REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane

REKLAMA

Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć kroki, by wdrożyć zalecenia zawarte w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010 - postulują europarlamentarzyści.

Posłowie Parlamentu Europejskiego będą dziś debatować na temat stosowania w praktyce zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. W przygotowanej rezolucji domagają się, by nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości realizowane były w państwach członkowskich zasady jednakowej płacy za jednakową pracę, ustanowienia urlopów ojcowskich. Dotyczy to także zapobiegania przemocy wobec kobiet i działań na rzecz lepszej integracji imigrantek.

Jest plan działania

Tymczasem, jak podkreślają europosłowie, przygotowany przez Komisję Europejską plan działania dotyczący polityki równouprawnienia płci, nie zawiera ani jednego nowego wniosku legislacyjnego, nie przewiduje środków finansowych przeznaczonych na wdrażanie znajdujących się w nim zaleceń.

Posłowie wzywają zatem KE, by w przygotowywanych przez nią zaleceniach legislacyjnych dla członków Wspólnoty, wezwała ich do wprowadzenia przepisów, które zniosą nierówność w zatrudnieniu i wynagrodzeniu za pracę kobiet.

Co jest priorytetem

– Komisja powinna dokonać priorytetowego przeglądu dyrektywy Rady 75/117/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet – twierdzi europarlamentarzysta Joel Hasse Ferreira.

W jego opinii, dotyczy to szczególnie przepisów o inspekcji pracy i środkach odwoławczych dostępnych w przypadku dyskryminacji kobiet.

Komisja w swoim planie działania nie wzywa państw członkowskich do zwiększenia dostępności usług związanych z opieką nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi i starszymi. Nie zachęca także, co ważne, ojców i domowników płci męskiej do korzystania z elastycznego czasu pracy, np. poprzez ustalenie wstępnej formy obowiązkowego urlopu ojcowskiego.

– Tymczasem te kwestie powinny być nie tylko dla nas, ale także dla Komisji, priorytetem – podkreśla Joel Hasse Ferreira.

Upowszechnianie ulg

Posłowie opowiadają się także za tym, by w poszczególnych krajach członkowskich Unii koszty związane z macierzyństwem i ojcostwem ponosiło całe społeczeństwo. Należy także według nich wprowadzać i upowszechniać ulgi i zwolnienia podatkowe, dzięki którym młode matki mogłyby np. zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą. Posłowie chcą ponadto, by kraje członkowskie wprowadziły różnego rodzaju zwolnienia podatkowe, korzystne dla przedsiębiorstw, które zaczną otwierać przyzakładowe ośrodki dziennej opieki nad dziećmi (zarówno przedszkola, jak i żłobki).

W opinii posłów ważne jest także to, by państwa członkowskie określiły zasady wypłaty kobietom emerytur, w przypadku gdy nie otrzymują wystarczających świadczeń, z powodu zbyt krótkiego stażu pracy lub przerwania pracy w związku ze zwiększonymi obowiązkami rodzinnymi.

Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA