REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny paliw ogranicza mocny złoty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Grad

REKLAMA

Z powodu drożejącej na świecie ropy nie będzie sezonowej obniżki cen paliw na polskich stacjach. W pierwszej kolejności wzrośnie cena oleju napędowego i benzyny, ceny LPG nie powinny się zmienić. Gdyby nie mocny złoty, na stacjach płacilibyśmy przynajmniej o kilkanaście groszy więcej.


REKLAMA

Zadawane jeszcze kilka miesięcy temu pytanie, czy cena ropy na światowych rynkach sięgnie poziomu 100 USD/baryłkę, już się zdezaktualizowało. Teraz brzmi ono nie czy, lecz kiedy. Rekordowe ceny ropy na światowych giełdach, nie mogą pozostać bez wpływu na ceny paliw na polskich stacjach. Na szczęście silna pozycja złotówki i słabnący dolar rekompensują część zwyżek cen surowca, jednak nie uchronią nas przed podwyżkami. Ich skala zależy w dużej mierze od pogody.

Jaka będzie zima

REKLAMA

Jeśli chcesz wiedzieć, czy zapłacisz więcej za paliwo, śledź kurs dolara i ropy. Spoglądaj też na termometr za oknem. Ubiegłoroczna lekka zima przyczyniła się do tego, że w sezonie jesienno-zimowym ceny benzyny spadły w porównaniu z miesiącami letnimi do takiego poziomu, że zrównały się z cenami diesla. W tym roku, nawet jeśli nie będzie większych mrozów, nie ma co liczyć na powtórkę tego scenariusza.

- Po wakacjach ceny benzyn nieco spadły, zgodnie z zasadą, że po lecie popyt na nie maleje, więc i ceny idą w dół. Drożał olej napędowy, co też jest sezonową tendencją. Jednak później ceny wszystkich paliw znów wzrosły, na fali wydarzeń na rynkach światowych - mówi Szymon Araszkiewicz, analityk monitorującej rynek paliwowy firmy e-petrol.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Mogą się zdarzyć jakieś kilkugroszowe korekty, jednak generalnie nie ma szans na jakąś wyraźniejszą tendencję spadkową dającą zniżkę cen benzyny o ok. 30 gr., jak to miało miejsce w ubiegłym roku - dodaje Urszula Cieślak z firmy Relfex.

Prognozy pogody dla półkuli północnej, gdzie znajdują się największe rynki zbytu paliw (USA, Azja i Europa) mówią, że zima zacznie się wcześniej niż w zeszłym roku i będzie nieco cięższa.

- Jeżeli zima zaatakuje w grudniu, to poziom 100 dol. za baryłkę na pewno zostanie przebity. Natomiast jeśli duże mrozy nadejdą dopiero w nowym roku, to możemy liczyć na utrzymanie się cen paliw - uważa Urszula Cieślak.

Dolar rządzi paliwami

REKLAMA

Innym ważnym czynnikiem decydującym o cenach paliw na polskich stacjach jest kurs złotego w stosunku do dolara, w którym rozliczany jest handel ropą. Zdaniem części analityków finansowych kurs dolara nie powinien spaść poniżej poziomu 2,4 zł. Nie wykluczają oni też, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku amerykańska waluta spróbuje się umocnić. Co to oznacza dla polskich kierowców? Że jeżeli ceny ropy się nie zmienią, to do końca roku nie powinno być większych podwyżek cen na stacjach. Te mogą nadejść na początku przyszłego roku.

- Przy utrzymaniu się obecnego poziomu cen paliw na światowych rynkach można szacować, że każde 10 gr. umocnienia się złotego względem dolara dałoby spadek średnich cen benzyny o ok. 8-12 gr - ocenia Urszula Cieślak.

Lekko w górę w tym tygodniu

Niewielkie podwyżki czekają nas już w tym tygodniu, bowiem w ostatnich dniach polskie rafinerie kilkakrotnie podnosiły ceny swoich produktów w hurcie, co przekłada się również na handel na stacjach. Z naszych szacunków wynika, że do piątku ceny benzyny Pb 95 wzrosną średnio o 3 grosze na litrze, oleju napędowego o 5 groszy a LPG o 1 grosz.

W przyszłym roku wzrosną koszty przechowywania paliw, ze względu na zbyt małą pojemność magazynową. Może to się odbić też na cenach detalicznych.

Co z zapasami w 2008 roku

Według szacunków Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), na koniec roku w ramach zapasów obowiązkowych firmy paliwowe zgromadzą, w przeliczeniu na produkty gotowe, ok. 4,2 mln m sześc. paliw i ok. 0,5 mln ton ropy surowej. Do tego dochodzą jeszcze zapasy gromadzone przez samą ARM. Zdaniem ekspertów pozwoli to na spełnienie unijnego wymogu posiadania zapasów na około 90 dni.

- Obecnie wszystkie firmy, które zgodnie z prawem muszą gromadzić zapasy obowiązkowe, robią to - mówi Wiesław Górski, dyrektor Biura Rezerw i Zapasów Obowiązkowych Paliw.

Firmy paliwowe mogą mieć problemy z respektowaniem przepisów prawa w przyszłym roku - ze względu na brak wystarczającej ilości zbiorników paliw.

- Niedobory pojemności rynek będzie odczuwał jeszcze przez najbliższe dwa, trzy lata - mówi Arkadiusz Siwko, prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

ZE STRONY PRAWA

Nowa ustawa o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenie bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym z dnia 16 lutego 2007 r. weszła w życie 6 kwietnia. Nakazuje ona tworzenie zapasów obowiązkowych w sposób bezpośredni lub pośredni wszystkich produktów powstałych w wyniku przerobu ropy naftowej. Zgodnie z rozporządzeniem do nowej ustawy, tylko 55 proc. zapasów obowiązkowych może być przechowywane w postaci ropy naftowej i to tylko jeśli firma ma podpisaną z rafinerią umowę na jej przetworzenie.

Z RYNKU

Szybciej niż w Polsce rosną ostatnio ceny paliw w tradycyjnie tańszych dotąd Czechach. Do wysokich cen ropy na światowych giełdach dołączyły kłopoty z jej przerobem. Remonty w czeskich rafineriach (z których większość należy do kontrolowanego przez PKN Orlen Unipetrolu) wydłużyły się o dwa tygodnie. W efekcie już wkrótce nasi południowi sąsiedzi mogą zacząć kupować tańsze paliwo w południowej Polsce. Za litr benzyny 95-oktanowej w Czechach trzeba zapłacić w przeliczeniu nawet 4,5 zł.

Prognozy GP: ceny paliw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

 

OPINIA

WILLIAM KOZIK

dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen

Ten rok odróżnia się od kilku ostatnich lat, bo cały czas notujemy stopniowy wzrost cen ropy naftowej, a co za tym idzie, cen paliw. W poprzednich latach, mimo że na koniec grudnia cena bywała wyższa niż w pierwszych dniach stycznia, to jednak w ciągu roku występowały dłuższe i większe wahnięcia w górę i w dół. W tym roku praktycznie tego nie ma. Cena ropy ciągle rośnie. Również obecnie wzrost kosztu benzyny i oleju napędowego nie został jeszcze w pełni oddany w postaci wzrostu cen na stacjach. Gdyby założyć, że notowania tych produktów na światowych giełdach zatrzymają się na dzisiejszym poziomie, to cena na stacjach musiałaby jeszcze wzrosnąć o 10-15 gr.

 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA