Kategorie

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".

Pakiet zmian, zaprezentowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego i wiceministra skarbu Michała Krupińskiego, ma w ciągu kilku tygodni trafić do Sejmu.

Premier podkreślił, że celem pakietu jest przywrócenie swobody działalności gospodarczej, która została zahamowana przez nadmierne regulacje wprowadzone przez poprzednie rządy. Pakiet ma utrwalić szybki wzrost gospodarczy przez ułatwienia dla przedsiębiorczości.

"Dzisiaj pierwsza odsłona pakietu. Będą kolejne. Będzie zespół ds. deregulacji gospodarki. Będziemy konsekwentnie posuwać się na drodze ku wolności gospodarowania" - powiedział premier.

Według niego, ministerstwo budownictwa pracuje nad kolejnym etapem dotyczącym planów zagospodarowania przestrzennego. Efekty prac mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Premier przypomniał, że planom reform dlatego patronuje były prezes Optimusa Roman Kluska, ponieważ "padł ofiarą tej praktyki, którą teraz chcemy zakończyć". "Przykład Kluski jest najlepszym dowodem, że w Polsce był układ" - powiedział. Jednocześnie, jak powiedział premier, Kluska potrafił wykorzystać swoje doświadczenie w walce o swobodę gospodarczą.

Również sam Roman Kluska podkreślał na konferencji, że nadmiar biurokracji to główne utrudnienie w działalności firm.

Wiceminister Krupiński, prezentując szczegóły pakietu, powiedział, że w jego skład wchodzą projekty nowelizacji dwóch ustaw - o swobodzie działalności gospodarczej i o NIP, czyli numerze identyfikacji podatkowej.

"Wdrożenie systemu jednego okienka w Urzędach Skarbowych będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku" - powiedział Krupiński. Dodał, że nie pociągnie to za sobą znaczących kosztów dla urzędów.

Zgodnie z przygotowanymi projektami, wymaganych obecnie kilka formularzy przy rejestracji firmy zastąpi jeden druk - poszerzony formularz NIP. Jak wyjaśnił Krupiński, obecnie osoba zakładająca firmę musi wypełnić formalności w kilku urzędach, m.in. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Pakiet zakłada, że wystarczy wizyta w jednym urzędzie - Urzędzie Skarbowym.

"Pakiet Kluski" zakłada też, że wniosek o założenie firmy będzie można składać w drodze elektronicznej, czyli e-mailem.

Krupiński powiedział, że, rząd chce rozwiązać problem uciążliwych kontroli w firmach. "Obecnie kontrole mogą trwać nawet do 4 tygodni w mikroprzedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy narzekają, że kontrolerzy często szukają, dopóki czegoś nie znajdą" - powiedział. Dodał, że w obecnych przepisach czas trwania kontroli jest ograniczony, jednak od tej zasady istnieje aż 8 wyjątków, co czyni to prawo pozornym.

Zgodnie z "Pakietem Kluski", kontrole u przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób będą trwać do dwóch tygodni. Jednorazowo możliwe będzie przeprowadzenie tylko jednej kontroli, nie kilku jednocześnie. "Chcemy, żeby kontrolerzy jasno mówili, jaki jest cel kontroli, żeby nie szukali do momentu, aż coś znajdą" - powiedział Krupiński. "Wprowadzamy zasadę, że kontrolowana jest działalność przedsiębiorcy, a nie - jak do tej pory - sam przedsiębiorca" - dodał.

Zezwolenia na prowadzenie działalności mają być wydawane automatycznie. "W ten sposób ograniczamy uznaniowość i pole do nadużyć" - powiedział wiceminister. Pakiet ograniczy też liczbę wymaganych zezwoleń działalności reglamentowanej oraz koncesji. Podkreślił, że rząd chce wyeliminować z obecnego prawa wszystkie przepisy niejasne i budzące wątpliwości interpretacyjne.

Premier poinformował też na konferencji, że na giełdę wejdzie pakiet firm energetycznych. Ministerstwo skarbu chce wprowadzić w 2007 roku na giełdę grupę energetyczną centrum. W skład Grupy Centrum ma wejść Enea, Elektrownia Kozienice i Kopalnia Bogdanka - powiedział Krupiński.

"Następne dwie grupy energetyczne mogą zostać w ciągu paru dni skonsolidowane - chodzi o grupę energetyczną północ i południe" - poinformował. Prywatyzacja polskiego sektora energetycznego przewidziana jest na lata 2007-2009.

BCC: "Pakiet Kluski" to krok we właściwym kierunku

Zmiany w prawie zapowiedziane w poniedziałek przez premiera i wiceministra skarbu to pierwszy krok we właściwym kierunku - powiedział wiceprezes i rzecznik prasowy Business Centre Club Arkadiusz Protas.

Zdaniem Protasa zapowiedziane w poniedziałek zmiany, mogą być dobrym początkiem, ale za tym muszą pójść następne kroki. "Jeżeli będą one utrzymane w podobnej filozofii, jak ta przedstawiona dzisiaj, to przedsiębiorcy będą je popierali" - powiedział.

Jak powiedział wiceprezes BCC, najważniejsza jest zmiana podejścia do przedsiębiorcy i zaprzestanie traktowania go jako "przedmiotu do ciągłego wyciskania powinności na rzecz państwa".

"Odnoszę ostrożne wrażenie, że może mamy do czynienia z odwróceniem tej tendencji, co byłoby naprawdę dużym sukcesem" - powiedział Protas.

"Czekamy na następne kroki. Na razie nie wiadomo, co jest w tzw. Pakiecie Kluski dalej, nie wiemy, kiedy ukażą się następne projekty" - dodał.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.