Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości
REKLAMA
Wczoraj premier Jarosław Kaczyński, wiceminister skarbu państwa Michał Krupiński i przedsiębiorca Roman Kluska przedstawili pierwszy etap zmian legislacyjnych, które mają usunąć bariery w rozwoju polskiej przedsiębiorczości - zwanych pakietem Kluski.
- W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się proces wprowadzania wielu nowych regulacji, którym tworzyły coraz większe trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Teraz chcemy rozpocząć proces przełamywania tych ograniczeń i prezentujemy projekty nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o NIP, które mają być pierwszym krokiem w tym kierunku - mówi premier Kaczyński.
Ich głównym celem ma być uproszenie systemu zakładania działalności gospodarczej, wprowadzenie mniej uciążliwych kontroli w firmach i ogólnych przepisów o zezwoleniach, które ograniczą tworzenie kolejnych barier dla przedsiębiorców oraz władzę urzędów nad przedsiębiorcą.
- Dzięki zwiększeniu swobody gospodarczej już za kilka lat będzie można rozwijać swoją działalność w takim tempie, jak na przełomie lat 80. i 90. Do osiągnięcia sukcesu będzie potrzebna jedynie pomysłowość i ciężka praca. Już nie będzie stawała temu na przeszkodzie państwowa biurokracja - tłumaczy Roman Kluska.
Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa, uważa, że zmiany będą bardzo korzystne szczególnie dla małych przedsiębiorców.
- Skorzystają na nich przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą zakładać nowe firmy - tłumaczy wiceminister.
Teraz każdy, kto chce zarejestrować działalność gospodarczą, musi już na wstępie odwiedzić GUS, ZUS i wypełnić dziesiątki różnych formularzy. To wszystko powoduje, że założenie firmy w Polsce trwa średnio 30 dni, co sytuuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc wśród państw Unii Europejskiej i OECD. Pakiet Kluski przewiduje jeden poszerzony formularz NIP-owski. Wprowadzony zostanie wniosek w formie elektronicznej, tak aby można było go wysłać drogą e-mailową. Poza tym urzędy będą mogły wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy przez internet.
- Oznacza to możliwość wprowadzenia realnego jednego okienka, jednego formularza i rejestrację w trzy dni w momencie składania wniosku w formie elektronicznej - podkreśla Krupiński.
Kolejnym etapem liberalizacji przepisów dotyczących działalności gospodarczej ma być ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej. Trwają już prace nad nowelizacją ustaw regulujących koncesje, zezwolenia i działalność regulowaną. Pakiet Kluski zakłada zmianę w sumie kilkudziesięciu ustaw krępujących swobodny rozwój gospodarczy. W tym celu powołano specjalny rządowy zespół ds. deregulacji gospodarki. Ostatecznym efektem zmian ma być pozostawienie ograniczeń działalności gospodarczej jedynie w sferach, gdzie wymaga tego prawo UE i strategiczny interes państwa.
CO ZAKŁADA PAKIET KLUSKI
l jeden formularz dla przedsiębiorcy, który chce założyć działalność gospodarczą
l wniosek do urzędu w formie elektronicznej (ale także z możliwością ręcznego podpisania)
l elektroniczne przesyłanie danych pomiędzy urzędami
l likwidacja ewidencji działalności gospodarczej
l krótsze kontrole u mniejszych przedsiębiorców i jasno określony cel kontroli
l ograniczenie liczby zezwoleń i działalności regulowanej
Adam Makosz
REKLAMA
REKLAMA