REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady klasyfikowania leasingu

Milewski Marcin
Zasady klasyfikowania leasingu
Zasady klasyfikowania leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jako jedna z umów handlowych podlega zasadom klasyfikacji zawartych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ekspert radzi na jakich zasadach została oparta klasyfikacja leasingu.

Klasyfikacji leasingu jest dokonywana w dniu, w którym nastąpiło jego rozpoczęcie. W przypadku zmiany umowy zostanie ona uznana za nową przez okres jej obowiązywania, gdy:

REKLAMA

- leasingobiorca i leasingodawca postanowili zmienić warunki umowy leasingowej (za wyjątkiem sytuacji, w której dochodzi do jej odnowienia);
- zmiana ta następuje w taki sposób, który prowadzi do zmiany jej klasyfikacji;
- zmienione warunki umowy obowiązują od dnia rozpoczęcia leasingu.

Polecamy: Mała firma

W odniesieniu do zmian oszacowań (np. szacowanego ekonomicznego okresu użytkowania lub wartości końcowej przedmiotu leasingu) albo zmiany okoliczności (np. niedopełnienie warunków umowy przez leasingobiorcę) nie stanowią podstawy do dokonania zmiany klasyfikacji umowy leasingowej dla celów rachunkowych.

Umowy leasingowe, które dotyczą gruntów i budynków są zaliczane do leasingu operacyjnego bądź finansowego w oparciu o takie same reguły, jak umowy leasingowe dotyczące innych aktywów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grunty posiadają cechę charakterystyczną, którą jest to, że z reguły mają one nieograniczony ekonomiczny okres użytkowania, a w sytuacji, gdy nie jest przewidywane przeniesienie tytułu prawnego na leasingobiorcę zanim upłynie okres trwania leasingu, to nie jest również przenoszone na leasingobiorcę ryzyko (całe), ani też pożytki powstałe z tytułu własności. W związku z tym leasing gruntów należy uznać za leasing operacyjny. W tym przypadku opłata wstępna, która jest uiszczana, to pokrywane z góry opłaty leasingowe. Są one amortyzowane przez cały okres trwania leasingu. Następuje to w oparciu o sposób w jaki rozłożone jest w czasie czerpanie korzyści.

W odniesieniu do zaklasyfikowania danej umowy leasingu jej elementy, które odnoszą się do gruntów oraz budynków są rozpatrywane odrębnie.

Polecamy: Podmiot i przedmiot umowy leasingu

REKLAMA

W przypadku przyjęcia założenia, że tytuł własności do tych dwóch elementów przejdzie na leasingobiorcę przed zakończeniem okresu leasingu, to wówczas są one klasyfikowane jako leasing finansowy. Następuje to w oderwaniu od analizy, czy traktuje się je jako jedną czy dwie umowy leasingu. Wyjątkiem jest sytuacja wystąpienia określonych czynników wskazujących, że leasing nie powoduje przeniesienia zasadniczo całego ryzyka (pożytków) z tytułu posiadania jednego lub obu wskazanych elementów.

W przypadku, w którym grunt posiada nieograniczony ekonomiczny okres użytkowania, odnoszący się do nich element kwalifikuje się zazwyczaj do leasingu operacyjnego. Nie następuje to, gdy zakłada się, że tytuł własności zostanie przeniesiony na leasingobiorcę jeszcze przed zakończeniem okresu leasingu.

Element, który w swym zakresie dotyczy budynku zaliczany jest jako leasing finansowy lub operacyjny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA