reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Planowanie i przewidywanie to umiejętności, które musi posiadać menedżer, któremu zależy, aby jego firma odnosiła sukcesy na rynku. Dotyczy to także projektów realizowanych z udziałem wsparcia unijnego.


Firma ubiegająca się o dotacje musi dokładnie zaplanować projekt i wykazać m.in., iż inwestycja będzie funkcjonować przez najbliższych kilka lat i realizować wcześniejszą prognozę dotyczącą np. skali produkcji, wielkości przychodów, zatrudnienia. Jest to zadanie trudne i obarczone pewnym ryzykiem z uwagi na poruszanie się w dość długiej perspektywie czasowej sięgającej aż pięciu lat - w takim okresie po zakończeniu realizacji inwestycja musi być utrzymywana.


W momencie przygotowania wniosku rodzi się pokusa, aby prognozowane efekty inwestycji były jak najlepsze, Wszystko to przecież po to, aby otrzymać pozytywną ocenę złożonego wniosku. Takie podejście z oczywistych względów nie leży w interesie firmy - bo nierzadko przekracza jej realne możliwości. Jego konsekwencją może być negatywna ocena projektu przez bank. A trzeba przecież pamiętać, że w większości przypadków firma będzie potrzebowała dodatkowego finansowania.
Jeśli zwróci się do banku o kredyt, wówczas przyjęte założenia zostaną dokładnie zweryfikowane. Może się wtedy okazać, że ten odmówi finansowania, a firma będzie musiała skorygować przedłożone prognozy lub szukać finansowania w innym banku.


Prawdą jest, że w przypadku, gdy przedsiębiorca realizuje inwestycje samodzielnie, nie ma żadnej instytucji, która zweryfikuje jego plany. W tym przypadku istnieje jednak zagrożenie, że wniosek o dotacje zostanie odrzucony przez instytucję oceniającą właśnie z uwagi na przyjęte nierealistyczne założenia.


Najgorszą sytuacją dla przedsiębiorcy jest, kiedy jego wniosek zostanie pozytywnie oceniony, umowa o dofinansowanie zawarta, jednak zostaje on pozbawiony części lub nawet całości dotacji, bo jego inwestycja nie będzie realizowana zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami. Firma może zostać pozbawiona środków z dotacji już w trakcie realizacji projektu.


Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na elementy projektu, które będą w szczególny sposób weryfikowane przez bank podczas oceny wniosku kredytowego. Będzie to z pewnością ocena tego, jak planowana inwestycja wpisuje się w dotychczasową działalność firmy, jej doświadczenie i pozycję rynkową. Ocenie będzie podlegał także charakter inwestycji: to, czy stanowi ona kontynuację dotychczasowej działalności czy też jej rozszerzenie. Jeśli to ostatnie, to czy firma posiada odpowiednie zaplecze techniczne i kompetentnych pracowników. Kolejnym elementem, który dokładnie sprawdzi bank, będą finanse firmy i jej zdolność do obsługi zaciągniętego kredytu. Bywa że firma musi wykazać się zdolnością do obsługi zadłużenia na podstawie obecnie generowanych przepływów pieniężnych.


Instytucja oceniająca projekt od strony finansowej może zaakceptować ocenę banku lub też samodzielnie poprowadzić ocenę projektu od strony finansowej. W ostatnim konkursie SPO WKP 2.2.1 posiadanie przez firmę pozytywnej oceny ze strony banku udokumentowanej promesą kredytową stanowiło dla instytucji oceniającej potwierdzenie, że firma ma zapewnione źródła finansowania projektu, a przyjęte założenia są realne i możliwe do realizacji.


MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

 
 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama