reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia za jego zobowiązania

Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia za jego zobowiązania

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych za zobowiązania spółki określona została przez ustawodawcę w Kodeksie Spółek Handlowych (KSH). Jak natomiast wygląda sytuacja, gdy odpowiedzialność dotyczy stowarzyszeń posiadających osobowość prawną?

Zgodnie z art. 10 par. 1 pkt. 6 ustawy prawo o stowarzyszeniach to statut określa sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał. Określenie organu uprawnionego do pełnienia w/w funkcji jest niezwykle istotne, gdyż wiąże się to bezpośrednio z odpowiedzialnością za zobowiązania stowarzyszenia. Zazwyczaj organem uprawnionym do reprezentowania stowarzyszenia jest jego zarząd. Warto podkreślić, iż w odróżnieniu od spółek kapitałowych, jest to reprezentacja kolektywna, tj. np. prezes zarządu i skarbnik łącznie lub inne osoby upoważnione przez zarząd.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Artykuł 11 ust. 3 stanowi, że każde stowarzyszenie posiadające osobowość prawną jest obowiązane posiadać zarząd. W prawie polskim odpowiedzialność członków organu zarządzającego została uregulowana w dwóch ustawach - Ordynacji podatkowej oraz w prawie upadłościowym i naprawczym.

Według prawa podatkowego, w wypadku bezskutecznej egzekucji z majątku spółki, osobami odpowiedzialnymi za zaległości podatkowe osoby prawnej, oprócz podmiotów wskazanych w art. 116 OP, są także członkowie organów zarządzających innymi osobami prawnymi, w tym i stowarzyszeniami. Niniejsza odpowiedzialność wynika także z prawa upadłościowego, przy czym nie ma w tym wypadku znaczenia fakt, czy zobowiązanie wynikło z zaległości podatkowych, gdyż według art.21 par. 1 ust. 2 u.pr.u.n. dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na każdym, kto ma prawo go reprezentować sam lub łącznie z innymi osobami, co powoduje iż wskazany zakres obejmuje także organ zarządzający stowarzyszeniem.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że nie jest istotny sposób reprezentowania stowarzyszenia, ponieważ wniosek o jego upadłość może zgłosić każdy członek organu zarządzającego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia
Odpowiedzialność członka organu uprawnionego do reprezentowania stowarzyszenia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama