| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Zmiany w kodeksie spółek handlowych

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Zmiany w ustawie z dnia z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037) (dalej ksh) wprowadziły pewne ułatwienia w zakładaniu spółek kapitałowych, zmieniła również część rozwiązań w spółkach osobowych. W niniejszym opracowaniu przedstawimy najważniejsze zmiany.

Spółka jawna

Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzedniej regulacji jest zniesienie obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne. W poprzednim stanie prawnym obowiązek powstawał jeśli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W obecnym stanie prawnym- spółka cywilna nadal może być przekształcona w jawną – jest to jednak tylko możliwość.

Zmianie uległy również przepisy dotyczące odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo.

W poprzednim stanie prawny odpowiedzialność była nielimitowana. Obecnie, odpowiedzialność wspólników i spółki jest ograniczona do wartości przedsiębiorstwa- według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.

Spółka partnerska

Jedyną zmianą odnoszącą się wprost do spółki partnerskiej – jest zrezygnowanie ustawodawcy z obowiązku zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Podobnie jak w spółce jawnej – wystarczy obecnie forma pisemna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Najistotniejszą zmianą w organizacji i funkcjonowaniu spółki z o.o. jest obniżenie kapitału zakładowego do 5 000 zł. Sprawia to, że nie jest konieczne dysponowanie dużymi funduszami w celu założenia spółki i rozpoczęcia działalności w bezpiecznej formie, która pozwala uwolnić wspólników od odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Niski kapitał zakładowy wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, m.in.:

  • niskim zaufaniem kontrahentów (jakkolwiek nawet wysoki kapitał nie jest gwarantem dobrej sytuacji finansowej spółki);
  • koniecznością uzyskiwania zgody wspólników na zaciąganie zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – dużo częściej niż miało to miejsce przy minimalnym kapitale w wysokości 50 000 zł;
  • ryzykiem uznania za "firmę krzak”- przy minimalnym kapitale.

Ułatwiono również zarządzanie jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory oświadczenia właściciela składane spółce, w sprawach przekraczających zwykły zarząd wymagały formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W obecnym stanie prawnym wystarczy zwykła forma pisemna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »