REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości

REKLAMA

Już w pierwszej połowie przyszłego roku będzie można rozpocząć działalność gospodarczą, wypełniając jeden formularz i wysyłając go do urzędu przez internet. Rejestracja będzie trwała do trzech dni - przewiduje tzw. pakiet Kluski obejmujący zmianę kilkudziesięciu ustaw.


Wczoraj premier Jarosław Kaczyński, wiceminister skarbu państwa Michał Krupiński i przedsiębiorca Roman Kluska przedstawili pierwszy etap zmian legislacyjnych, które mają usunąć bariery w rozwoju polskiej przedsiębiorczości - zwanych pakietem Kluski.


- W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się proces wprowadzania wielu nowych regulacji, którym tworzyły coraz większe trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Teraz chcemy rozpocząć proces przełamywania tych ograniczeń i prezentujemy projekty nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o NIP, które mają być pierwszym krokiem w tym kierunku - mówi premier Kaczyński.


Ich głównym celem ma być uproszenie systemu zakładania działalności gospodarczej, wprowadzenie mniej uciążliwych kontroli w firmach i ogólnych przepisów o zezwoleniach, które ograniczą tworzenie kolejnych barier dla przedsiębiorców oraz władzę urzędów nad przedsiębiorcą.


- Dzięki zwiększeniu swobody gospodarczej już za kilka lat będzie można rozwijać swoją działalność w takim tempie, jak na przełomie lat 80. i 90. Do osiągnięcia sukcesu będzie potrzebna jedynie pomysłowość i ciężka praca. Już nie będzie stawała temu na przeszkodzie państwowa biurokracja - tłumaczy Roman Kluska.


Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa, uważa, że zmiany będą bardzo korzystne szczególnie dla małych przedsiębiorców.


- Skorzystają na nich przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą zakładać nowe firmy - tłumaczy wiceminister.


Teraz każdy, kto chce zarejestrować działalność gospodarczą, musi już na wstępie odwiedzić GUS, ZUS i wypełnić dziesiątki różnych formularzy. To wszystko powoduje, że założenie firmy w Polsce trwa średnio 30 dni, co sytuuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc wśród państw Unii Europejskiej i OECD. Pakiet Kluski przewiduje jeden poszerzony formularz NIP-owski. Wprowadzony zostanie wniosek w formie elektronicznej, tak aby można było go wysłać drogą e-mailową. Poza tym urzędy będą mogły wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy przez internet.


- Oznacza to możliwość wprowadzenia realnego jednego okienka, jednego formularza i rejestrację w trzy dni w momencie składania wniosku w formie elektronicznej - podkreśla Krupiński.


Kolejnym etapem liberalizacji przepisów dotyczących działalności gospodarczej ma być ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej. Trwają już prace nad nowelizacją ustaw regulujących koncesje, zezwolenia i działalność regulowaną. Pakiet Kluski zakłada zmianę w sumie kilkudziesięciu ustaw krępujących swobodny rozwój gospodarczy. W tym celu powołano specjalny rządowy zespół ds. deregulacji gospodarki. Ostatecznym efektem zmian ma być pozostawienie ograniczeń działalności gospodarczej jedynie w sferach, gdzie wymaga tego prawo UE i strategiczny interes państwa.

 




 


CO ZAKŁADA PAKIET KLUSKI

l jeden formularz dla przedsiębiorcy, który chce założyć działalność gospodarczą

l wniosek do urzędu w formie elektronicznej (ale także z możliwością ręcznego podpisania)

l elektroniczne przesyłanie danych pomiędzy urzędami

l likwidacja ewidencji działalności gospodarczej

l krótsze kontrole u mniejszych przedsiębiorców i jasno określony cel kontroli

l ograniczenie liczby zezwoleń i działalności regulowanej


Adam Makosz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA