Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane
REKLAMA
Posłowie Parlamentu Europejskiego będą dziś debatować na temat stosowania w praktyce zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. W przygotowanej rezolucji domagają się, by nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości realizowane były w państwach członkowskich zasady jednakowej płacy za jednakową pracę, ustanowienia urlopów ojcowskich. Dotyczy to także zapobiegania przemocy wobec kobiet i działań na rzecz lepszej integracji imigrantek.
Jest plan działania
Tymczasem, jak podkreślają europosłowie, przygotowany przez Komisję Europejską plan działania dotyczący polityki równouprawnienia płci, nie zawiera ani jednego nowego wniosku legislacyjnego, nie przewiduje środków finansowych przeznaczonych na wdrażanie znajdujących się w nim zaleceń.
Posłowie wzywają zatem KE, by w przygotowywanych przez nią zaleceniach legislacyjnych dla członków Wspólnoty, wezwała ich do wprowadzenia przepisów, które zniosą nierówność w zatrudnieniu i wynagrodzeniu za pracę kobiet.
Co jest priorytetem
– Komisja powinna dokonać priorytetowego przeglądu dyrektywy Rady 75/117/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet – twierdzi europarlamentarzysta Joel Hasse Ferreira.
W jego opinii, dotyczy to szczególnie przepisów o inspekcji pracy i środkach odwoławczych dostępnych w przypadku dyskryminacji kobiet.
Komisja w swoim planie działania nie wzywa państw członkowskich do zwiększenia dostępności usług związanych z opieką nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi i starszymi. Nie zachęca także, co ważne, ojców i domowników płci męskiej do korzystania z elastycznego czasu pracy, np. poprzez ustalenie wstępnej formy obowiązkowego urlopu ojcowskiego.
– Tymczasem te kwestie powinny być nie tylko dla nas, ale także dla Komisji, priorytetem – podkreśla Joel Hasse Ferreira.
Upowszechnianie ulg
Posłowie opowiadają się także za tym, by w poszczególnych krajach członkowskich Unii koszty związane z macierzyństwem i ojcostwem ponosiło całe społeczeństwo. Należy także według nich wprowadzać i upowszechniać ulgi i zwolnienia podatkowe, dzięki którym młode matki mogłyby np. zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą. Posłowie chcą ponadto, by kraje członkowskie wprowadziły różnego rodzaju zwolnienia podatkowe, korzystne dla przedsiębiorstw, które zaczną otwierać przyzakładowe ośrodki dziennej opieki nad dziećmi (zarówno przedszkola, jak i żłobki).
W opinii posłów ważne jest także to, by państwa członkowskie określiły zasady wypłaty kobietom emerytur, w przypadku gdy nie otrzymują wystarczających świadczeń, z powodu zbyt krótkiego stażu pracy lub przerwania pracy w związku ze zwiększonymi obowiązkami rodzinnymi.
Izabela Rakowska-Boroń
REKLAMA
REKLAMA