reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 5 tys. zł grzywny za piwo sprzedane małoletniemu

5 tys. zł grzywny za piwo sprzedane małoletniemu

Reklamy piwa będą emitowane wyłącznie między godziną 23.00 a 6.00. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie dostanie przedsiębiorca, który sprzedawał je bez zezwolenia.


ZMIANA PRAWARada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt ma przyczynić się do zmniejszenia spożycia alkoholu zwłaszcza wśród osób niepełnoletnich. W tym celu zaostrzeniu mają ulec przepisy związane z reklamą piwa, podawaniem alkoholu w sklepach i restauracjach oraz podczas imprez na otwartym powietrzu.Obecnie reklama i promocja piwa nie może być prowadzona w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6.00 a 20.00, z wyjątkiem reklamy prowadzonej przez organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy. W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby reklamy i promocje piwa mogły być emitowane w radiu, telewizji i kinach wyłącznie między godziną 23.00 a 6.00, co ma ograniczyć ich wpływ na małoletnich. Ponadto w punktach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, w miejscu widocznym dla nabywcy, będą umieszczane informacje nie tylko o szkodliwości spożywania alkoholu, ale także o zakazie jego sprzedaży oraz podawania osobom nietrzeźwym i tym, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Rząd chce wprowadzić również przepis, na podstawie którego sprzedający lub podający alkohol będzie mógł odmówić jego podania lub sprzedaży osobie, w przypadku której ma wątpliwości o jej pełnoletności, a która odmówiła okazania dokumentu tożsamości.Zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych rozszerzony ma zostać na imprezy odbywające się na stadionach i innych obiektach sportowych. Obejmie on także handel obwoźny i obnośny. Dopuszczalna będzie, po uzyskaniu zezwolenia, sprzedaż napojów o zawartości do 18 proc. alkoholu podczas imprez na otwartym powietrzu.SANKCJE


• Od 2,5 tys. do 5 tys. zł mogą zostać ukarane osoby pośredniczące w zakupie alkoholu przez małoletnich. Grzywną zostaną ukarane także osoby korzystające z tras narciarskich pod wpływem alkoholu.


• Od trzech do pięciu lat zakazem prowadzenia działalności mogą być objęte osoby sprzedające lub podające napoje alkoholowe bez zezwolenia.Agnieszka Wyszomirska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama