REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już sześć banków oferuje marże kredytów poniżej 2%

Jerzy Węglarz
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość marż kredytów hipotecznych oferowanych przez banki zaczyna powoli zbliżać się do poziomu sprzed kryzysu. Teraz jednak marżę poniżej 2 proc. można uzyskać przy zakupie dodatkowych produktów.

Najniższą marżę dla kredytu w złotych (porównywaliśmy warunki dla kwoty 300 tys. zł, 25-proc. wkładu własnego) proponuje w ramach promocji BZ WBK – 1,35%. Aby zaciągnąć kredyt z taką marżą trzeba otworzyć konto 24 Prestiż lub VIP (minimalne wpływy 2 tys. zł miesięcznie) oraz opłacić podwyższoną prowizję na poziomie 3,5%.
Indywidualna decyzja

REKLAMA

Niską marżę, na poziomie 1,8% dla kredytu w złotych, można także otrzymać w Eurobanku. Warunkiem skorzystanie z takiej stawki jest otwarcie konta oraz zakup pakietu ubezpieczeń (na życie, od utraty pracy, nieruchomości). Standardowa marża – bez pakietu ubezpieczeń – wynosi w naszym przypadku 2,1%. Istnieje możliwość obniżenia stawki nawet poniżej 1,8% w toku indywidualnej decyzji.

Konto, karta czy pakiet ubezpieczeń

REKLAMA

Marże minimalnie poniżej 2% dla kredytu w złotych oferuje też BNP Paribas Fortis. Kredytobiorca, który otworzy w banku konto otrzyma stawkę 1,99%. W Banku Pocztowym, kupując pakiet ubezpieczeń można obniżyć marżę do 1,9%, pod warunkiem skorzystania z pakietu ubezpieczeń. Standardowa marża to 2,6%. Stawkę 1,9% można też otrzymać w Pekao pod warunkiem otwarcia konta i zakupu karty kredytowej.

W DnBNord klient, który skorzysta z dodatkowych pakietów (m.in. konto, program regularnego oszczędzania) może obniżyć marżę dla kredytu w euro o 0,4-0,9 pkt. proc., maksymalnie do 1,6% (standardowa stawka wynosi w naszym przykładzie 2,5%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Światełko w tunelu

Przed kryzysem marże dla kredytów w złotych oraz bardzo popularnych wówczas franków szwajcarskich (kredyty w euro były zaciągane rzadko) mieściły się w przedziale 1-1,5%. Można więc przyjąć, że najbardziej atrakcyjne stawki dziś zbliżają się do tych najwyższych sprzed kryzysu. Różnica polega jednak na tym, że dziś skorzystanie z bardzo niskiej marży wymaga zwykle wyboru dodatkowych produktów. 

Najlepsze lokaty terminowe

Niska marża za darmo? Nie w najbliższych latach

REKLAMA

Według Home Broker Doradcy Finansowi, banki będą dalej stopniowo łagodziły zasady udzielenia kredytów, chociaż tak znaczących i powszechnych obniżek marż, jak w I kwartale nie należy się spodziewać w najbliższych miesiącach. Banki będą ponadto kontynuowały politykę obniżania kosztów kredytu w zamian za wybór dodatkowych klientów. Czasy „bezinteresownego” obniżania marż do bardzo niskich poziomów raczej nie nadejdą przynajmniej w okresie najbliższych dwóch lat.

Przeciętnie na rynku marża kredytu w złotych wynosi obecnie 2,15%, a oprocentowanie – 6,31%. Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu przeciętna marża wynosiła 2,53%. Rata kredytu na 300 tys. zł (30 lat) z oprocentowaniem 6,31% wynosi 1859 zł miesięcznie.

Czytaj też: Rekordowo niski WIBOR

Przeciętna marża dla kredytu w euro to dziś 2,85% (oprocentowanie 3,53). Rata przy takich warunkach oraz kursie EUR/PLN 3,8834 (20 gr spreadu) wynosi 1437 zł. Jeszcze w styczniu średnia marża wynosiła 3,2%.

Kredyt na 300 tys., 25% wkładu własnego, 30 lat

Nazwa banku

PLN

Oprocentowanie

Marża

Alior Bank

6,10%

2,05%

Allianz Bank Polska

6,42%

2,30%

Bank BPH

8,85%

4,80%

Bank Gospodarki Żywnościowej*

6,29%

2,10%

Bank Millennium

6,10%

2,00%

Bank Ochrony Środowiska

6,49%

2,30%

Bank Pocztowy

5,95%

1,90%

Bank Polskiej Spółdzielczości

6,47%

2,30%

BNP Paribas Fortis

6,04%

1,99%

BZ WBK

5,40%

1,35%

Citi Handlowy

5,95%

1,90%

Deutsche Bank PBC*

6,15%

2,10%

DnB NORD

6,48%

2,25%

EuroBank

5,92%

1,80%

Getin Noble Bank

7,11%

2,40%

Gospodarczy Bank Wielkopolski

6,12%

2,00%

ING Bank Śląski

6,29%

2,10%

Kredyt Bank

7,00%

2,90%

Lukas Bank

6,37%

2,20%

Mazoweicki Bank Regionalny*

7,28%

3,00%

mBank

6,14%

2,00%

Multibank

6,14%

2,00%

Nordea Bank Polska

6,70%

2,60%

Pekao Bank Hipoteczny

6,89%

2,70%

Pekao SA**

6,18%

1,90%

PKO Bank Polski

6,47%

2,37%

Polbank EFG

7,64%

3,50%

Raiffeisen Bank

6,32%

2,20%

Mediana

6,31%

2,15%

* -od, ** - przykładowo

Kredyt na 300 tys., 25% wkładu własnego, 30 lat

Nazwa banku

EUR

Oprocentowanie

Marża

Alior Bank

3,25%

2,65%

Bank BPH

3,38%

2,80%

Bank Ochrony Środowiska

4,50%

3,50%

BZ WBK

4,07%

3,50%

Deutsche Bank PBC*

3,24%

2,60%

DnB NORD

3,46%

2,50%

Getin Noble Bank

5,42%

4,70%

Kredyt Bank

3,53%

2,90%

mBank

3,14%

2,50%

Multibank

3,10%

2,50%

Nordea Bank Polska

3,64%

3,00%

Pekao SA**

4,20%

3,50%

PKO Bank Polski

3,65%

3,02%

Polbank EFG

4,75%

4,10%

Raiffeisen Bank

3,24%

2,60%

Mediana

3,53%

2,90%

* -od, ** - przykładowo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA