REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Milewski Marcin
Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę
Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wskazują na szczegółowe zasady dotyczące procesu rozliczania leasingu finansowego przez leasingobiorcę. MSR stosują, co do zasady, duże firmy.

Poświęcony leasingowi MSR 17 wskazuje na to, że przedstawianie w sprawozdaniu finansowym zobowiązań odnoszących się do przedmiotu leasingu w postaci zmniejszenia jego wartości nie jest właściwe. Dodatkowo, gdy w prezentacji bilansowej zobowiązań znajduje zastosowanie podział na zobowiązania krótkoterminowe oraz długoterminowe, to rozwiązanie to należy przyjąć także do zobowiązań leasingowych.

REKLAMA

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Dokonywanie określonych czynności pozostających w związku z leasingiem, do których należą m.in. działania podejmowane w celu zawarcia umowy leasingu, czy negocjacje, powoduje nierzadko ponoszenie początkowych kosztów bezpośrednich. Jeżeli możliwe jest ich bezpośrednie przypisanie do czynności dokonywanych przez leasingobiorcę, które zmierzają do zawarcia umowy, to wówczas powiększają one wartość leasingowanego składnika aktywów.

Wycena

REKLAMA

Zgodnie z MSR 17 podczas rozliczania powinno nastąpić rozdzielenie minimalnych opłat leasingowych pomiędzy koszty finansowe oraz zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania. Co więcej, rozliczenie kosztów finansowych na okresy objęte czasem trwania leasingu musi nastąpić w taki sposób, aby uzyskana została stała okresowa stopa procentowa w odniesieniu do salda zobowiązania, którego nie spłacono. Warunkowe opłaty leasingowe podlegają obowiązkowi księgowania jako koszty w okresach, w których zostały poniesione.

Z uwagi na wymogi stawiane przez praktykę jest dopuszczalne, aby leasingobiorca stosował określone przybliżenia celem uproszczenia obliczeń podczas rozliczania kosztów finansowych na poszczególne okresy objęte okresem leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing finansowy wywołuje ten skutek, iż naliczana jest amortyzacja aktywów amortyzowanych oraz koszty finansowe w każdym z okresów obrotowych. Zasady amortyzacji owych aktywów będących przedmiotem leasingu muszą charakteryzować się spójnością z zasadami stosowanymi przy dokonywaniu amortyzacji własnych aktywów jednostki podlegających amortyzacji. Obliczanie prezentowanej amortyzacji powinno być obliczane zgodnie z regułami zawartymi w MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” i MSR 38 „Wartości niematerialne”.

W sytuacji, w której brak jest wystarczającej pewności, że leasingobiorca uzyska tytuł własności jeszcze przed końcem okresu leasingu, to wówczas dany składnik aktywów powinien zostać umorzony przez krótszy ze wskazanych dwóch okresów:
- okres leasingu lub
- okres użytkowania.

Polecamy: serwis Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA