odpowiednio udokumentowany stan techniczny.

Rachunki osobiste w Nordea Bank

Nordea Bank Polska zaistniał na polskim rynku w 2001 roku. Oferuje swoim klientom aż cztery rodzaje zróżnicowanych rachunków osobistych – Nordea (podstawowy rachunek oferowany przez bank), Nordea Spektrum (nowoczesne konto internetowe), Nordea Progres (konto oszczędnościowe) oraz Nordea Waluta (jak sama nazwa wskazuje – konto walutowe).
Oprócz tego bank stosuje również program lojalnościowy Nordea Benefit, gdzie poszczególne grupy klientów uzyskują korzyści w postaci obniżenia niektórych opłat i prowizji oraz korzystniejszego oprocentowania.

Leasing a wpłata początkowa jako koszty

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty?

REKLAMA