REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Od 1 lipca 2011 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzona ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizacja wprowadziła długo oczekiwaną i postulowaną przez wielu przedsiębiorców możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną).

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Spółka komandytowo-akcyjna jest szczególnym rodzajem spółki handlowej, który łączy w sobie cechy spółek osobowych i kapitałowych. Jest instytucją stosunkowo nową w polskim prawie spółek, wprowadzoną dopiero przez Kodeks spółek handlowych, który wszedł w życie w roku 2001. Wiedza przedsiębiorców na temat procedury zakładania spółek komandytowo-akcyjnych jest niewielka.

Spółka komandytowo-akcyjna – atrakcyjna alternatywa dla biznesu

Wśród wielu prawnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce warto przyjrzeć się bliżej mało znanej przez przedsiębiorców i niedocenianej przez prawników spółce komandytowo-akcyjnej, która może być ciekawą alternatywą dla prowadzenia biznesu wobec tak popularnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej czy akcyjnej.

Ilu likwidatorów powinno być w likwidowanej spółce akcyjnej?

Z wykładni językowej wynika, że likwidatorów powinno być co najmniej dwóch, a z wykładni systemowej, że może być także jeden likwidator. Jak jest naprawdę?

REKLAMA

Europejskie prawo spółek – konsultacje KE co do dalszego rozwoju

Komisja Europejska rozpoczęła 20 lutego 2012 r. szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłości europejskiego prawa spółek. Zdaniem Komisji Europa potrzebuje ram prawa spółek dostosowanych do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa oraz do zmian warunków gospodarczych. Prawo spółek UE miało decydujące znaczenie dla budowy jednolitego rynku. Komisja chce sprawdzić, czy istniejące ramy prawne przystają do obecnych potrzeb. Dlatego rozpoczęto publiczne konsultacje przeprowadzane drogą internetową w celu zgromadzenia uwag wszystkich zainteresowanych stron. Opinie można przesyłać Komisji do 14 maja 2012 r.

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez ich wspólników lub akcjonariuszy

W panujących realiach gospodarczych spółki kapitałowe coraz częściej poszukują taniego źródła finansowania ich działalności, a w szczególności sposobu na poprawę płynności finansowej. Popularnością cieszą się w tym zakresie pożyczki udzielane spółkom przez ich wspólników. Wspólnicy, mając w perspektywie zwrot nie tylko pożyczonego kapitału, ale także ewentualny udział w wypracowanym przez spółkę zysku – skłonni są udzielać pożyczek spółkom przy bardzo atrakcyjnym ich oprocentowaniu.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej.

Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia za jego zobowiązania

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych za zobowiązania spółki określona została przez ustawodawcę w Kodeksie Spółek Handlowych (KSH). Jak natomiast wygląda sytuacja, gdy odpowiedzialność dotyczy stowarzyszeń posiadających osobowość prawną?

REKLAMA

Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Polskie prawo prasowe w ramach tzw. systemu sprostowań przewiduje aktualnie dwa środki umożliwiające osobie zainteresowanej przeciwdziałanie naruszeniom związanym z informacją nieprawdziwą, nieścisłą lub zagrażającą jej dobrom osobistym. Mianowicie mowa w tym wypadku o uregulowanym w art. 31 ustawy o prawie prasowym- sprostowaniu i odpowiedzi.

Kiedy istnieje obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o.?

Kwestia obowiązku powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w sp. z o.o. jest w zasadzie prosta, istnieje w tym zakresie szczegółowa regulacja prawna określona w art. 213 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), której warto się bliżej przyjrzeć.

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

W dniu 27 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1182, dalej „nowelizacja”), której celem jest dostosowanie polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej w odniesieniu do wymogów dotyczących sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek handlowych.

Kontrola wspólnika nad większymi transakcjami spółki

Kierowanie bieżącą działalnością spółki z o.o. jest zadaniem jej zarządu. W ramach umowy spółki udziałowcy mogą jednak zawrzeć mechanizmy, które pozwolą im kontrolować większe transakcje.

Działalność pro publico bono prawników

Działalność non-profit jest coraz częściej spotykana wśród prawników. Z raportu Centrum Pro Bono wynika, iż 2010 roku kancelarie aktywizujące się w ramach programu pomogły fundacjom i stowarzyszeniom aż w 83 sprawach, dla porównania w 2009 roku tych spraw było 61.

Jakie korzyści wiążą się z łączeniem spółek?

Istnieje wiele sposobów na rozwój działalności lub zaradzenie trudnej sytuacji przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki kapitałowej. Jednym z nich jest połączenie spółki z inną spółką kapitałową.

Nowości w ksh - sprawozdawczość przy łączeniach i podziałach

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która przewiduje uproszczenie wymogów dotyczących sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek została już podpisana przez prezydenta.

Co to są warranty subskrypcyjne?

Co to są warranty subskrypcyjne i uprawnienia dają w spółce akcyjnej? Jakie cechy posiadają warranty subskrypcyjne i co one oznaczają? W jakich sytuacjach spółka spółka może emitować warranty subskrypcyjne i czym to musi być poprzedzone?

Co składa się na prawo do informacji w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo do zasięgania informacji o spółce. W związku z powyższym zarząd ma obowiązek udzielić akcjonariuszowi informacji na jego wyraźne żądanie. W jaki sposób wystąpić o udzielenie informacji? W czyjej kompetencji leży jej udzielenie?

Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Podczas trwania spółki akcyjnej nie wolno zwracać akcjonariuszom dokonanych wpłat na akcje. Zasada ta dotyczy zarówno całościowego, jak i częściowego zwrotu. Zakaz dotyczy również pobierania przez akcjonariuszy odsetek od akcji.

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

Jak zabezpieczyć roszczenie o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z o.o.?

Zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie uchwały wspólników spółki z o.o.. jest dopuszczalnym zabezpieczeniem roszczenia o stwierdzenie nieważności tej uchwały.

Jakie są skutki braku podmiotowości spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej i traktowana jest przez prawo jak umowa o charakterze wielostronnym. Fakt, że spóła cywilna nie posiada podmiotowości prawnej niesie za sobą liczne i ważne konsekwencje, odnoszące się do sposobu jej funkcjonowania w obrocie prawnym.

Komu udziela się absolutorium w spółce z o.o.?

Absolutorium udzielane jest członkom organów spółki z ograniczona odpowiedzialnością na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Jakie uchwały może podjąć zgromadzenie wspólników? Czy absolutorium powinno być udzielne indywidualnie każdemu członkowi organu?

Jak zaskarżyć uchwałę o udzieleniu absolutorium w spółce z o.o.?

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jednym z podstawowych obowiązków wspólników jest odbycie corocznego (tzw. zwyczajnego) zgromadzenia wspólników. W trakcie zgromadzenia wspólnicy powinni zająć się m. in. oceną pracy członków zarządu w poprzednim roku obrotowym. Ocena taka wyraża się w udzieleniu im tzw. absolutorium (kiedyś określanego jako pokwitowanie).

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Możesz domagać się wydania korzyści w naturze lub gdyby to było niemożliwe - zwrotu wartości - w przypadku gdy ktoś bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową twoim kosztem. Na czym polega obowiązek wydania korzyści, co w przypadku gdy ktoś rozporządził już uzyskaną twoim kosztem korzyścią na rzecz innej osoby. Czy obowiązek ten może wygasnąć?

Co ze szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Jeżeli jesteś właścicielem pomieszczenia, ale faktycznie nim nie władasz, możesz spać spokojnie, bowiem odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wyrzuceniem, wylaniem lub wypadnięciem z takiego pomieszczenia poniesie osoba, która faktycznie włada pomieszczeniem, choćby bez żadnego tytułu prawnego.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki?

Rozwiązanie spółki cywilnej oznacza wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy wspólnikami i rozdzielenie pomiędzy nich aktywów spółki.

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

Wnoszenie nieruchomości jako wkładu do spółki osobowej

Wkładem do spółki osobowej może być własność nieruchomości. Z uwagi jednak na przejściową (lub trwałą) jej utratę przez wspólnika jest to niebezpieczne i niezalecane. Bywa jednak także kłopotliwe z innych przyczyn.

Prawo zabudowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Zmiany w KSH

Od 1 sierpnia 2009 r. obowiązuje nowe brzmienie niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Zmiany przy sprzedaży nieruchomości

 Od nowego roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż a nawet wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Niedawno weszły w życie przepisy regulujące wydawanie świadectw energetycznych.

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

Będzie nowy kodeks cywilny

Trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Jego projekt ma być przedstawiony Sejmowi już za 4 lata. Rok mają potrwać prace parlamentarne a następnie ma być 2-letnie vacatio legis. Tak więc najpóźniej za 7 lat będziemy mieli nowy kodeks.

Nowy kodeks cywilny zacznie obowiązywać za siedem lat

Do nowego kodeksu cywilnego będą włączone: prawo rodzinne, ustawa o własności lokali, umowy konsumenckie. Projekt części ogólnej kodeksu poznamy już w marcu przyszłego roku. Cały kodeks zacznie obowiązywać nie wcześniej niż za siedem lat.

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

Czy wiesz jak długo obowiązywał w Polsce kodeks handlowy

Kodeks handlowy to rozporządzenie Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. Kodeks obowiązywał od 1 lipca 1934 r. stracił natomiast moc prawną w 2003 r. Jak zatem widać obowiązywał przez 69 lat.

Czy wiesz jak wyglądał kodeks cywilny zaraz po wojnie

Kodeks cywilny to fundamentalna regulacja cywilna w Polsce. Reguluje ona większość stosunków cywilno-prawnych pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Jednak należy pamiętać, że kodeks z 1964 roku jest pierwszym polskim kodeksem cywilnym.

Kodeks spółek handlowych

Kodeks spółek handlowych- k.s.h.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 15 września 2000 r., która weszła w życie 1 stycznia 2001 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 2000 r. w numerze 94 na pozycji 1037 (Dz. U. 00 Nr 94 poz. 1037).

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny- k.c.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 23 kwietnia 1964 r., która weszła w życie 1 stycznia 1965 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1964 r. w numerze 16 na pozycji 93 (Dz. U. 64 Nr 16 poz. 93).

REKLAMA