REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego warto wybrać leasing jako formę finansowania działalności przedsiębiorstw

Ruchomości i coraz częściej również nieruchomości są przedmiotem transakcji leasingowych. Elastyczność oferty sprawia, że rynek ciągle się rozwija.

Czy przedsiębiorca może być zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

Otrzymuję emeryturę w wysokości 850 zł brutto. Od 1 października zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie opodatkowana w formie karty podatkowej. Jakie dokumenty powinienem złożyć do ZUS. Czy z działalności mogę być zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Jak w działalności gospodarczej rozliczyć użyczenie

Użyczenie nieruchomości lub ruchomości przez przedsiębiorcę jest dochodem. Dochód ustala się według cen rynkowych i opodatkowuje. Wyjątek dotyczy umowy użyczenia zawartej pomiędzy członkami rodziny.

Przedsiębiorca może samodzielnie wydłużyć termin związania ofertą przetargu

W zamówieniach publicznych to nie składający ofertę wyznacza, ile czasu czuje się nią związany, lecz zamawiający.

REKLAMA

Firmy mogą otrzymać zwrot opłat

Do końca października przedsiębiorcy mogą występować o refundację urzędowych kosztów związanych ze zgłaszaniem wynalazków.

Przepisy ograniczają swobodę przedsiębiorców

Przedsiębiorcy chcą, aby nowy Sejm zajął się ograniczeniem reglamentacji działalności gospodarczej, możliwością zawieszania jej oraz redukcją liczby kontroli prowadzonych w tym samym czasie.

Nowy standard dla małych i średnich firm jest za trudny

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą nie poradzić sobie ze stosowaniem nowego standardu. Stąd pomysł, by sprawdzić, czy nowe regulacje można wykorzystać w praktyce.

Nowy portal z danymi o firmach

InfoData uruchomiła w Polsce nowy portal poświęcony informacji gospodarczej o firmach działających na rynku polskim i zagranicznych.

REKLAMA

Nieodpłatne przekazanie torby bez VAT

Umieszczenie logo firmy na torbie czy opakowaniu nie przesądza o charakterze reklamowym torby. Zatem jej nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

Prawo do odwołania członka zarządu spółki

Czy postawienie członka zarządu spółki w stan oskarżenia daje organowi uprawnionemu prawo do odwołania go?

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej

Przedsiębiorca, który chce uzyskać zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej, musi spełniać wymogi określone w planie rozwoju strefy. Wsparcie finansowe może otrzymać tylko na oznaczone koszty nowej inwestycji, a jego udział własny musi wynieść co najmniej 25 proc.

Rejestracja tylko w urzędzie skarbowym

Całą obsługę administracyjną przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej powinny przejąć urzędy skarbowe.

Solidarność: ograniczyć umowy na czas określony

Co trzeci Polak jest zatrudniony na czas określony. To nieuczciwa konkurencja na rynku pracy - alarmują związkowcy i zapowiadają, że będą starać się o zaostrzenie przepisów dotyczących takich umów o pracę.

Wyrok ETS pozwoli odzyskać sankcję VAT

Sankcja VAT narusza konstytucję, gdy jedna osoba ponosi karę dwa razy - orzekł TK. Polacy czekają na orzeczenie ETS, który ma stwierdzić, czy sankcja VAT jest dopuszczalna. Korzystny wyrok Trybunału pozwoli podatnikom odzyskać nienależnie zapłacone pieniądze.

Cesja wierzytelności jest zabezpieczeniem zgodnym z polskim prawem

  Działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powodują, że banki żądają od firm kosztownych zabezpieczeń, co podraża koszty inwestycji.

Procesy sądowe usprawiedliwiają nieużywanie znaku

Firma Astra z Poznania postąpiła rozsądnie i zgodnie z zasadami uczciwości kupieckiej, wstrzymując się z wejściem na rynek z marką Caffe Pele, gdy trwał spór o ten znak - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Popyt w gospodarce nie słabnie, sprzedaż przyspiesza

Ponad 10-proc. wzrost płac w sierpniu przełożył się na 17,4-proc. wzrost sprzedaży detalicznej. Do końca roku 15-16-proc. dynamika jest niezagrożona.

Czy amortyzować środki trwałe kupionej firmy

Składniki majątku, które stanowią część zakupionego przedsiębiorstwa, podlegają odpisom amortyzacyjnym. W przypadku gdy ich wartość nie przekracza 3,5 tys. zł, mogą zostać zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo.

Leasing pomaga skorzystać z funduszy europejskich

Zasadą funduszy unijnych jest zasada refundacji. Polega ona na tym, że beneficjent musi najpierw ponieść wydatek w ramach projektu ze środków własnych lub pozyskanych z zewnątrz, a następnie ubiegać się o jego refundację ze środków Unii Europejskiej.

Przedsiębiorca nie może wykraczać poza branżę, w której działa w swoim kraju

Przedsiębiorca prowadzi w Niemczech firmę produkującą ubrania. Planuje poszerzenie działalności i uruchomienie produkcji odzieży w Polsce. Chce jednocześnie prowadzić w naszym kraju reklamę i promocję swojej firmy. Czy taką działalność może prowadzić w formie filii?

Kary porządkowe - kiedy można stosować

Instytucja odpowiedzialności porządkowej pracowników stała się powszechnym narzędziem kształtowania polityki personalnej. Odpowiednie jej stosowanie pozwala na sprawne przeciwdziałanie zachowaniom niezgodnym z oczekiwaniami pracodawcy.

Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami, ma więc wartość rynkową. Osobie, która bezprawnie ją uzyska i ujawni albo wykorzysta we własnej działalności gospodarczej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Rz: Taki sam CIT w całej Europie?

90 proc. polskich firm chce jednolitych zasad podatkowych, ale mówi "nie" takiej samej stawce w całej UE – pisze „Rzeczpospolita”.

Będzie niższy VAT od darowanej żywności

Rozliczając VAT, będzie można uwzględnić wartość rynkową darowanej żywności. Do obniżenia podstawy opodatkowania konieczna będzie szczegółowa dokumentacja dostaw. Zdaniem ekspertów uchwalone przepisy mogą budzić wątpliwości interpretacyjne.

Jednoosobowe firmy muszą mieć swoją nazwę

Dzisiaj mija termin, do którego spółki handlowe oraz jednoosobowi przedsiębiorcy powinni określić odpowiadającą nowym wymogom nazwę firmy, pod którą prowadzą działalność gospodarczą.

Tańsze ubezpieczenia dla firm

Z większych polskich przedsiębiorstw tylko PKN Orlen ma swoje towarzystwo ubezpieczeniowe zarejestrowane w raju podatkowym.

Wydatki na rekrutację mogą stanowić koszt uzyskania przychodu

Wydatki związane z rekrutacją pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli ostatecznie nie zostaną oni zatrudnieni w firmie.

Korzystna dla spółki informacja często staje się sygnałem do sprzedaży

Publikacja ważnej dla spółki informacji to świetny moment do sprzedaży akcji. Dlatego warto wcześniej szukać takich firm, które mogą czymś pozytywnym zaskoczyć inwestorów. Wczoraj rynek nagrodził tak posiadaczy Petrolinvestu.

Kopię odwołania można przesłać pocztą

Dla skuteczności przekazania kopii odwołania nie jest konieczne, aby zamawiający mógł zapoznać się z jej treścią przed upływem terminu na wniesienie odwołania.

Nie będzie podwyżki stóp procentowych we wrześniu

Zdecydowanie niższa od prognoz inflacja w sierpniu sprawiła, że ekonomiści przesunęli kolejną podwyżkę stóp dopiero na listopad.

Czy realizacja polecenia przelewu po terminie płatności składek powoduje wyłączenie przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Składając formularz zgłoszeniowy ZUS ZUA zgłosiłem się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przy opłacaniu składki za sierpień 2007 r. złożyłem w banku 10 września br. o godz. 17.30 dyspozycję obciążenia konta. Bank zrealizował ten przelew następnego dnia, czyli 11 września. Czy spowoduje to wyłączenie mnie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to czy mogę zwrócić się do ZUS z prośbą o przywrócenie tego ubezpieczenia?

Ryzyko kredytowania

Banki inaczej szacują ryzyko kredytowe w stosunku do osób fizycznych, a inaczej do korporacji. To dlatego, że osoba fizyczna w relacjach z bankiem ma dwoistą naturę: jest i osobą prywatną, i przedsiębiorcą.

Czy potrzeba zgody wszystkich wspólników na zakup działki

Wspólnicy spółki cywilnej mają zamiar kupić hektarową działkę w celu umiejscowienia tam magazynów firmy. Czy w tym celu potrzebna jest zgoda wszystkich wspólników (zwłaszcza tych „nieaktywnych”)?

Szwedzki system umożliwia szybkie działanie

Dzięki udogodnieniom przy zakładaniu firmy w Szwecji przedsiębiorcy mogą osiągać pełną mobilność w ciągu miesiąca od podjęcia pierwszych działań. Preferowaną formą działalności jest samozatrudnienie lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak przedsiębiorca ustanawia pełnomocnika

Przedsiębiorca wpisany do ewidencji działalności gospodarczej może angażować pełnomocników na podstawie umowy w zwykłej formie pisemnej. Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego powinien dla prowadzenia spraw przedsiębiorstwa udzielić prokury.

Kto musi prowadzić ewidencję wyposażenia

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób rozliczających się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i ryczałtowców. Nie muszą jej prowadzić jedynie opłacający kartę podatkową.

Nowy standard dla spółek

Komitet Standardów Rachunkowości przygotował regulacje dotyczące umów leasingu. Nowy standard będzie wyjaśniał zasady ewidencji w księgach rachunkowych firm. Po przeprowadzeniu konsultacji i zaakceptowaniu przez komitet będzie stosowany przez spółki.

Kłopoty z e-fakturami

Pomimo istnienia już pewnej praktyki w posługiwaniu się fakturami elektronicznymi, wystawianie przez podatników tych dokumentów nadal stwarza pewne wątpliwości, utrudniając szersze wprowadzenie tego sposobu fakturowania.

ZPChr muszą płacić za dozór

Zakłady pracy chronionej i zakłady aktywności zawodowej nie są zwolnione z opłat za dozór techniczny.

Euro po 1,4 dol. niepokoi europejskich eksporterów

Kurs euro po raz pierwszy przekroczył psychologicznie istotny poziom 1,4 dol., powodując nasilenie obaw o eksport ze strefy euro.

Dokumentacja finansowa pod nadzorem

Przedsiębiorstwa publiczne będą musiały informować nadzorujące je instytucje o szczegółach wykorzystania pomocy publicznej oraz powiązaniach organizacyjnych i finansowych.

Nie trzeba mieć potwierdzenia, aby zmniejszyć podatek

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie jest konieczne, aby pomniejszyć obrót i podstawę opodatkowania, a więc i podatek należny.

Hossę na rynku ofert publicznych mamy za sobą

Ostatnie wydarzenia na rynku pierwotnym zdają się jednoznacznie świadczyć o tym, że szaleństwo zakupów akcji z nowych emisji się skończyło. Dla mnie to kolejny sygnał, że hossę mamy za sobą.

Wydatki na ulepszenie trzeba amortyzować

Istotną cechą większości składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej dłużej niż rok jest ich podatność na awarie oraz starzenie się. Wydatki na naprawy, modernizację lub ulepszenie nie zawsze jednak mogą być od razu zaliczane w koszty.

Pełnomocnik spółki z o.o. w organizacji

Zakładamy wraz ze wspólnikami spółkę z o.o. Po podpisaniu umowy spółki prowadzenie spraw zostało powierzone pełnomocnikowi, który bez zgody pozostałych wspólników zakupił pojazdy na sumę wyższą niż to wynikało z umocowania. W związku z tym w momencie zarejestrowania spółka będzie posiadać dług. Moje pytanie brzmi: czy pełnomocnictwo w spółce w organizacji jest ograniczone umową, czy też jest ogólne? Czy decyzję pełnomocnika da się podważyć i uznać umowę za nieważną?

Korzyść z polisy grupowej

Nawet osoby zaangażowane w firmę rodzinną czy małą spółkę cywilną mogą wykupić wspólną polisę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzą na składkach.

Czy oddział firmy może być samodzielnym pracodawcą

Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na otwarcie oddziału swojej firmy poza jej siedzibą. Jakie warunki muszą być spełnione, aby stał się on odrębnym pracodawcą, czyli żeby mógł zatrudniać i zwalniać pracowników?

Przedsiębiorca musi aktualizować wpisy do ewidencji i rejestrów

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zmieniając jej zakres, musi zaktualizować wpisy w rejestrach. Niekiedy także powinna uzyskać koncesję, pozwolenie lub licencję.

Tylko wiarygodny projekt przekona bank

Planowanie i przewidywanie to umiejętności, które musi posiadać menedżer, któremu zależy, aby jego firma odnosiła sukcesy na rynku. Dotyczy to także projektów realizowanych z udziałem wsparcia unijnego.

REKLAMA