REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne dane ujawniane przez spółki

REKLAMA

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują nowe zasady ujawniania danych firmy zamieszczanych na pisemnych oświadczeniach oraz na stronach internetowych. Przedsiębiorcy działający w formie spółek handlowych muszą od tego roku podawać dodatkowo NIP i informację o wysokości kapitału zakładowego.
 


Dotychczas spółki zobowiązane były do zamieszczania na pismach i zamówieniach handlowych kierowanych do kontrahentów informacji dotyczących firmy, jej siedziby oraz adresu spółki. Ponadto miały obowiązek podawać oznaczenie sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru. Od początku roku obowiązek ten został rozszerzony. Zmiany w omawianym zakresie wprowadziła ustawa z 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 208, poz. 1540). Nowelizacja ta miała na celu realizację nałożonego na państwa członkowskie, dyrektywą 2003/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 czerwca 2003, obowiązku uchwalenia przepisów zapewniających większą jawność dokumentów spółek.

Nowe oznaczenia spółek kapitałowych...

Znowelizowane wspomnianą ustawą art. 206 i art. 374 Kodeksu spółek handlowych stanowią, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mają obowiązek podawania w pismach i zamówieniach handlowych składanych w formie papierowej i elektronicznej, poza dotychczasowymi danymi (firma, siedziba, adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego oraz numer, pod którym spółka wpisana jest do rejestru), dodatkowo informacji o numerze NIP i wysokości kapitału zakładowego. Natomiast w przypadku spółek akcyjnych wymagane jest dodatkowo podanie wysokości kapitału wpłaconego. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza z punktu widzenia wiarygodności przedsiębiorstwa, bowiem kapitał zakładowy jest tylko kwotą deklarowaną, zaś wartość faktycznie wniesionych udziałów może być znacznie mniejsza.
Istotną zmianą jest również obowiązek podawania przez spółki kapitałowe danych zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet w stosunku do osób pozostających ze spółką w stałych kontaktach gospodarczych. W poprzednim stanie prawnym obowiązek podawania informacji w stosunku do kontrahentów pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych był wyłączony, a dane spółki należało zamieścić w piśmie kierowanym do oznaczonej osoby.

Nowością jest ponadto wymóg zamieszczenia wszystkich wspomnianych informacji również na stronach internetowych spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: AGRO spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 zł Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

...i spółek osobowych

Odnośnie do spółek osobowych najistotniejsza zmiana została wprowadzona w stosunku do spółki komandytowo-akcyjnej. Dodany do art. 127 k.s.h § 5 nałożył na ten podmiot obowiązek ujawniania danych na wzór spółek kapitałowych, łącznie z podaniem wysokości kapitału wpłaconego.

Pozostałe spółki osobowe, działające w formie spółek jawnych, partnerskich i komandytowych, zgodnie z art. 34 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.), mają obowiązek zamieszczania w pisemnych oświadczeniach, skierowanych w zakresie swej działalności do oznaczonych osób i organów takich informacji, jak: firma lub nazwa, siedziba i adres, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, numer NIP, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe, oraz numer w rejestrze. A zatem przepis ten w pewnym zakresie dubluje obowiązek posługiwania się oznaczeniami w stosunku do spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnych. Jest jednak bardzo istotny z punktu widzenia pozostałych spółek osobowych, w stosunku do których przepisy nie przewidują szczególnych regulacji prawnych w tym zakresie.

Nowością w art. 34 ustawy o KRS jest obowiązek zamieszczania, w pisemnych oświadczeniach składanych przez podmiot wpisany do rejestru, numeru NIP oraz oznaczenia sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe spółki.

Przykład
Dane obowiązkowe: „GORA” Kowalski spółka jawna z siedzibą w Warszawie ul. Targowa 24 NIP 654-32-10-789, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy VII Wydział Gospodarczy KRS 0000067891

Kary za brak danych

Za niedopełnienie obowiązków ujawniania swoich danych przedsiębiorcy mogą zostać obciążeni wysokimi karami. Zgodnie z art. 595 § 1 k.s.h. członek zarządu spółki handlowej dopuszczający się naruszenia wymogów wynikających z art. 127 § 5, art. 206 § 1 oraz art. 374 § 1 k.s.h., podlega grzywnie w wysokości do 10 tys. złotych. Również wspomniany już przepis art. 34 ustawy o KRS stanowi, że w przypadku stwierdzenia niedopełnienia obowiązku ujawnienia określonych danych podmiotu, sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za niewykonanie tego obowiązku. Przy czym grzywna ta nie może być wyższa niż 5 tys. złotych.

Warto zatem jak najszybciej dostosować podawane na zewnątrz dane spółki do nowych wymogów, aby nie narazić się na dość spore i niepotrzebne obciążenia finansowe.

Skutki zmian

W związku z wprowadzonymi od nowego roku zmianami przedsiębiorcy muszą więc pamiętać o wymianie pieczątek, papierów i druków firmowych, jak też zaktualizowaniu swoich stron internetowych. Wprawdzie przepisy nie podają wyraźnie sposobu prezentowania nowych danych spółki na witrynach firmowych, dlatego mogą pojawiać się wątpliwości w tym zakresie, czy wystarczy zamieszczenie informacji w jednym miejscu, np. w zakładce „Kontakt”, czy też dane spółki powinny znaleźć się na każdej podstronie.

Z pewnością dzięki nowelizacji upowszechniony i ułatwiony zostanie dostęp do informacji o spółkach, co z kolei zdecydowanie ułatwi obrót, jak również wpłynie na jego bezpieczeństwo.



Alicja Fal

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA