REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca musi aktualizować wpisy do ewidencji i rejestrów

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zmieniając jej zakres, musi zaktualizować wpisy w rejestrach. Niekiedy także powinna uzyskać koncesję, pozwolenie lub licencję.


REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej powinien zawierać m.in. określenie przedmiotu działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Oznacza to, że jakakolwiek zmiana przedmiotu działalności, w tym jej poszerzenie, wymaga ustalenia na nowo PKD i aktualizacji wpisu.

REKLAMA


Może się zdarzyć, że jednocześnie ze zmianą zakresu działalności przedsiębiorca zmienia miejsce zamieszkania. Podlega to wpisowi przez organ ewidencyjny, który był właściwy przed zmianą. Po zmodyfikowaniu wpisu organ ewidencyjny dotychczas właściwy przesyła stosowne zaświadczenie do organu właściwego ze względu na nowe miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Nowy właściwy organ ewidencyjny dokona z urzędu wpisu przedsiębiorcy do prowadzonej przez siebie ewidencji działalności gospodarczej.


Może się zdarzyć, że działalność gospodarcza jest zmieniana na taki jej rodzaj, że nie wystarczy aktualizacja wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Pewne jej rodzaje, np. wymagające określonych kwalifikacji, są regulowane. Wówczas, by podjąć taką aktywność, trzeba uzyskać zaświadczenie o wpisie do odpowiedniego rejestru działalności regulowanej.


Ponadto w branżach, nad którymi państwo chce mieć szczególny nadzór lub postanowiło chronić usługobiorców, ustanowiono obowiązek posiadania koncesji (np. ochrona osób i mienia) albo uzyskania licencji czy zezwolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Jeśli zaś przepis ustawy branżowej stanowi, że działalność jest regulowana, przedsiębiorca może ją wykonywać, jeśli spełnia warunki określone przepisami i po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej.

REKLAMA


Organ prowadzący rejestr wpisuje przedsiębiorcę na wniosek, po złożeniu przez niego oświadczenia o spełnieniu warunków wymaganych ustawą. Przedsiębiorca podlegający wpisowi do ewidencji może złożyć wniosek wraz z oświadczeniem również we właściwym organie ewidencyjnym (np. w gminie), wskazując organ prowadzący rejestr działalności regulowanej. Treść oświadczenia, sposób prowadzenia rejestru oraz dane podlegające wpisowi określają przepisy ustaw regulujących daną działalność.


Do rejestru podmiotów gospodarki narodowej (REGON) wprowadzane są informacje o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, m.in. zakres działalności według PKD (wykaz rodzajów działalności, rodzaj przeważającej działalności). W razie zmiany danych podanych we wniosku rejestracyjnym (musi go złożyć każdy pojawiający się na rynku nowy przedsiębiorca), np. adresu przedsiębiorstwa albo innych okoliczności, trzeba zaktualizować wpis. Żeby tego dokonać, przedsiębiorca powinien ponownie wypełnić formularz RG-1(zmiana informacji o osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), zaznaczając w pierwszej jego części (rodzaj zgłoszenia) cyfrę 5.


Z kolei zgodnie z przepisami ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Należy to uczynić w ciągu 14 dni od daty, w której nastąpiła zmiana, gdy chodzi o podatników VAT, albo nie później niż z upływem 30 dni od zmiany danych, gdy rzecz dotyczy pozostałych podatników.


Wynika z tego, że ze zmianą czy poszerzeniem zakresu działalności gospodarczej wiązać się będzie także konieczność złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu NIP-1.

14 dni

Aktualizacja ewidencji

W ciągu dwóch tygodni przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić organowi ewidencyjnemu zmianę danych zgłoszonych do ewidencji

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA