reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nawet 20 mln zł kary za łamanie prawa

Nawet 20 mln zł kary za łamanie prawa

Pracodawcy zapłacą drakońskie kary za przestępstwa popełnione przez siebie lub współpracowników wobec zatrudnionych w firmie.


ZMIANA PRAWA

Jeśli pracodawca osiągnął korzyści dzięki łamaniu praw osób zatrudnionych w jego firmie, na przykład przez jego przedstawiciela, to on zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i w stosunku do niego, a nie reprezentanta, zostanie wymierzona kara finansowa. Takie rozwiązanie przewiduje prezydencki projekt ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Na tym posiedzeniu Sejm rozpocznie nad nim prace.


Warunkiem pociągnięcia pracodawcy do odpowiedzialności ma być prawomocne ukaranie jego lub jego reprezentanta za popełnienie wskazanego w ustawie przestępstwa lub wykroczenia - podkreśla Robert Draba, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy wskutek wspomnianego przestępstwa lub wykroczenia pracodawca mógł odnieść jakąś korzyść.

- W jaki jednak sposób można będzie stwierdzić, czy pracodawca odniósł lub mógł odnieść korzyść wskutek popełnionego czynu zabronionego? - pyta Bogusław Piwowar, dyrektor Instytutu Lobbingu Business Centre Club.

Tego na razie nie wiadomo. Znane są już jednak wysokości kar. Za wykroczenie przeciwko prawom osób zatrudnionych (nie tylko na podstawie umowy o pracę) pracodawca będzie mógł być ukarany grzywną 100 tys. zł. Z kolei za przestępstwo popełnione wobec takich osób sąd będzie mógł zasądzić maksymalnie 20 mln zł kary.

- Kara pieniężna ma jednak pozostawać we właściwej proporcji do potencjału ekonomicznego pracodawcy i stopnia naruszenia przepisów chroniących prawa zatrudnionych - uspokaja Robert Draba.

Choć inicjatywa prezydenta spotkała się z entuzjazmem związkowców, wyrażają oni obawę, że projektowane jeszcze regulacje nie będą stosowane w praktyce.

- Obecne przepisy także pozwalają na karanie finansowe pracodawców za przestępstwa i wykroczenia przeciwko zatrudnionym. Kary są jednak bardzo niskie, a system ich egzekucji niedoskonały - podkreśla Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama