reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy możliwe jest pozyskanie dotacji na realizowaną inwestycję

Czy możliwe jest pozyskanie dotacji na realizowaną inwestycję

Moja firma ubiegała się w tym roku o dotacje z Poddziałania 2.2.1. w SPO WKP. Niestety nasz projekt uzyskał zbyt małą liczbę punktów, by dostać dofinansowanie. Mimo to rozpoczęliśmy już realizację inwestycji. Czy istnieje możliwość, by uzyskać na nią dotacje z funduszy unijnych, które są na lata 2007-2013? Jeśli tak, to do kogo mamy się zgłosić. Realizujemy przedsięwzięcie za 30 mln zł.


EKSPERT WYJAŚNIA


Rzeczywiście spośród ponad 1,7 tys. złożonych wniosków w ramach Poddziałania 2.2.1 Dotacje na innowacyjne inwestycje SPO WKP na lata 2004-2006 dofinansowanie uzyskały jedynie 224 aplikacje (nie licząc odwołań). Przedstawiony problem dotyczy zatem wielu przedsiębiorców, szczególnie z uwagi na długi okres pomiędzy złożeniem wniosku w styczniu 2007 r. a nowymi rundami w ramach programów na lata 2007-2013, na które musimy jeszcze poczekać.


Należy sprawdzić, jakie czynności zostały już podjęte, aby ocenić, czy inwestycja została już rozpoczęta. Zgodnie z unijnymi przepisami o pomocy regionalnej (a dotacje unijne na inwestycje stanowią pomoc regionalną) wyłączona jest możliwość udzielania dotacji na projekt inwestycyjny w toku. Zatem w celu potwierdzenia bądź wyłączenia możliwości finansowania projektu z funduszy unijnych kluczowe jest określenie, czy projekt rozpoczął się w rozumieniu przepisów o pomocy regionalnej. Od 1 stycznia 2007 r. w prawie unijnym zawarto definicję daty rozpoczęcia inwestycji. Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013 (2006/C 54/08) wskazują, że za rozpoczęcie inwestycji uważa się podjęcie prac budowlanych lub pierwszego zobowiązania przedsiębiorcy do zamówienia urządzeń, z wyłączeniem wstępnych studiów wykonalności.


W praktyce, jeśli przedsiębiorca rozpoczął prace budowlano-montażowe lub podpisał kontrakt (lub zamówienie) na dostawę maszyn lub urządzeń, taki projekt inwestycyjny rozpoczął się i nie może podlegać dofinansowaniu. Natomiast prace polegające na przygotowaniu studiów wykonalności, biznesplanu przedsięwzięcia czy wszelkie prace projektowe, które są niezbędne do przygotowania projektu do realizacji, nie stanowią rozpoczęcia inwestycji. W tym przypadku należy dokonać oceny, jakie czynności zostały dotychczas podjęte w związku z nową inwestycją. Jeśli były to tylko prace projektowe, to wciąż możliwe jest ubieganie się o fundusze UE na lata 2007-2013 w ramach np. programu Innowacyjna Gospodarka. Z uwagi na wartość projektu, inwestycja może kwalifikować się do Działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, pod warunkiem zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych bądź organizacyjnych.


NASZA REKOMENDACJA

Po pierwsze, należy sprawdzić, czy czynności, które podjęła firma, nie dyskwalifikują projektu z ubiegania się o dofinansowanie z perspektywy finansowej 2007-2013. Tak jest w przypadku rozpoczęcia prac budowlanych lub podjęcia zobowiązań. Z uwagi na wielkość projektu, przedsiębiorca może starać się o dotację z Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka.


JACEK KACHEL

dyrektor zarządzający PNO Consultants


Notował MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

 
 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama