| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Nowelizacja prawa zamówień publicznych

Odwołania będą rozpatrywane przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej.


zmiana prawa


Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r., nr 164, poz. 1163 ze zm.). Nowela wprowadza zmianę w arbitrażu: dotychczasowe zespoły arbitrów zostaną zastąpione przez zawodowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej - KIO. Nowy podmiot będzie się składał z doświadczonych prawników powoływanych i odwoływanych przez prezesa Rady Ministrów. Dotychczas orzecznictwo niezawodowych arbitrów oceniano krytycznie.


- Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której często w podobnym stanie prawnym wyroki zespołów arbitrów znacząco różnią się między sobą, a często są wręcz sprzeczne - mówi Tomasz Nowakowski, wiceminister rozwoju regionalnego.


- Nowelizacja wprowadza w związku z tym wysokie wymagania, które należy spełnić, aby zostać arbitrem, m.in. wykształcenie prawnicze oraz kilkuletnie doświadczenie w administracji publicznej lub na stanowisku związanym z obsługą prawną - dodaje Marcin Płużański, ekspert z zakresu zamówień publicznych.


Nastąpiło podniesienie podstawowego progu, od którego zależy obowiązek stosowania p.z.p., z 6 tys. euro do 14 tys. euro. Procedura uproszczona będzie stosowana do progów wynikających z dyrektyw unijnych.


- Są zamówienia o niewielkiej wartości, których udzielenie w dzisiejszym stanie prawnym nastręcza zamawiającym za wiele problemów formalnych. Trudno jednak zgodzić się, że dzięki temu mniejsi przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dostęp do realizacji niewielkich usług, dostaw i robót budowlanych - ocenia Marcin Płużański.


Nowelizacja wprowadza ograniczenie możliwości wnoszenia środków ochrony prawnej. Wykonawcy w postępowaniach o wartości poniżej 137 tys. euro lub 211 tys. euro nie będą mogli wnosić odwołań oraz skarg na orzeczenia arbitrów. W razie sporu wykonawca będzie mógł wnieść protest, który rozpatrzy zamawiający.


- Zmiana ta jest niekorzystna dla przedsiębiorców, gdyż nie gwarantuje skutecznego dochodzenia ich praw - mówi Paweł Granecki, radca prawny. Rozwiązanie to jest tym bardziej niepokojące, że już nowelizacja p.z.p. z 2006 roku wprowadziła tzw. koncentrację postępowania odwoławczego, powodującą spadek liczby odwołań.


Ustawa została skierowana do Senatu.


NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W P.Z.P.

l powstanie krajowa izba odwoławcza

l w zamówieniach do 14 tys. euro nie trzeba stosować p.z.p.

l postępowanie uproszczone można prowadzić do progów unijnych

l ograniczenie możliwości wnoszenia odwołań i skarg


Ewa Grączewska-Ivanova

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »