REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółki osobowe zapłacą mniej w KRS

REKLAMA

Nowela ustawy o kosztach sądowych obniża opłaty w sprawach rejestrowych i zmienia zasady wnoszenia opłaty od pozwu o zapłatę.

Zmiana prawa

Od 10 marca zacznie obowiązywać nowela ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

- Ustawa usuwa przede wszystkim wątpliwości interpretacyjne dotyczące niektórych przepisów ustawy - tłumaczy Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości.

Ustawodawca konkretnie określił katalog spraw gospodarczych, w których pobierana jest opłata stała od pozwu, i zamieścił w nim również sprawy o uchylenie uchwały wspólników, uchwały walnego zgromadzenia spółki, stwierdzenie nieważności tych uchwał i ustalenie istnienia lub nieistnienia uchwały organu spółki. Wprowadził też zasadę, że nadpłatę zawsze zwraca się stronie na koszt skarbu państwa.

Taniej w rejestrowych

Niższe opłaty zapłacą przedsiębiorcy w sprawach rejestrowych. Na przykład opłata stała od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki osobowej od 10 marca wyniesie 750 zł, a przedtem była taka sama dla spółek osobowych i kapitałowych i wynosiła 1 tys. zł.

Z kwoty 500 zł do 250 zł została obniżona opłata stała od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeśli podmioty te nie są wpisywane do rejestru przedsiębiorców.

- Obniżenie opłat wpłynie na zmniejszenie kosztów związanych z tworzeniem spółek osobowych - tłumaczy adwokat Anna Kozanecka z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jej zdaniem zależałoby również wprowadzić niższe opłaty dla podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Mniej za wykreślenie hipoteki

- Niektóre sądy od wykreślenia wpisu w księdze wieczystej pobierały do tej pory połowę opłaty wpłaconej według stawek za wpis określonych w poprzednich przepisach, obowiązujących w momencie dokonywania go. Były to znacznie wyższe kwoty niż należne obecnie za wpis w księdze wieczystej - mówi wiceminister Józefowicz.

- Przepis był sformułowany nieprecyzyjnie, stąd rodziły się wątpliwości. Natomiast znowelizowany przepis wyraźnie stanowi, że od wniosku o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej pobierana jest połowa opłaty określonej dla wniosku o wpis według aktualnych przepisów - dodaje Józefowicz.

Opłata podstawowa

- Do tej pory niektóre sądy uznawały, że osoby, które zostały zwolnione od kosztów, nadal musiały uiszczać opłatę podstawową w wysokości 30 zł - mówi adwokat Roman Nowosielski z kancelarii Nowosielski, Gotkowicz, Kosmus, Kuczyński i Partnerzy.

W tych sprawach wypowiadał się nawet Sąd Najwyższy i wyjaśniał, że do czasu rozpoznania sprawy strona nie musiała tej opłaty uiszczać. Nowela wprowadziła zasadę, że podmioty zwolnione z kosztów postępowania nie będą musiały uiszczać opłaty podstawowej od pism procesowych aż do czasu zakończenia sprawy.

Opłaty od pozwu o zapłatę

Czwarta część opłaty pobierana będzie tylko od pozwu w postępowaniu nakazowym, natomiast w postępowaniu upominawczym powód musi wnieść całą opłatę w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu. Jeżeli od nakazu upominawczego pozwany nie wniesie zarzutów i nakaz się uprawomocni, to powód otrzyma z urzędu zwrot nadpłaty, w wysokości 3/4 wniesionej opłaty od pozwu. Zdaniem Anny Kozaneckiej taka zmiana przepisów może wywołać pewne wątpliwości, wówczas gdy powód wystąpi z pozwem w postępowaniu nakazowym, a sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nakazowym. Jej zdaniem praktyce sądów zdarza się to dość często. Od pozwu w postępowaniu nakazowym powód uiszcza 1/4 opłaty stosunkowej, a od pozwu w postępowaniu upominawczym, należało uiścić całą opłatę stosunkową.

- Czy sąd będzie wzywał powoda do uzupełnienia opłaty - zastanawia się Kozanecka.

- Kiedy powinien to zrobić: już po wydaniu nakazu zapłaty czy dopiero po wniesieniu skutecznego sprzeciwu przez pozwanego - pyta dalej.

ZMIENIONE KOSZTY SĄDOWE

Tak było przed 10 marca

-  tys. - zł opłata stała od wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców w KRS
- 500 zł - opłata stała od wniosku o zarejestrowanie w KRS stowarzyszenia i fundacji, gdy nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców

Tak będzie po 10 marca

- 750 zł - opłata stała od wniosku o zarejestrowania spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców w KRS
- 250 zł - opłata stała od wniosku o zarejestrowanie w KRS stowarzyszenia i fundacji, gdy nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców
- powód wnosi całą opłatę w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu od pozwu w postępowaniu upominawczym. Po uprawomocnienieu się nakazu upominawczego sąd zwraca 3/4 opłaty

Podstawa prawna
- Ustawa z 14 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2007 r. nr 21, poz. 123).

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA