REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Mariusz Nowak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie i przewidywanie to umiejętności, które musi posiadać menedżer, któremu zależy, aby jego firma odnosiła sukcesy na rynku. Dotyczy to także projektów realizowanych z udziałem wsparcia unijnego.


REKLAMA

Firma ubiegająca się o dotacje musi dokładnie zaplanować projekt i wykazać m.in., iż inwestycja będzie funkcjonować przez najbliższych kilka lat i realizować wcześniejszą prognozę dotyczącą np. skali produkcji, wielkości przychodów, zatrudnienia. Jest to zadanie trudne i obarczone pewnym ryzykiem z uwagi na poruszanie się w dość długiej perspektywie czasowej sięgającej aż pięciu lat - w takim okresie po zakończeniu realizacji inwestycja musi być utrzymywana.


Weryfikacja założeń

REKLAMA


W momencie przygotowania wniosku rodzi się pokusa, aby prognozowane efekty inwestycji były jak najlepsze, Wszystko to przecież po to, aby otrzymać pozytywną ocenę złożonego wniosku. Takie podejście z oczywistych względów nie leży w interesie firmy - bo nierzadko przekracza jej realne możliwości. Jego konsekwencją może być negatywna ocena projektu przez bank. A trzeba przecież pamiętać, że w większości przypadków firma będzie potrzebowała dodatkowego finansowania.
Jeśli zwróci się do banku o kredyt, wówczas przyjęte założenia zostaną dokładnie zweryfikowane. Może się wtedy okazać, że ten odmówi finansowania, a firma będzie musiała skorygować przedłożone prognozy lub szukać finansowania w innym banku.


Prawdą jest, że w przypadku, gdy przedsiębiorca realizuje inwestycje samodzielnie, nie ma żadnej instytucji, która zweryfikuje jego plany. W tym przypadku istnieje jednak zagrożenie, że wniosek o dotacje zostanie odrzucony przez instytucję oceniającą właśnie z uwagi na przyjęte nierealistyczne założenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Najgorszą sytuacją dla przedsiębiorcy jest, kiedy jego wniosek zostanie pozytywnie oceniony, umowa o dofinansowanie zawarta, jednak zostaje on pozbawiony części lub nawet całości dotacji, bo jego inwestycja nie będzie realizowana zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami. Firma może zostać pozbawiona środków z dotacji już w trakcie realizacji projektu.


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na elementy projektu, które będą w szczególny sposób weryfikowane przez bank podczas oceny wniosku kredytowego. Będzie to z pewnością ocena tego, jak planowana inwestycja wpisuje się w dotychczasową działalność firmy, jej doświadczenie i pozycję rynkową. Ocenie będzie podlegał także charakter inwestycji: to, czy stanowi ona kontynuację dotychczasowej działalności czy też jej rozszerzenie. Jeśli to ostatnie, to czy firma posiada odpowiednie zaplecze techniczne i kompetentnych pracowników. Kolejnym elementem, który dokładnie sprawdzi bank, będą finanse firmy i jej zdolność do obsługi zaciągniętego kredytu. Bywa że firma musi wykazać się zdolnością do obsługi zadłużenia na podstawie obecnie generowanych przepływów pieniężnych.


Ocena i akceptacja


Instytucja oceniająca projekt od strony finansowej może zaakceptować ocenę banku lub też samodzielnie poprowadzić ocenę projektu od strony finansowej. W ostatnim konkursie SPO WKP 2.2.1 posiadanie przez firmę pozytywnej oceny ze strony banku udokumentowanej promesą kredytową stanowiło dla instytucji oceniającej potwierdzenie, że firma ma zapewnione źródła finansowania projektu, a przyjęte założenia są realne i możliwe do realizacji.


MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA