| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Zmiany w kodeksie spółek handlowych

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Zmiany w ustawie z dnia z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037) (dalej ksh) wprowadziły pewne ułatwienia w zakładaniu spółek kapitałowych, zmieniła również część rozwiązań w spółkach osobowych. W niniejszym opracowaniu przedstawimy najważniejsze zmiany.

Spółka jawna

Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzedniej regulacji jest zniesienie obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne. W poprzednim stanie prawnym obowiązek powstawał jeśli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W obecnym stanie prawnym- spółka cywilna nadal może być przekształcona w jawną – jest to jednak tylko możliwość.

Zmianie uległy również przepisy dotyczące odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo.

W poprzednim stanie prawny odpowiedzialność była nielimitowana. Obecnie, odpowiedzialność wspólników i spółki jest ograniczona do wartości przedsiębiorstwa- według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.

Spółka partnerska

Jedyną zmianą odnoszącą się wprost do spółki partnerskiej – jest zrezygnowanie ustawodawcy z obowiązku zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Podobnie jak w spółce jawnej – wystarczy obecnie forma pisemna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Najistotniejszą zmianą w organizacji i funkcjonowaniu spółki z o.o. jest obniżenie kapitału zakładowego do 5 000 zł. Sprawia to, że nie jest konieczne dysponowanie dużymi funduszami w celu założenia spółki i rozpoczęcia działalności w bezpiecznej formie, która pozwala uwolnić wspólników od odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Niski kapitał zakładowy wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, m.in.:

  • niskim zaufaniem kontrahentów (jakkolwiek nawet wysoki kapitał nie jest gwarantem dobrej sytuacji finansowej spółki);
  • koniecznością uzyskiwania zgody wspólników na zaciąganie zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – dużo częściej niż miało to miejsce przy minimalnym kapitale w wysokości 50 000 zł;
  • ryzykiem uznania za "firmę krzak”- przy minimalnym kapitale.

Ułatwiono również zarządzanie jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory oświadczenia właściciela składane spółce, w sprawach przekraczających zwykły zarząd wymagały formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W obecnym stanie prawnym wystarczy zwykła forma pisemna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »