REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

REKLAMA

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".

Pakiet zmian, zaprezentowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego i wiceministra skarbu Michała Krupińskiego, ma w ciągu kilku tygodni trafić do Sejmu.

Premier podkreślił, że celem pakietu jest przywrócenie swobody działalności gospodarczej, która została zahamowana przez nadmierne regulacje wprowadzone przez poprzednie rządy. Pakiet ma utrwalić szybki wzrost gospodarczy przez ułatwienia dla przedsiębiorczości.

"Dzisiaj pierwsza odsłona pakietu. Będą kolejne. Będzie zespół ds. deregulacji gospodarki. Będziemy konsekwentnie posuwać się na drodze ku wolności gospodarowania" - powiedział premier.

Według niego, ministerstwo budownictwa pracuje nad kolejnym etapem dotyczącym planów zagospodarowania przestrzennego. Efekty prac mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Premier przypomniał, że planom reform dlatego patronuje były prezes Optimusa Roman Kluska, ponieważ "padł ofiarą tej praktyki, którą teraz chcemy zakończyć". "Przykład Kluski jest najlepszym dowodem, że w Polsce był układ" - powiedział. Jednocześnie, jak powiedział premier, Kluska potrafił wykorzystać swoje doświadczenie w walce o swobodę gospodarczą.

Również sam Roman Kluska podkreślał na konferencji, że nadmiar biurokracji to główne utrudnienie w działalności firm.

Wiceminister Krupiński, prezentując szczegóły pakietu, powiedział, że w jego skład wchodzą projekty nowelizacji dwóch ustaw - o swobodzie działalności gospodarczej i o NIP, czyli numerze identyfikacji podatkowej.

"Wdrożenie systemu jednego okienka w Urzędach Skarbowych będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku" - powiedział Krupiński. Dodał, że nie pociągnie to za sobą znaczących kosztów dla urzędów.

Zgodnie z przygotowanymi projektami, wymaganych obecnie kilka formularzy przy rejestracji firmy zastąpi jeden druk - poszerzony formularz NIP. Jak wyjaśnił Krupiński, obecnie osoba zakładająca firmę musi wypełnić formalności w kilku urzędach, m.in. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Pakiet zakłada, że wystarczy wizyta w jednym urzędzie - Urzędzie Skarbowym.

"Pakiet Kluski" zakłada też, że wniosek o założenie firmy będzie można składać w drodze elektronicznej, czyli e-mailem.

Krupiński powiedział, że, rząd chce rozwiązać problem uciążliwych kontroli w firmach. "Obecnie kontrole mogą trwać nawet do 4 tygodni w mikroprzedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy narzekają, że kontrolerzy często szukają, dopóki czegoś nie znajdą" - powiedział. Dodał, że w obecnych przepisach czas trwania kontroli jest ograniczony, jednak od tej zasady istnieje aż 8 wyjątków, co czyni to prawo pozornym.

Zgodnie z "Pakietem Kluski", kontrole u przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób będą trwać do dwóch tygodni. Jednorazowo możliwe będzie przeprowadzenie tylko jednej kontroli, nie kilku jednocześnie. "Chcemy, żeby kontrolerzy jasno mówili, jaki jest cel kontroli, żeby nie szukali do momentu, aż coś znajdą" - powiedział Krupiński. "Wprowadzamy zasadę, że kontrolowana jest działalność przedsiębiorcy, a nie - jak do tej pory - sam przedsiębiorca" - dodał.

Zezwolenia na prowadzenie działalności mają być wydawane automatycznie. "W ten sposób ograniczamy uznaniowość i pole do nadużyć" - powiedział wiceminister. Pakiet ograniczy też liczbę wymaganych zezwoleń działalności reglamentowanej oraz koncesji. Podkreślił, że rząd chce wyeliminować z obecnego prawa wszystkie przepisy niejasne i budzące wątpliwości interpretacyjne.

Premier poinformował też na konferencji, że na giełdę wejdzie pakiet firm energetycznych. Ministerstwo skarbu chce wprowadzić w 2007 roku na giełdę grupę energetyczną centrum. W skład Grupy Centrum ma wejść Enea, Elektrownia Kozienice i Kopalnia Bogdanka - powiedział Krupiński.

"Następne dwie grupy energetyczne mogą zostać w ciągu paru dni skonsolidowane - chodzi o grupę energetyczną północ i południe" - poinformował. Prywatyzacja polskiego sektora energetycznego przewidziana jest na lata 2007-2009.

BCC: "Pakiet Kluski" to krok we właściwym kierunku

Zmiany w prawie zapowiedziane w poniedziałek przez premiera i wiceministra skarbu to pierwszy krok we właściwym kierunku - powiedział wiceprezes i rzecznik prasowy Business Centre Club Arkadiusz Protas.

Zdaniem Protasa zapowiedziane w poniedziałek zmiany, mogą być dobrym początkiem, ale za tym muszą pójść następne kroki. "Jeżeli będą one utrzymane w podobnej filozofii, jak ta przedstawiona dzisiaj, to przedsiębiorcy będą je popierali" - powiedział.

Jak powiedział wiceprezes BCC, najważniejsza jest zmiana podejścia do przedsiębiorcy i zaprzestanie traktowania go jako "przedmiotu do ciągłego wyciskania powinności na rzecz państwa".

"Odnoszę ostrożne wrażenie, że może mamy do czynienia z odwróceniem tej tendencji, co byłoby naprawdę dużym sukcesem" - powiedział Protas.

"Czekamy na następne kroki. Na razie nie wiadomo, co jest w tzw. Pakiecie Kluski dalej, nie wiemy, kiedy ukażą się następne projekty" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA