reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Czy wiesz jak długo obowiązywał w Polsce kodeks handlowy

Czy wiesz jak długo obowiązywał w Polsce kodeks handlowy

Kodeks handlowy to rozporządzenie Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. Kodeks obowiązywał od 1 lipca 1934 r. stracił natomiast moc prawną w 2003 r. Jak zatem widać obowiązywał przez 69 lat.

Kodeks handlowy został wprowadzony do polskiego porządku prawnego rozporządzeniem Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r.

Kodeks wzorował się na rozwiązaniach niemieckich, ale posiadał też oryginalne rozwiązania. Np. art. 298 k.h. mówiący o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki, stanowił nowatorskie rozwiązanie polskiej myśli prawnej.

Kodeks składał się z dwóch części. Pierwsza zatytułowana była kupiec i dotyczyła podmiotów prawa handlowego. Druga cześć poświęcona była czynnościom handlowym

Druga księga kodeksu handlowego utraciła moc prawną w 1965 r. Od tamtego czasu kwestie umów między podmiotami gospodarczymi regulował przede wszystkim kodeks cywilny.

Uchylenie pierwszej księgi wiąże się z uchwaleniem kodeksu spółek handlowych. Miało to miejsce 15 września 2000 r. Nowy kodeks natomiast obowiązuje od 1 stycznia 2000 r.. Wtedy też znaczna część pierwszej księgi kodeksu handlowego utraciła moc prawną.

Jednakże aż do 2003 r. obowiązywały przepisy poświęcone firmie i prokurze. Dopiero kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego umożliwiła pełną derogację kodeksu handlowego.

Kodeks handlowy był jedną z najdłużej obowiązujących ustaw w Polsce. Długowiecznością cieszyło się też prawo upadłościowe czyli rozporządzenie Prezydenta RP z 24 października 1934 r.. Obowiązywało ono do 1 października 2003 r., a więc również przez 69 lat.

Zobacz serwis: Kodeksy

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks spółek handlowych.
Kodeks spółek handlowych.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama