REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

Milewski Marcin
Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę
Rozliczanie leasingu finansowego przez leasingobiorcę

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wskazują na szczegółowe zasady dotyczące procesu rozliczania leasingu finansowego przez leasingobiorcę. MSR stosują, co do zasady, duże firmy.

Poświęcony leasingowi MSR 17 wskazuje na to, że przedstawianie w sprawozdaniu finansowym zobowiązań odnoszących się do przedmiotu leasingu w postaci zmniejszenia jego wartości nie jest właściwe. Dodatkowo, gdy w prezentacji bilansowej zobowiązań znajduje zastosowanie podział na zobowiązania krótkoterminowe oraz długoterminowe, to rozwiązanie to należy przyjąć także do zobowiązań leasingowych.

REKLAMA

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Dokonywanie określonych czynności pozostających w związku z leasingiem, do których należą m.in. działania podejmowane w celu zawarcia umowy leasingu, czy negocjacje, powoduje nierzadko ponoszenie początkowych kosztów bezpośrednich. Jeżeli możliwe jest ich bezpośrednie przypisanie do czynności dokonywanych przez leasingobiorcę, które zmierzają do zawarcia umowy, to wówczas powiększają one wartość leasingowanego składnika aktywów.

Wycena

REKLAMA

Zgodnie z MSR 17 podczas rozliczania powinno nastąpić rozdzielenie minimalnych opłat leasingowych pomiędzy koszty finansowe oraz zmniejszenie niespłaconego salda zobowiązania. Co więcej, rozliczenie kosztów finansowych na okresy objęte czasem trwania leasingu musi nastąpić w taki sposób, aby uzyskana została stała okresowa stopa procentowa w odniesieniu do salda zobowiązania, którego nie spłacono. Warunkowe opłaty leasingowe podlegają obowiązkowi księgowania jako koszty w okresach, w których zostały poniesione.

Z uwagi na wymogi stawiane przez praktykę jest dopuszczalne, aby leasingobiorca stosował określone przybliżenia celem uproszczenia obliczeń podczas rozliczania kosztów finansowych na poszczególne okresy objęte okresem leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing finansowy wywołuje ten skutek, iż naliczana jest amortyzacja aktywów amortyzowanych oraz koszty finansowe w każdym z okresów obrotowych. Zasady amortyzacji owych aktywów będących przedmiotem leasingu muszą charakteryzować się spójnością z zasadami stosowanymi przy dokonywaniu amortyzacji własnych aktywów jednostki podlegających amortyzacji. Obliczanie prezentowanej amortyzacji powinno być obliczane zgodnie z regułami zawartymi w MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe” i MSR 38 „Wartości niematerialne”.

W sytuacji, w której brak jest wystarczającej pewności, że leasingobiorca uzyska tytuł własności jeszcze przed końcem okresu leasingu, to wówczas dany składnik aktywów powinien zostać umorzony przez krótszy ze wskazanych dwóch okresów:
- okres leasingu lub
- okres użytkowania.

Polecamy: serwis Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA