REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polska otwiera rynek pracy na całą Unię

Dzisiaj rząd zdecyduje o tym, że w Polsce będą mogli bez zezwoleń pracować obywatele wszystkich 15 krajów

Zbyt niski ryczałt trzeba wyrównać

Pracodawca musi się liczyć z koniecznością wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli ustalony ryczałt za pracę nadliczbową lub nocną będzie zbyt niski.

Stara klasyfikacja będzie obowiązywać o rok dłużej

Do końca 2007 roku będziemy stosować dla celów podatkowych Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 1997 roku.

Nie wszystkie pożyczki dla przedsiębiorców z podatkiem

Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego obejmującego pożyczki, których łączna kwota nie przekroczy w kolejnych trzech latach 5000 zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie 25 000 zł.

REKLAMA

Zmiany zbilansowane

Wczoraj skończyła się wreszcie mitręga z naklejaniem znaków skarbowych na kierowanych do urzędu pismach. Co więcej, za złożenie podania w ogóle nie będziemy płacić. To dobra wiadomość.

Koniec z tanim tankowaniem

O ok. 30 groszy może zdrożeć w najbliższych tygodniach litr benzyny na polskich stacjach. To efekt podwyższenia akcyzy na benzynę o 25 groszy na litrze

Podatniku, pilnuj terminu

Na początku roku podatnicy muszą wybrać formę rozliczeń z fiskusem. Oświadczenie złożone w styczniu decyduje o podatku przez cały rok. Przeoczenie terminów może spowodować zastosowanie sankcji.

Kosztowne minimum

Plan Jerzego Hausnera przewidywał odstąpienie od automatycznej indeksacji niektórych kosztów i wydatków budżetowych, także tych wynikających z podwyżki minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe deklaracje PCC

Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych od 1 stycznia 2007 r. będzie zawierała informacje o miejscu i celu składania deklaracji,

Magiczne liczby rynku

Wartość kotwicy budżetowej, wzrost PKB, inflacja - to najważniejsze dane o sytuacji gospodarki. Gdy wyniki są lepsze od prognoz, dealerzy walutowi automatycznie kupują polską walutę. W 2007 roku inwestorzy będą uważnie śledzić, czy inflacja nie wzrośnie powyżej 2,5 proc.

Nowy wzór deklaracji podatkowej

W przyszłym roku podatnicy podatku od środków transportowych będą mogli wybrać elektroniczną formę składania deklaracji. Pojawi się także nowy wzór tradycyjnej deklaracji.

Ubezpieczenia społeczne rencistów przedsiębiorców

Do końca czerwca 2007 r.renciści prowadzący działalność gospodarczą będą płacić składki zdrowotne na
dotychczasowych zasadach.

Sprzedaż w informatycznej sieci może poprawić kondycję firmy

Internetowe programy ułatwiające sprzedaż o­n-line stają się coraz bardziej popularnym narzędziem wspierającym działalność firmy.

Właściciel stacji odpowiada za jakość benzyny

Przedsiębiorca, który sprzedaje paliwo niewłaściwej jakości, musi liczyć się z zarzutem naruszenia warunków koncesji. Grozi za to kara sięgająca nawet 15 proc. przychodu.

Jak dostać odpisy, wypisy i zaświadczenia

Od 1 stycznia 2007 r. przez internet uzyskamy bezpłatnie informacje o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców, stowarzyszeń i fundacji.

Niewykorzystane znaki skarbowe można zwrócić

Do 31 stycznia 2007 r. będzie można zwracać w oddziałach Banku PKO BP niewykorzystane znaki opłaty skarbowej.

Dokumenty tylko do końca stycznia

Pracodawcy do końca stycznia 2007 r. mają obowiązek złożenia informacji, które będą podstawą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Kto musi mieć kasę fiskalną w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2007 r. ma zacząć obowiązywać podpisane, ale jeszcze nieopublikowane, zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących

Wbrew pozorom, polski biznes nie jest pewny swojej przyszłości

Tak złych, jak obecnie, relacji między administracją a środowiskami gospodarczymi dawno nie było.

Import i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów przejściowych, które mają zapobiec podwójnemu opodatkowaniu VAT importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Czas na nowe limity

Dla wielu podatników limity mają niezwykle istotne znaczenie. Przekroczenie wyliczonych na dany rok kwot granicznych pociąga za sobą konieczność wypełniania nowych obowiązków.

Wzrosną koszty pracy, ale łatwiej o kredyt

Firmy mogą liczyć na wysoki popyt wewnętrzny i nadal duże zamówienia eksportowe. Zwiększą się koszty pracy i płace w przedsiębiorstwach wzrosną średnio o 5,3 proc.  Konkurencja dla dużych spółek zaostrzy się, bo otworzą się rynki Rumunii i Bułgarii

Trzeba informować o zagrożeniach

Firmy, które spodziewają się istotnego pogorszenia swojej sytuacji, muszą o tym poinformować we wstępie do sprawozdania finansowego.

Dziś termin składania deklaracji

27 grudnia, czyli dziś mija, termin składania deklaracji VAT-7,VAT-8,VAT-12, AKC-3.

W co i jak inwestować w 2007 roku

Bezpieczne inwestycje w lokaty przyniosą tylko kilkuprocentowy zarobek. Fundusze akcyjne powinny być zyskowne, ale nie tak, jak w 2006 roku. W bankach powinni oszczędzać tylko najwięksi asekuranci.

Rozliczanie dochodów uzyskanych za granicą

Podatnicy, rozliczając zagraniczne dochody w Polsce, będą musieli składać formularz PIT/ZG. Trzeba będzie w nim wykazać m.in. przeliczony na złote podatek zagraniczny.

Więcej osób odzyska VAT

Senat rozpatrzył nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Daje o­na możliwość odzyskania części VAT osobom, które utraciły to prawo.

Kary za brak NIP na dokumentach firmowych

Od 1 stycznia 2007 r. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne mają obowiązek umieszczania na wszelkich pismach i zamówieniach handlowych numeru identyfikacji podatkowej.

Renciści przedsiębiorcy nie zapłacą wyższych składek

Do końca czerwca 2007 r. renciści prowadzący działalność gospodarczą nie będą płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Zmniejszyło sie bezrobocie

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2006 r. 14,8 proc., wobec 14,9 proc. w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny. W listopadzie 2006 r. stopa ta wynosiła 17,3 proc.

Bez narzędzi informatycznych firma szybko przegrywa

Małe i średnie firmy wdrażają podstawowe systemy IT niezbędne do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku. Informatyczna sieć pozwala na łatwiejsze zarządzanie.

Gdy pracodawca zamyka firmę w okresie międzyświątecznym

Pracodawcy często z góry przewidują konieczność wstrzymania prowadzenia działalności, np. między dniami świątecznymi. Powinni wtedy rozważyć możliwość skorzystania z uprawnienia do planowania urlopów wypoczynkowych.

Wzory formularzy SAD

Resort finansów poinformował, że od 1 stycznia 2007 r. należy stosować formularze SAD przewidziane w rozporządzeniu Komisji nr 2286/2003 z uwzględnieniem zmian zawartych w sprostowaniu udostępnionym na stronie internetowej Służby Celnej.

Progi podatkowe i pracownicze koszty

Podatnicy nie znajdą ważnych przepisów na 2007 rok w ustawie. PIT w Może to spowodować utrudnienia w rozliczaniu podatków w przyszłym roku

Jednakowe zasady dla spółek

Korzystniejsze traktowanie pod względem podatkowym dywidend wypłacanych spółkom dominującym stanowi ograniczenie prawa przedsiębiorczości i dyskryminuje spółki.

Duże firmy biorą więcej

Więcej pomocy będzie udzielane bez zgody Komisji Europejskiej. Polskie wsparcie ze środków publicznych odbiega od standardów unijnych. Pomoc jest przeznaczana na wychodzenie z kryzysu, a nie na rozwój firm.

Bezpłatne informacje dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. każdy uzyska bezpłatnie podstawowe informacje o spółkach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i stowarzyszeń.

Legalizacja dokumentów

Przedsiębiorcy coraz częściej posługują się zagranicznymi dokumentami – zarówno urzędowymi, zawierającymi decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe czy akty notarialne, jak i prywatnymi, np. umowami cywilnymi – które zostały poświadczone urzędowo lub przez osobę zaufania publicznego. Znakomita część tych dokumentów powinna zostać wcześniej poddana procedurze legalizacyjnej, poświadczającej ich autentyczność. W przeciwnym razie mogą stać się bezużyteczne. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, żeby uwierzytelnić zagraniczny dokument.

Solidarna odpowiedzialność umożliwi samozatrudnienie

Odpowiedzialność solidarna udzielającego i przyjmującego zamówienie na usługi zdrowotne wystarczy, aby prowadzić je w ramach działalności gospodarczej.

Klauzula podzieliła branżę samochodową

W styczniu Sejm zdecyduje o liberalizacji rynku części samochodowych. Dla małych producentów i serwisów samochodowych to szansa na większe zyski. Duże koncerny samochodowe protestują, ich straty mogą sięgnąć milionów dolarów.

Decyzja o warunkach zabudowy będzie niepotrzebna

Likwidację decyzji o warunkach zabudowy oraz ograniczenie liczby stron w ustaleniach warunków zabudowy zaproponowało Ministerstwo Budownictwa w kolejnym projekcie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym.

Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

PIP rozpoczyna intensywne przedświąteczne kontrole przestrzegania prawa pracy w handlu. Szczególnemu nadzorowi poddane będą super- i hipermarkety.

Inwestorzy nadal będą korzystać ze zwolnienia

Inwestorzy sprzedający akcje NFI po 1 stycznia 2007 r. nadal będą cieszyć się z częściowej ulgi podatkowej. Zwolnienie zachowają także same fundusze.

Umowę pożyczki warto podpisać przed końcem roku

Umowę pożyczki na działalność gospodarczą lub pożyczki dla spółki udzielonej przez wspólników warto podpisać do końca tego roku. Dzięki temu będą o­ne zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Składki raczej bez zmian

Sejm postanowił, że wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w 2007 roku wynosić będzie nadal 0,10 proc. podstawy wymiaru.

Tracą nabywcy garaży

Już od dobrych kilku lat trwa zamieszanie z opodatkowaniem garaży. Mimo to do tej pory nie jest jasne czy ich sprzedaż powinna być objęta 7-procentowym czy też 22-procentowym VAT

Od dziś dłuższy urlop macierzyński

Dziś wchodzą w życie przepisy wydłużające o dwa tygodnie wymiar urlopu macierzyńskiego. Prawo do dłuższej opieki nad dzieckiem nabędą nie tylko te kobiety, które urodzą dziecko 19 grudnia i później,

Termin składania deklaracji

20 grudnia to ostatni dzień składania deklaracji CIT-2, PIT-4, PIT-8A, PIT-5, PIT-5L, oraz wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wynagrodzeń ze stosunku pracy,

Prostsze sprawozdania dla małych firm

Prawo bilansowe pozwala, by małe firmy tworzyły uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową. Korzystają z tego jednak tylko niektóre spółki.

Nowy wykaz towarów i usług objętych VAT

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w wykazie towarów dla celów poboru VAT w imporcie. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r.

REKLAMA