REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zabezpieczając roszczenie, sąd może zakazać zbycia nieruchomości

Przedsiębiorca zawarł umowę z deweloperem, który zobowiązał się w niej do wybudowania lokalu handlowego w określonym terminie. Deweloper nie wywiązał się z umowy i zwleka z oddaniem lokalu. Przedsiębiorca złożył do sądu pozew o nakazanie wywiązania się z umowy, ale obawia się, że deweloper w międzyczasie dokończy prace i sprzeda lokal innej osobie. Co powinien zrobić przedsiębiorca, by nie dopuścić do sprzedaży lokalu przez pozwanego?

Maksymalny czas trwania umowy

Mam zamiar zatrudnić kilka osób na dłuższy okres. Rozważam zaproponowanie im 10-letnich umów na czas określony, aby uzyskać krótszy okres wypowiedzenia. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem, że inspekcja pracy potrafi kwestionować takie postanowienia.

Maksymalny czas trwania umowy

Mam zamiar zatrudnić kilka osób na dłuższy okres. Rozważam zaproponowanie im 10-letnich umów na czas określony, aby uzyskać krótszy okres wypowiedzenia. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem, że inspekcja pracy potrafi kwestionować takie postanowienia.

Zwolnienia podatkowe w strefach ekonomicznych przyciągają firmy

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych mogą korzystać ze zwolnień podatkowych. Tylko w 2006 roku zlokalizowano w nich inwestycje o wartości ponad 35,4 mld zł.

REKLAMA

Czy leasing przynosi korzyści podatkowe

Od początku 2007 roku wszystkie opłaty leasingowe należy zsumować i proporcjonalnie odnosić w koszty uzyskania przychodów w miesiącach obowiązywania umowy leasingowej.

Opodatkowanie działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca wie, że jego największym problemem są podatki, które musi zapłacić na rzecz państwa. Nie każdy jednak wie, jak poradzić sobie z tym problemem w taki sposób, by jak najwięcej zaoszczędzić i jednocześnie nie narażać się na zarzuty ze strony fiskusa.

Dokumentacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy (cz. 1)

Zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności lub współpracy.

Dokumentacja ubezpieczeniowa przedsiębiorcy (cz. 2)

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. Możliwość kontynuacji dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

REKLAMA

Jak założyć firmę i współpracować z ZUS

Osoba, która chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, musi, po uzyskaniu prawa do jej prowadzenia, zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS. Z tym momentem powstanie konieczność opłacania składek i przesyłania wymaganych dokumentów. W zależności od formy, w jakiej będzie prowadził firmę, rożne też będą jego obowiązki.

Podstawowe formy zatrudnienia

Aby obniżyć koszty pracy, niejednokrotnie zastępuje się umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi bądź kontraktami z jednoosobowymi firmami.

O co wolno pytać przed zatrudnieniem

Często zdarza się, że pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pyta o szczegóły dotyczące życia prywatnego. Takie działanie jest zabronione, a kandydat na pracownika może pozostawić takie pytanie bez odpowiedzi.

Jak zatrudnić na czas wykonania określonej pracy

Zdarzają się sytuacje, gdy strony nie są w stanie określić czasu wykonania danej pracy, a ich zamiarem nie jest zawarcie umowy bezterminowej. Najlepszym wówczas rozwiązaniem jest podpisanie umowy na czas wykonania określonej pracy.

Obowiązek informacji o warunkach zatrudnienia

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia informacji o warunkach zatrudnienia. Informacja stanowi dla pracownika podstawę bardziej świadomego egzekwowania przysługujących mu uprawnień.

Korzyści pracodawcy z zatrudnienia bezrobotnego (cz. 1)

Refundację składek na ubezpieczenia społeczne może otrzymać pracodawca, który zatrudniał skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Korzyści pracodawcy z zatrudnienia bezrobotnego (cz. 2)

W przypadku przyjęcia bezrobotnego na staż lub do przygotowania zawodowego pracodawcy nie ponoszą w zasadzie żadnych kosztów, ponieważ bezrobotny za te okresy otrzymuje stypendium, które wypłacane jest przez starostę.

Od zatrudnienia do zwolnienia

Od rodzaju umowy zależy wiele uprawnień pracowniczych, m.in. okres wypowiedzenia, możliwość jego dokonania, konieczność konsultacji związkowej przy wypowiedzeniu i inne.

Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca debiutujący w biznesie, wśród wielu innych czynności rejestracyjnych, powinien załatwić formalności podatkowe. Najważniejszych musi dopełnić jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej.

Trzeba się zarejestrować przed rozpoczęciem działalności

Podmioty, które mają zamiar wykonywać czynności opodatkowane akcyzą, muszą dokonać w urzędzie celnym zgłoszenia rejestracyjnego.

Jak prowadzić działalność w domu

Przedsiębiorca wykorzystujący dom dla potrzeb działalności gospodarczej musi zawiadomić o tym gminę, a także w zależności od zakresu prowadzonej działalności - inspekcję pracy, sanepid lub inne instytucje. Niektóre wydatki na dom może wliczyć w koszty firmy.

Blaski i cienie własnego biznesu

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z licznymi obowiązkami rejestracyjnymi i deklaracyjnymi.

Jak napisać umowę spółki cywilnej

Prawne podstawy funkcjonowania spółki cywilnej zostały uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 860-875). W umowie tej spółki co najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 k.c.).

Jak prowadzić działalność w formie spółki cywilnej

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Powinni wówczas zawrzeć umowę spółki cywilnej. Natomiast rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej każdy z nich sam zgłasza do ewidencji w gminie.

Jak napisać umowę spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest samodzielnym podmiotem posiadającym osobowość prawną. Jest to najczęściej występująca w obrocie forma spółki kapitałowej. Jej zasady funkcjonowania są uregulowane w Kodeksie spółek handlowych.

Jak zarejestrować spółkę z o.o.

Zakładanie spółki z o.o. nie kończy się z chwilą podpisania umowy. Spółka z o.o. powstaje dopiero w momencie jej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, który jest częścią Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak napisać umowę spółki komandytowej

Spółka komandytowa uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. W sprawach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi spółki komandytowej należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące spółek jawnych.

Jak napisać umowę spółki jawnej

Spółka jawna jest formą prowadzenia działalności w większym rozmiarze niż spółka cywilna.

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.

Tylko małe zakłady zatrudnią specjalistów bhp z zewnątrz

Koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy obciążać będą wyłącznie pracodawców. Zewnętrzne służby bhp będzie mogła zatrudnić tylko firma, w której pracuje do 100 osób. Pracodawca ustali wykaz zadań, które muszą być wykonywane przez co najmniej dwóch pracowników.

Zmiany w przepisach BHP

Koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy obciążać będą wyłącznie pracodawców. Zewnętrzne służby bhp będzie mogła zatrudnić tylko firma, w której pracuje do 100 osób.

Mają być dalsze ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców

Resort pracy chce, aby Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez sześć miesięcy. W UE rozpoczyna się dyskusja o unijnym zezwoleniu na pracę dla specjalistów spoza Wspólnoty.

Dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji VAT-11

Dziś mija termin złożenia deklaracji VAT-11. O obowiązku tym powinni pamiętać dokonujący dostawy nowych środków transportu.

Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika

Ze środków zfron pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.

Maleje podatek na papierosy

Od dziś obowiązuje nowa minimalna stawka akcyzy na papierosy. Będzie ona niższa od dotychczasowej o 3,67 zł.

Skutki zatrudnienia współmałżonka w firmie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego małżonka, jest zobowiązana opłacać za niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jak za osobę współpracującą, jeżeli małżonek pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współuczestniczy w prowadzeniu tej działalności.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Luksemburgu

Polski przedsiębiorca może prowadzić działalność w Luksemburgu samodzielnie lub jako spółka. W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności dochody uzyskane w tym państwie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób prawnych lub fizycznych.

Czy można stosować tajne głosowanie

W statucie naszej spółki rozszerzono wymóg tajnego głosowania na większość kwestii związanych z zarządzaniem spółką. O ile wiem - jest to wymagane tylko w kilku rodzajach spraw. Wolałbym, żeby w większości przypadków głosowania miały charakter jawny. Czy rzeczywiście postanowieniami statutu można uchylić jawność głosowania?

Rzetelna informacja gospodarcza ogranicza ryzyko w biznesie

Dzięki biurom informacji gospodarczej przedsiębiorcy mogą uzyskać wiedzę na temat regulowania płatności swojego kontrahenta. Banki mają lepszą ocenę ryzyka i mogą wprowadzać ułatwienia w procedurach przyznawania kredytów.

Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

Jak będą opodatkowane dochody, gdy mając działalność gospodarczą w Polsce otworzę filię zagraniczną. Czy cudzoziemiec może bez problemów założyć firmę w Niemczech?

Czy trzeba przedłożyć opinię innym sądom rejestrowym

Na skutek podziału naszej spółki powstaną dwie mniejsze. Siedziba jednak będzie znajdowała się w innym mieście. Czy opinię biegłego, dotyczącą planu podziału, należy przesłać do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę drugiej spółki?

Czy terminy liczy się od przeczytania uchwały

Nie byłem na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę, moim zdaniem, nieobjętą porządkiem obrad. O jej istnieniu dowiedziałem się ponad miesiąc temu, a z jej treścią zapoznałem się wczoraj. Wcześniej wiedziałem tylko o jej istnieniu i nie znałem w ogóle treści jej postanowień. Czy w takim przypadku termin obowiązujący przy wnoszeniu powództwa o uchylenie uchwały liczy się od przeczytania uchwały?

Czy można rozpocząć likwidację

Kilka lat temu założyłem z kolegą spółkę jawną. Jednak teraz postanowiłem się z niej wycofać i wypowiedziałem umowę. Wiem, że stanowi to przyczynę rozwiązania spółki z mocy prawa. Nie jestem jednak pewien, kiedy powinienem rozpocząć jej likwidację. Czy wystarczy, jeśli rozpocznę ją po upływie okresu wypowiedzenia?

Czy klauzula wyklucza faktoring

Jestem przedsiębiorcą zajmującym się sprzedażą wytwarzanych przez siebie produktów. Większość odbiorców płaci należności w ramach wydłużonych terminów płatności. Utrudnia mi to utrzymanie płynności finansowej. Część kontrahentów w zawartych z nimi umowach zastrzegła sobie zakaz cesji wierzytelności. Czy to oznacza, że w odniesieniu do tych odbiorców nie mogę podpisać umowy o faktoring?

Czy muszę przygotowywać sprawozdanie

Byłem członkiem rady nadzorczej spółki akcyjnej. Czy muszę jeszcze pracować przy opracowaniu sprawozdania obejmującego okres, kiedy pełniłem tę funkcję.

Czy wystarczy 3,5 proc. kapitału zakładowego

Razem z trzema innymi akcjonariuszami mamy w sumie 92 proc. kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Chcielibyśmy przeprowadzić przymusowy wykup akcji. Piąty wspólnik ma 3,5 proc. kapitału i gotów jest nam pomóc. Czy to rozwiąże nasz problem?

Czy komornik powinien uzyskać klauzulę

Przeciwko naszej firmie prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Pracownik, który zajmuje się tym problemem, udzielił komornikowi nieprawdziwych informacji. Z tego powodu komornik nałożył na firmę karę grzywny. W tej sprawie wydał postanowienie, na podstawie którego bez klauzuli wykonalności wszczął egzekucję grzywny. Czy takie postępowanie narusza przepisy?

Czy były wspólnik musi odpowiadać za długi

Dwa lata temu wystąpiłem ze spółki cywilnej. Pozostali trzej wspólnicy w dalszym ciągu prowadzili działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, że wierzyciel wezwał ich i mnie do uregulowania długu. Umowa, z której on wynika, została zawarta trzy tygodnie przed moim wystąpieniem ze spółki. Czy muszę ponosić odpowiedzialność za ten dług?

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z Niemcem, który pracuje w Niemczech w ramach stosunku pracy. Podobno nie muszę zgłaszać tego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, bo ma on podlegać ubezpieczeniom ze stosunku pracy w kraju, w którym posiada miejsce zamieszkania (Niemcy). Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym i składkami na Fundusz Pracy?

Jak w Wielkiej Brytanii opłacać składki i korzystać z dotacji

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba opłacać odpowiednie składki ubezpieczeniowe. Jak wygląda ten system w Zjednoczonym Królestwie i z jakiej pomocy finansowej, np. w postaci dotacji, mogą korzystać przedsiębiorcy?

Co może pomóc w zwiększaniu produkcji przez firmy w Polsce

Polskie przedsiębiorstwa pracują pełną parą i wykorzystują moce produkcyjne w ponad 80 proc. Receptą na dalsze zwiększanie produkcji i inwestycje jest uproszczenie przepisów o obrocie gospodarczym. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej leży w Sejmie, ale posłowie mogą się nią zająć dopiero po wakacjach.

Co może pomóc w zwiększaniu produkcji przez firmy w Polsce

Polskie przedsiębiorstwa pracują pełną parą i wykorzystują moce produkcyjne w ponad 80 proc. Receptą na dalsze zwiększanie produkcji i inwestycje jest uproszczenie przepisów o obrocie gospodarczym.

REKLAMA