REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR

Milewski Marcin
Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR
Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości określają reguły jakie należy stosować podczas dokonywania rozliczeń w odniesieniu do leasingu gruntów i budynków.

W przypadku zaistnienia wymogu klasyfikacji oraz księgowego ujęcia leasingu odnoszącego się do gruntów i budynków to minimalne opłaty z jego tytułu (również wszelkie zaliczki) są rozliczane na element odnoszący się do gruntów i element związany z budynkami proporcjonalnie do oznaczonej wartości godziwych opłat należnych z tytułu udostępnienia elementu gruntu oraz budynku wraz z chwilą rozpoczęcia leasingu.

REKLAMA

W przypadku, w którym nie jest możliwe odniesienie opłat leasingowych do wskazanych elementów, to leasing traktowany jest jako finansowy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oba elementy stanowią niewątpliwie leasing operacyjny.

Polecamy: Mała firma

W odniesieniu do leasingu gruntów i budynków, w przypadku których kwota początkowo ujęta jako element dotyczący gruntów, nie należy do istotnych, zarówno grunty jak i budynki można uznać za jedno w celu sklasyfikowania leasingu i uznać je za leasing finansowy bądź też operacyjny.

We wskazanej wyżej sytuacji ekonomiczny okres użytkowania budynków odpowiada ekonomicznemu okresowi użytkowania przedmiotu leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W sytuacji zakwalifikowania udziału leasingobiorcy zarówno w gruntach jak i budynkach do nieruchomości inwestycyjnych stosownie do MSR 40 oraz obrano wycenę według wartości określonej godziwej, oddzielna wycena gruntów, a także budynków nie jest wymagana. Tylko niepewna klasyfikacja jednego lub obu elementów może powodować konieczność zastosowania szczegółowych wyliczeń.

Leasingobiorca ma prawo do zaliczania posiadanych w postaci leasingu operacyjnego udziałów w nieruchomości, do nieruchomości inwestycyjnych. W takiej sytuacji, udział określa się tak, jakby był on leasingiem finansowym. W dodatku, do tego składnika aktywów znajduje zastosowanie model wyceny w oparciu o wartość godziwą.

Polecamy: ABC umów

Zgodnie z MSR 17 leasingobiorca jest zobowiązany do wykazywania leasingu w postaci leasingu finansowego również, gdy przyszłe zdarzenie powoduje zmianę specyfiki udziału leasingobiorcy w nieruchomości, w ten sposób że nie jest już ona nieruchomością inwestycyjną.

Leasingobiorca zajmuje nieruchomość, będącą następnie zaklasyfikowaną jako nieruchomość zajmowana przez właściciela. Domniemany koszt jest równy wartości godziwej na dzień zmiany sposobu użytkowania.

Leasingobiorca dokonuje zawarcia umowy subleasingu. Zgodnie z nią następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka oraz pożytków z tytułu posiadania udziałów w nieruchomości stronie trzeciej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA