REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane

REKLAMA

Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć kroki, by wdrożyć zalecenia zawarte w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010 - postulują europarlamentarzyści.

Posłowie Parlamentu Europejskiego będą dziś debatować na temat stosowania w praktyce zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. W przygotowanej rezolucji domagają się, by nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości realizowane były w państwach członkowskich zasady jednakowej płacy za jednakową pracę, ustanowienia urlopów ojcowskich. Dotyczy to także zapobiegania przemocy wobec kobiet i działań na rzecz lepszej integracji imigrantek.

Jest plan działania

Tymczasem, jak podkreślają europosłowie, przygotowany przez Komisję Europejską plan działania dotyczący polityki równouprawnienia płci, nie zawiera ani jednego nowego wniosku legislacyjnego, nie przewiduje środków finansowych przeznaczonych na wdrażanie znajdujących się w nim zaleceń.

Posłowie wzywają zatem KE, by w przygotowywanych przez nią zaleceniach legislacyjnych dla członków Wspólnoty, wezwała ich do wprowadzenia przepisów, które zniosą nierówność w zatrudnieniu i wynagrodzeniu za pracę kobiet.

Co jest priorytetem

– Komisja powinna dokonać priorytetowego przeglądu dyrektywy Rady 75/117/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet – twierdzi europarlamentarzysta Joel Hasse Ferreira.

W jego opinii, dotyczy to szczególnie przepisów o inspekcji pracy i środkach odwoławczych dostępnych w przypadku dyskryminacji kobiet.

Komisja w swoim planie działania nie wzywa państw członkowskich do zwiększenia dostępności usług związanych z opieką nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi i starszymi. Nie zachęca także, co ważne, ojców i domowników płci męskiej do korzystania z elastycznego czasu pracy, np. poprzez ustalenie wstępnej formy obowiązkowego urlopu ojcowskiego.

– Tymczasem te kwestie powinny być nie tylko dla nas, ale także dla Komisji, priorytetem – podkreśla Joel Hasse Ferreira.

Upowszechnianie ulg

Posłowie opowiadają się także za tym, by w poszczególnych krajach członkowskich Unii koszty związane z macierzyństwem i ojcostwem ponosiło całe społeczeństwo. Należy także według nich wprowadzać i upowszechniać ulgi i zwolnienia podatkowe, dzięki którym młode matki mogłyby np. zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą. Posłowie chcą ponadto, by kraje członkowskie wprowadziły różnego rodzaju zwolnienia podatkowe, korzystne dla przedsiębiorstw, które zaczną otwierać przyzakładowe ośrodki dziennej opieki nad dziećmi (zarówno przedszkola, jak i żłobki).

W opinii posłów ważne jest także to, by państwa członkowskie określiły zasady wypłaty kobietom emerytur, w przypadku gdy nie otrzymują wystarczających świadczeń, z powodu zbyt krótkiego stażu pracy lub przerwania pracy w związku ze zwiększonymi obowiązkami rodzinnymi.

Izabela Rakowska-Boroń
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA