Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych
REKLAMA
Zmiana prawa
Sejmowa nadzwyczajna podkomisja zajmująca się nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zakończyła wczoraj rozpatrywanie zmian zawartych w rządowym projekcie ustawy. W trakcie posiedzenia dyskusję wywołała propozycja wprowadzenia możliwości rozliczania się przez niektórych podatników w formie ryczałtu kwotowego.
Z uproszczonych zasad rozliczeń mieliby korzystać jedynie podatnicy będący osobami fizycznymi, u których wartość sprzedaży w roku poprzednim nie przekroczyła 35 tys. euro. Stawki ryczałtu, podobnie jak w karcie podatkowej, mają być zróżnicowane w zależności od rodzaju branży, liczby zatrudnianych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której działa przedsiębiorca. Największe wątpliwości wzbudza jednak warunek, zgodnie z którym możliwość wyboru ryczałtu ma dotyczyć jedynie podatników świadczących usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych.
- Przepis ten będzie martwy. Żaden podatnik nie będzie chciał stracić klientów, świadomie rezygnując ze zleceń na rzecz firm - powiedział na posiedzeniu podkomisji prof. Witold Modzelewski, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Zdaniem posłów i ekspertów podatkowych problemem może być także zbyt wąski katalog usług opodatkowanych w formie ryczałtu zawarty w projektowanym załączniku nr 10 do ustawy.
Wiceminister finansów Jacek Dominik pytany o to, czy resort rozważa poszerzenie listy usług objętych ryczałtem odpowiedział, że takie działanie oznaczałoby dodatkowe koszty dla budżetu.
- Konstrukcja katalogu odpowiada idei wprowadzenia ryczałtu VAT jako formy rozliczeń przeznaczonej tylko dla najdrobniejszych przedsiębiorców - podkreślał wiceminister.
Dodał, że ryczałt ma być jedynie wyjątkiem od ogólnych zasad rozliczeń VAT oraz, że celem jego wprowadzenia jest zachęcenie najdrobniejszych przedsiębiorców, by wychodzili z szarej strefy i rejestrowali się jako podatnicy podatku od towarów i usług.
Przewodniczący podkomisji poseł Ryszard Wawryniewicz z PiS przedstawił wczoraj harmonogram dalszych prac nad ustawą. Wynika z niego, że parlamentarne prace nad ustawą (łącznie z rozpatrzeniem jej przez Senat) powinny zakończyć się do czerwca.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA