Małej firmie najłatwiej uzyskać kredyt celowy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najbardziej skomplikowana jest droga do kredytu inwestycyjnego. Tutaj małej firmie nie wystarczy wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Bank będzie żądał dodatkowych dokumentów, w tym z pewnością biznesplanu, by ocenić, czy projektowane przez przedsiębiorcę przedsięwzięcie ma w ogóle szanse, a w konsekwencji przyniesie zyski pozwalające na obsługę zadłużenia.
Ponadto firma nawet o dobrej kondycji finansowej, by przełamać nieufność banku, powinna wystąpić o poręczenie np. z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
REKLAMA
Dlatego w przypadku planowania inwestycji dotyczącej zakupu środków transportu warto rozważyć skorzystanie ze specjalnych kredytów celowych, oferowanych przez większość banków mających produkty kredytowe dla małych firm, z których sfinansować można wyłącznie zakup środków transportu. A w przypadku preferowanych przez banki branż także innych kredytów celowych, np. na zakup wyposażenia aptek dla aptekarzy czy gabinetów dentystycznych dla stomatologów.
Z kolei jeśli przedmiotem inwestycji ma być nieruchomość, przedsiębiorca powinien szukać oferty banków w zakresie celowych kredytów hipotecznych, które mogą być przeznaczone na zainwestowanie w nieruchomość stanowiącą składnik majątku przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Klasyczny kredyt hipoteczny na cele biznesowe oczywiście musi być związany z nieruchomością, która stanowi składnik majątku firmy. W praktyce najczęściej o tego typu kredyt można ubiegać się w dwóch przypadkach. Po pierwsze, w trakcie finansowania inwestycji w nieruchomość, która będzie składnikiem majątku firmy. Po drugie, gdy będąca już firmowym środkiem trwałym nieruchomość stanowić będzie jedynie zabezpieczenie kredytu lub pożyczki, które przeznaczone zostanie na cele związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą.
W pierwszym przypadku rzecz idzie głównie o kredyty służące finansowaniu zakupu nieruchomości, która jest w trakcie procesu inwestycyjnego: siedziby firmy, lokalu, w którym świadczone są usługi, lokalu handlowego, gabinetu lekarskiego czy jakiegokolwiek innego obiektu choćby o charakterze pomocniczym, np. magazynów, garaży itp. O taki kredyt przedsiębiorca ubiega się na zasadach analogicznych, jak o prywatny mieszkaniowy kredyt hipoteczny. Banki zaś stosują tu podobne procedury.
Przede wszystkim więc możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego już w trakcie trwania inwestycji, gdy do założenia księgi wieczystej lub nawet ustanowienia odrębnej własności lokalu warunkującej dalsze procedury droga jest jeszcze daleka. Wówczas, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych na cele prywatne, banki godzą się na zabezpieczenie swoich należności na czas przejściowy (do czasu gdy możliwe będzie ustanowienie hipoteki) w formie ubezpieczenia.
W przypadku niektórych konkretnych produktów bankowych, gdy z braku księgi wieczystej nie jest jeszcze możliwe ustanowienie hipoteki, można też ubiegać się o zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na innej niż finansowana z kredytu nieruchomości, ale nie jest to praktyka powszechna. Bywa zresztą tak, że może to być inna nieruchomość, ale obligatoryjnie stanowiąca firmowy środek trwały, ale zdarza się i tak, że bank godzi się na zabezpieczenie w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomości niestanowiącej składnika majątku firmy.
REKLAMA
REKLAMA