REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamawiający nie musi podawać liczby wykonawców

REKLAMA

Brak określenia w ogłoszeniu o przetargu ograniczonym konkretnej liczby wykonawców nie stanowi podstawy unieważnienia postępowania.

Firma EU Partner oprotestowała treść ogłoszenia o przetargu ograniczonym organizowanym przez Zakład Zamówień Publicznych przy ministrze zdrowia na usługi polegające na frakcjonowaniu polskiego świeżo mrożonego osocza. Protestujący zarzucił zamawiającemu nieokreślenie w ogłoszeniu konkretnej liczby wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert, co stanowi naruszenie ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych - p.z.p. (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.). Zdaniem protestującego takie zaniechanie ma charakter istotnej wady uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. W związku z tym protestujący zażądał unieważnienia całego postępowania.

Oddalenie protestu

Zakład Zamówień Publicznych przy ministrze zdrowia oddalił protest, twierdząc, że celowo nie określił w ogłoszeniu liczby wykonawców, ponieważ nie potrafił dokładnie ustalić liczby podmiotów, które mogą zrealizować zamówienie. Zamawiający podkreślił, że zapewnił przestrzeganie zasady uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców, wskazując w ogłoszeniu, że zaprosi do składania ofert wszystkich oferentów spełniających warunki udziału w postępowaniu. Z tego powodu zarzuty protestującego nie mogą stanowić podstawy unieważnienia przetargu. Od niekorzystnego rozstrzygnięcia protestujący wniósł odwołanie do prezesa UZP.

Oddalenie odwołania

Zespół arbitrów przyznał, że zamawiający faktycznie nie określił w ogłoszeniu dokładnej liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert. W przypadku przetargu ograniczonego istnieje zaś taki obowiązek i należy wskazać konkretną liczbę wykonawców, mieszczącą się w przedziale od pięciu do 20. Zmawiający ma obowiązek unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego tylko wtedy, gdy było ono obarczone wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 6 p.z.p. umowa w sprawie zamówienia publicznego jest nieważna, jeśli naruszenie przepisów p.z.p. miało wpływ na wynik postępowania. Zaniechanie zamawiającego, zdaniem arbitrów, stanowiło niewątpliwie naruszenie art. 48 ust. 2 pkt 8 oraz art. 51 ust. 1 p.z.p., jednakże nie stanowiło ono rażącego naruszenia przepisów, które może mieć wpływ na wynik postępowania. Z tych powodów zespół arbitrów oddalił odwołanie.

Sygn. UZP/ZO/0-93/07

PRZETARG OGRANICZONY
- To jeden z podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert. 
- Zamawiający zaprasza do składania ofert tylko tych wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu zapewniającej konkurencję (od pięciu do 20).

Ewa Grączewska-Ivanova
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA