REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne dane ujawniane przez spółki

REKLAMA

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe zasady ujawniania danych firmy zamieszczanych na pisemnych oświadczeniach oraz na stronach internetowych. Przedsiębiorcy działający w formie spółek handlowych muszą od tego roku podawać dodatkowo NIP i informację o wysokości kapitału zakładowego.
 


Dotychczas spółki zobowiązane były do zamieszczania na pismach i zamówieniach handlowych kierowanych do kontrahentów informacji dotyczących firmy, jej siedziby oraz adresu spółki. Ponadto miały obowiązek podawać oznaczenie sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru. Od początku roku obowiązek ten został rozszerzony. Zmiany w omawianym zakresie wprowadziła ustawa z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 208, poz. 1540). Nowelizacja ta miała na celu realizację nałożonego na państwa członkowskie, dyrektywą 2003/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 czerwca 2003, obowiązku uchwalenia przepisów zapewniających większą jawność dokumentów spółek.

Nowe oznaczenia spółek kapitałowych...

Znowelizowane wspomnianą ustawą art. 206 i art. 374 Kodeksu spółek handlowych stanowią, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mają obowiązek podawania w pismach i zamówieniach handlowych składanych w formie papierowej i elektronicznej, poza dotychczasowymi danymi (firma, siedziba, adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego oraz numer, pod którym spółka wpisana jest do rejestru), dodatkowo informacji o numerze NIP i wysokości kapitału zakładowego. Natomiast w przypadku spółek akcyjnych wymagane jest dodatkowo podanie wysokości kapitału wpłaconego. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza z punktu widzenia wiarygodności przedsiębiorstwa, bowiem kapitał zakładowy jest tylko kwotą deklarowaną, zaś wartość faktycznie wniesionych udziałów może być znacznie mniejsza.
Istotną zmianą jest również obowiązek podawania przez spółki kapitałowe danych zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet w stosunku do osób pozostających ze spółką w stałych kontaktach gospodarczych. W poprzednim stanie prawnym obowiązek podawania informacji w stosunku do kontrahentów pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych był wyłączony, a dane spółki należało zamieścić w piśmie kierowanym do oznaczonej osoby.

Nowością jest ponadto wymóg zamieszczenia wszystkich wspomnianych informacji również na stronach internetowych spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: AGRO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 zł Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

...i spółek osobowych

Odnośnie do spółek osobowych najistotniejsza zmiana została wprowadzona w stosunku do spółki komandytowo-akcyjnej. Dodany do art. 127 k.s.h § 5 nałożył na ten podmiot obowiązek ujawniania danych na wzór spółek kapitałowych, łącznie z podaniem wysokości kapitału wpłaconego.

Pozostałe spółki osobowe, działające w formie spółek jawnych, partnerskich i komandytowych, zgodnie z art. 34 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.), mają obowiązek zamieszczania w pisemnych oświadczeniach, skierowanych w zakresie swej działalności do oznaczonych osób i organów takich informacji, jak: firma lub nazwa, siedziba i adres, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, numer NIP, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe, oraz numer w rejestrze. A zatem przepis ten w pewnym zakresie dubluje obowiązek posługiwania się oznaczeniami w stosunku do spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnych. Jest jednak bardzo istotny z punktu widzenia pozostałych spółek osobowych, w stosunku do których przepisy nie przewidują szczególnych regulacji prawnych w tym zakresie.

Nowością w art. 34 ustawy o KRS jest obowiązek zamieszczania, w pisemnych oświadczeniach składanych przez podmiot wpisany do rejestru, numeru NIP oraz oznaczenia sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: „GORA” Kowalski spółka jawna z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

Kary za brak danych

Za niedopełnienie obowiązków ujawniania swoich danych przedsiębiorcy mogą zostać obciążeni wysokimi karami. Zgodnie z art. 595 § 1 k.s.h. członek zarządu spółki handlowej dopuszczający się naruszenia wymogów wynikających z art. 127 § 5, art. 206 § 1 oraz art. 374 § 1 k.s.h., podlega grzywnie w wysokości do 10 tys. złotych. Również wspomniany już przepis art. 34 ustawy o KRS stanowi, że w przypadku stwierdzenia niedopełnienia obowiązku ujawnienia określonych danych podmiotu, sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za niewykonanie tego obowiązku. Przy czym grzywna ta nie może być wyższa niż 5 tys. złotych.

Warto zatem jak najszybciej dostosować podawane na zewnątrz dane spółki do nowych wymogów, aby nie narazić się na dość spore i niepotrzebne obciążenia finansowe.

Skutki zmian

W związku z wprowadzonymi od nowego roku zmianami przedsiębiorcy muszą więc pamiętać o wymianie pieczątek, papierów i druków firmowych, jak też zaktualizowaniu swoich stron internetowych. Wprawdzie przepisy nie podają wyraźnie sposobu prezentowania nowych danych spółki na witrynach firmowych, dlatego mogą pojawiać się wątpliwości w tym zakresie, czy wystarczy zamieszczenie informacji w jednym miejscu, np. w zakładce „Kontakt”, czy też dane spółki powinny znaleźć się na każdej podstronie.

Z pewnością dzięki nowelizacji upowszechniony i ułatwiony zostanie dostęp do informacji o spółkach, co z kolei zdecydowanie ułatwi obrót, jak również wpłynie na jego bezpieczeństwo.



Alicja Fal

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA