REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady klasyfikowania leasingu

Milewski Marcin
Zasady klasyfikowania leasingu
Zasady klasyfikowania leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jako jedna z umów handlowych podlega zasadom klasyfikacji zawartych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ekspert radzi na jakich zasadach została oparta klasyfikacja leasingu.

Klasyfikacji leasingu jest dokonywana w dniu, w którym nastąpiło jego rozpoczęcie. W przypadku zmiany umowy zostanie ona uznana za nową przez okres jej obowiązywania, gdy:

REKLAMA

- leasingobiorca i leasingodawca postanowili zmienić warunki umowy leasingowej (za wyjątkiem sytuacji, w której dochodzi do jej odnowienia);
- zmiana ta następuje w taki sposób, który prowadzi do zmiany jej klasyfikacji;
- zmienione warunki umowy obowiązują od dnia rozpoczęcia leasingu.

Polecamy: Mała firma

W odniesieniu do zmian oszacowań (np. szacowanego ekonomicznego okresu użytkowania lub wartości końcowej przedmiotu leasingu) albo zmiany okoliczności (np. niedopełnienie warunków umowy przez leasingobiorcę) nie stanowią podstawy do dokonania zmiany klasyfikacji umowy leasingowej dla celów rachunkowych.

Umowy leasingowe, które dotyczą gruntów i budynków są zaliczane do leasingu operacyjnego bądź finansowego w oparciu o takie same reguły, jak umowy leasingowe dotyczące innych aktywów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grunty posiadają cechę charakterystyczną, którą jest to, że z reguły mają one nieograniczony ekonomiczny okres użytkowania, a w sytuacji, gdy nie jest przewidywane przeniesienie tytułu prawnego na leasingobiorcę zanim upłynie okres trwania leasingu, to nie jest również przenoszone na leasingobiorcę ryzyko (całe), ani też pożytki powstałe z tytułu własności. W związku z tym leasing gruntów należy uznać za leasing operacyjny. W tym przypadku opłata wstępna, która jest uiszczana, to pokrywane z góry opłaty leasingowe. Są one amortyzowane przez cały okres trwania leasingu. Następuje to w oparciu o sposób w jaki rozłożone jest w czasie czerpanie korzyści.

W odniesieniu do zaklasyfikowania danej umowy leasingu jej elementy, które odnoszą się do gruntów oraz budynków są rozpatrywane odrębnie.

Polecamy: Podmiot i przedmiot umowy leasingu

REKLAMA

W przypadku przyjęcia założenia, że tytuł własności do tych dwóch elementów przejdzie na leasingobiorcę przed zakończeniem okresu leasingu, to wówczas są one klasyfikowane jako leasing finansowy. Następuje to w oderwaniu od analizy, czy traktuje się je jako jedną czy dwie umowy leasingu. Wyjątkiem jest sytuacja wystąpienia określonych czynników wskazujących, że leasing nie powoduje przeniesienia zasadniczo całego ryzyka (pożytków) z tytułu posiadania jednego lub obu wskazanych elementów.

W przypadku, w którym grunt posiada nieograniczony ekonomiczny okres użytkowania, odnoszący się do nich element kwalifikuje się zazwyczaj do leasingu operacyjnego. Nie następuje to, gdy zakłada się, że tytuł własności zostanie przeniesiony na leasingobiorcę jeszcze przed zakończeniem okresu leasingu.

Element, który w swym zakresie dotyczy budynku zaliczany jest jako leasing finansowy lub operacyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA