REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Zmiany w ustawie z dnia z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037) (dalej ksh) wprowadziły pewne ułatwienia w zakładaniu spółek kapitałowych, zmieniła również część rozwiązań w spółkach osobowych. W niniejszym opracowaniu przedstawimy najważniejsze zmiany.

REKLAMA

Spółka jawna

Najważniejszą zmianą w stosunku do poprzedniej regulacji jest zniesienie obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne. W poprzednim stanie prawnym obowiązek powstawał jeśli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W obecnym stanie prawnym- spółka cywilna nadal może być przekształcona w jawną – jest to jednak tylko możliwość.

Zmianie uległy również przepisy dotyczące odpowiedzialności za zobowiązania wspólnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo.

W poprzednim stanie prawny odpowiedzialność była nielimitowana. Obecnie, odpowiedzialność wspólników i spółki jest ograniczona do wartości przedsiębiorstwa- według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka partnerska

Jedyną zmianą odnoszącą się wprost do spółki partnerskiej – jest zrezygnowanie ustawodawcy z obowiązku zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Podobnie jak w spółce jawnej – wystarczy obecnie forma pisemna.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Najistotniejszą zmianą w organizacji i funkcjonowaniu spółki z o.o. jest obniżenie kapitału zakładowego do 5 000 zł. Sprawia to, że nie jest konieczne dysponowanie dużymi funduszami w celu założenia spółki i rozpoczęcia działalności w bezpiecznej formie, która pozwala uwolnić wspólników od odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Niski kapitał zakładowy wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami, m.in.:

 • niskim zaufaniem kontrahentów (jakkolwiek nawet wysoki kapitał nie jest gwarantem dobrej sytuacji finansowej spółki);
 • koniecznością uzyskiwania zgody wspólników na zaciąganie zobowiązań przekraczających kapitał zakładowy – dużo częściej niż miało to miejsce przy minimalnym kapitale w wysokości 50 000 zł;
 • ryzykiem uznania za "firmę krzak”- przy minimalnym kapitale.

Ułatwiono również zarządzanie jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory oświadczenia właściciela składane spółce, w sprawach przekraczających zwykły zarząd wymagały formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W obecnym stanie prawnym wystarczy zwykła forma pisemna.

Skróceniu uległ termin w jakim spółka musi zwrócić dopłaty wspólników- jeśli nie zostały spożytkowane- ma na to obecnie jeden miesiąc zamiast trzech.

Dodano również §4 do artykułu 193 ksh, w który określono, iż dzień wypłaty dywidendy określany jest w uchwale wspólników. Jeśli nie zostanie w niej określony, dzień wypłaty ustalany jest przez zarząd.

Spółka akcyjna

Zmiany w spółce akcyjnej odpowiadają zmianom wprowadzonym w regulacjach dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tj.:

 • minimalny kapitał zakładowy został obniżony i wynosi 100 000 zł (zamiast 500 000) – nie dotyczy to jednak spółek, których wysokość kapitału zakładowego określana jest w innych ustawach (np. prawie bankowym);
 • w jednoosobowej spółce akcyjnej- jedyny akcjonariusz składa oświadczenia woli w formie pisemnej pod rygorem nieważności (nie ma obowiązku stosowania formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym dla czynności przekraczających zwykły zarząd);
 • termin na zwrot dopłat wynosi jeden miesiąc zamiast trzech
 • dzień wypłaty dywidendy określany jest w uchwale walnego zgromadzenia, jeśli uchwała go nie określi, ustalany jest przez radę nadzorczą.

Wprowadzono też zmianę swoistą dla spółki akcyjnej tj.:

 • uchwały walnego zgromadzenia podjęte bez formalnego zwołania (jeśli cały kapitał zakładowy był reprezentowany, a nikt nie zgłosił sprzeciwu- art. 405 ksh) nie muszą być publikowane.

Inne zmiany

Nowelizacja zmieniła zasady odpowiedzialności za dopuszczenie do tego, że pisma i zamówienia handlowe oraz informacje na stronie internetowej, nie zawierają danych określonych w innych przepisach (m.in. o wysokości kapitału zakładowego – art. 127 § 5, art. 206 § 1 i art. 374 § 1 ksh). Odpowiedzialność została również rozciągnięta na komplementariuszy uprawnionych do reprezentowania spółki komandytowo akcyjnej.

Obniżeniu uległa jednocześnie grzywna- z 10 000 zł do 5 000 zł.

Ww. odpowiedzialność dotyczy osób zarządzających spółką komandytowo – akcyjną, z o.o. i akcyjną. (art. 595 ksh).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 217 poz. 1381).

Zobacz księgarnię Inforbook

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA