REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadają marże kredytów w euro

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Marże najpopularniejszych kredytów walutowych wracają do poziomu notowanego ostatnio podczas hossy budowlanej. W banku DnB Nord klienci korzystający z promocji mogą otrzymać kredyt w euro z marżą 1,6%.

REKLAMA

Według nowowprowadzonej oferty DnB Nord standardowa marża (poza promocją) może wynieść nawet 1,8% , a oprocentowanie 2,75%. Należy jednak zaznaczyć, że te warunki dotyczą kredytów na bardzo wysokie kwoty – powyżej 800 tys. zł. Przy mniejszych kredytach marża jest oczywiście wyższa. Dla przykładu przy kwocie wynoszącej 300 tys. zł marża to 2,2%, a oprocentowanie 3,15%.

REKLAMA

Z analizy Expandera wynika, że marża jest co prawda najniższa na rynku, ale oprocentowanie już nie. Oprocentowanie wynoszące 3,1% można uzyskać w Multibanku, a 3,14% w mBanku. DnB Nord mimo niższej marży ma więc wyższe oprocentowanie. Wynika to ze stosowania 6-miesięcznego EURIBOR-u do obliczania oprocentowania. Stawka ta obecnie jest wyższa niż stosowany przez mBank i Multibank EURIBOR 3M. Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku należy kierować się wysokością marży, a nie oprocentowania. W czasie, gdy stopy procentowe zaczną rosnąć sytuacja ulegnie bowiem odwróceniu i niższa okaże się stawka stosowana przez DnB Nord. Natomiast w całym okresie kredytowania przeciętna wartość stawek powinna być zbliżona. W sumie najprawdopodobniej mniej odsetek zapłaci więc ten kredytobiorca, który będzie miał niższą marżę.

Czytaj też: Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Należy również dodać, że w DnB Nord funkcjonują promocje, które pozwalają obniżyć standardową marżę nawet na poziomu 1,6%. Pierwsza promocja o nazwie ”Produkt hipoteczny z produktem strukturyzowanym” polega na tym, że obniżka marży jest przyznawana jeśli klient zainwestuje w oferowany przez bank produkt strukturyzowany lub zachęci kogoś znajomego do dokonania takiej inwestycji – im większa kwota wpłaty tym niższa marża kredytu. Druga promocja o nazwie „Produkt hipoteczny z pakietem lub ubezpieczeniem) pozwala obniżyć marżę pod warunkiem, że klient otworzy w DnB Nord rachunek („Pakiet Personale” lub „Pakiet Eksklusiv”) i zapewni na nim stałe wpłaty w kwocie min. 5000 zł miesięcznie lub zobowiąże się utrzymywać aktywa w kwocie nie niższej niż 50 tys. zł. oraz zakupi program systematycznego oszczędzania Skandii TUnŻ.

Wybierz kredyt hipoteczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym nie kończą się jednak zalety oferty DnB Nord. Bank nie nalicza bowiem prowizji za udzielenie kredytu. Kredytobiorca nie musi również płacić ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Oferta DnB Nord ma jednak również pewne wady. Bank stosuje bowiem spread na poziomie 8,89%. Tymczasem przeciętny spread stosowany przez banki to ok. 6,5%. Ponadto nie udziela on kredytów na 100% wartości nieruchomości. Minimalny wymagany wkład własny wynosi 10%. Poza tym nie każdy może uzyskać kredyt w tym banku. Dla przykładu 4-osobowa rodzina, może liczyć na kredyt w DnB Nord tylko pod warunkiem, że jej dochód netto wynosi przynajmniej 4000 zł netto.

Oprocentowanie i marże kredytów w euro

Oprocentowanie

Marża

DnB Nord

od 2,55% do 3,15%

od 1,6% do 2,20%

MultiBank

3,10%

2,50%

mBank

3,14%

2,50%

Alior Bank

3,25%

2,65%

Raiffeisen

3,30%

2,60%

Deutsche Bank PBC

3,34%

2,70%

Bank BPH

3,38%

2,80%

Nordea Bank Polska

3,64%

3,00%

PKO Bank Polski

3,65%

3,02%

BZ WBK

4,08%

3,50%

Pekao

4,20%

3,50%

Polbank

4,24%

3,60%

BOŚ

4,50%

3,50%

Getin Noble Bank

5,42%

4,70%

Mediana

3,51%

2,90%

Założenia: Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA