REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz w Polsce są naprawdę wielkie możliwości dla biznesu

Kuba Kurasz
Kuba Kurasz

REKLAMA

By stać się milionerem, warto pomyśleć o budowaniu własnego biznesu. Prawie 80 proc. milionerów, którzy nie odziedziczyli swojego majątku, to właściciele prywatnych firm.

• Pana biznesowe podręczniki dla menedżerów sprzedają się na świecie bardzo dobrze. Jakie firmy w USA i Europie używają pana autorskich programów szkoleniowych?

REKLAMA

- Od 1981 roku doradzałem ponad tysiącowi firm w niemal 46 państwach. Stworzyłem ponad 350 programów szkoleniowych. Osobiście wdrażałem moje rozwiązania w takich koncernach, jak: IBM, Ford, American Express, Hewlett Packard czy Deloitte Touche. Łącznie ponad milion ludzi na świecie kupiło moje programy dotyczące przywództwa, sprzedaży czy zarządzania. Jako zawodowy trener przemawiałem łącznie do prawie 5 mln osób.

• Jakie są pana rady dla polskich biznesmenów? Czy powinni koncentrować się na doskonaleniu siebie i swoich umiejętności, czy raczej na budowaniu siły całego zespołu?

- Są trzy główne czynniki, które działają na polski biznes. Jest to rozwój nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego, po drugie, technologiczna rewolucja i wreszcie zagrożenie ze strony konkurencji, zarówno tej krajowej, jak i międzynarodowej. Dla polskich menedżerów dzisiaj najważniejsze musi być skupienie się na zwiększaniu sprzedaży przy jednoczesnym budowaniu satysfakcji klientów. Dodatkowo muszą poświęcić się ciągłej nauce i rozwojowi osobistemu. Trzeba się trzymać następującej zasady: cokolwiek sprawiło, że dziś jesteś w tym miejscu, nie wystarczy, byś się na tym miejscu utrzymał. Jeżeli chcesz odnieść sukces w przyszłości, musisz być coraz lepszy w tym, co robisz. To brzmi banalnie, ale każdy w swoim przedsiębiorstwie powinien mieć świadomość, że jego celem jest zaspokajanie potrzeb klientów.

• Obecnie w Polsce jednym z głównych problemów dla przedsiębiorców nie jest już brak popytu na ich towary, ale presja ze strony pracowników na zwiększenie płac. Jaka jest według pana najefektywniejsza technika motywacyjna, oczywiście poza podwyżkami pensji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Kiedy kierownicy są pytani o najpotężniejszy czynnik motywujący pracowników, zawsze mówią, że pieniądze są najważniejsze. Ale już pytani o inne równoważne elementy, odpowiadają: interesująca i stanowiąca wyzwanie praca, poczucie udziału i zaangażowania, pozytywnie myślący kierownicy i przyjaźni współpracownicy. Sądzę, że najlepszy sposób, by motywować ludzi, inny niż pieniądze, to stworzyć pozytywne środowisko pracy. Tak, by każda osoba czuła się wartościowa i ważna.

• Ponoć ma pan prosty sposób, jak zostać milionerem?

- Po pierwsze, musisz stać się bardzo dobry w tym, co robisz, tak by być dobrze opłacanym w twoim miejscu pracy. Po drugie, trzeba oszczędzać od 10 do 20 proc. ze swojego dochodu przez całe aktywne życie zawodowe. Po trzecie, trzeba tak zainwestować te pieniądze, by rosły one w tempie 8-12 proc. rocznie. Oczywiście jest też inna droga. By stać się milionerem, warto pomyśleć o budowaniu własnego biznesu. Prawie 80 proc. milionerów, którzy nie odziedziczyli swoich majątków, to właściciele prywatnych firm. W tym przypadku musisz być doskonały w produkowaniu wysokiej jakości produktów.

• Co wydaje się panu najważniejsze, by odnosić sukcesy w biznesie: konsekwencja w osiąganiu wyznaczonych celów, a może wystarczy po prostu spontaniczność i kreatywność?

- Kluczem do sukcesu w biznesie jest zdolność ustawienia sobie właściwych priorytetów i koncentrowanie się na tym, by je szybko i sprawnie realizować. Ludzie, którzy osiągają sukces, to takie osoby, które potrafią wykonywać wiele wartościowych zadań na raz. Warto też zrobić sobie listę tego, co musisz zrobić danego dnia. Zorganizuj sobie swój plan według właściwych priorytetów, zanim zaczniesz pracę.

• Jakie generalne zasady najczęściej sprawdzają się w biznesie?

- Moje reguły sukcesu są klarowne dla każdego. Po pierwsze, bądź całkowicie pewny, czego chcesz, i skoncentruj się na tym, by tego dokonać. Po drugie, inwestuj średnio 3 proc. dochodu w swój rozwój i edukację. Bierz udział w kursach, jeśli masz taką możliwość. Słuchaj programów edukacyjnych, nawet gdy jedziesz samochodem. Nigdy nie mów, że już nie warto się uczyć. Skoncentruj cały wysiłek i uwagę na tym, by widać było efekty twojej pracy, a szybko zobaczysz satysfakcję klientów i zyskowność.

Teraz w Polsce są naprawdę wielkie możliwości rozwoju biznesu, największe od lat. I będą one w najbliższym okresie jeszcze większe.

WYKŁAD BRIANA TRACY

Dziś w Warszawie Brian Tracy wygłosi wykład Osobowość Lidera - Skuteczne Przywództwo. Gazeta Prawna jest patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Brian Tracy, jeden z najbardziej uznanych autorytetów w dziedzinie budowania osobistego i zawodowego sukcesu. Autor 42 książek, w tym światowych bestsellerów: Maksimum osiągnięć, Psychologia sprzedaży, Sposób na sukces i Turbostrategie

Rozmawiał Kuba Kurasz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA