Kategorie

Ceny paliw ogranicza mocny złoty

Krzysztof Grad
Z powodu drożejącej na świecie ropy nie będzie sezonowej obniżki cen paliw na polskich stacjach. W pierwszej kolejności wzrośnie cena oleju napędowego i benzyny, ceny LPG nie powinny się zmienić. Gdyby nie mocny złoty, na stacjach płacilibyśmy przynajmniej o kilkanaście groszy więcej.


Zadawane jeszcze kilka miesięcy temu pytanie, czy cena ropy na światowych rynkach sięgnie poziomu 100 USD/baryłkę, już się zdezaktualizowało. Teraz brzmi ono nie czy, lecz kiedy. Rekordowe ceny ropy na światowych giełdach, nie mogą pozostać bez wpływu na ceny paliw na polskich stacjach. Na szczęście silna pozycja złotówki i słabnący dolar rekompensują część zwyżek cen surowca, jednak nie uchronią nas przed podwyżkami. Ich skala zależy w dużej mierze od pogody.

Jaka będzie zima

Reklama

Jeśli chcesz wiedzieć, czy zapłacisz więcej za paliwo, śledź kurs dolara i ropy. Spoglądaj też na termometr za oknem. Ubiegłoroczna lekka zima przyczyniła się do tego, że w sezonie jesienno-zimowym ceny benzyny spadły w porównaniu z miesiącami letnimi do takiego poziomu, że zrównały się z cenami diesla. W tym roku, nawet jeśli nie będzie większych mrozów, nie ma co liczyć na powtórkę tego scenariusza.

- Po wakacjach ceny benzyn nieco spadły, zgodnie z zasadą, że po lecie popyt na nie maleje, więc i ceny idą w dół. Drożał olej napędowy, co też jest sezonową tendencją. Jednak później ceny wszystkich paliw znów wzrosły, na fali wydarzeń na rynkach światowych - mówi Szymon Araszkiewicz, analityk monitorującej rynek paliwowy firmy e-petrol.

- Mogą się zdarzyć jakieś kilkugroszowe korekty, jednak generalnie nie ma szans na jakąś wyraźniejszą tendencję spadkową dającą zniżkę cen benzyny o ok. 30 gr., jak to miało miejsce w ubiegłym roku - dodaje Urszula Cieślak z firmy Relfex.

Prognozy pogody dla półkuli północnej, gdzie znajdują się największe rynki zbytu paliw (USA, Azja i Europa) mówią, że zima zacznie się wcześniej niż w zeszłym roku i będzie nieco cięższa.

- Jeżeli zima zaatakuje w grudniu, to poziom 100 dol. za baryłkę na pewno zostanie przebity. Natomiast jeśli duże mrozy nadejdą dopiero w nowym roku, to możemy liczyć na utrzymanie się cen paliw - uważa Urszula Cieślak.

Dolar rządzi paliwami

Reklama

Innym ważnym czynnikiem decydującym o cenach paliw na polskich stacjach jest kurs złotego w stosunku do dolara, w którym rozliczany jest handel ropą. Zdaniem części analityków finansowych kurs dolara nie powinien spaść poniżej poziomu 2,4 zł. Nie wykluczają oni też, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku amerykańska waluta spróbuje się umocnić. Co to oznacza dla polskich kierowców? Że jeżeli ceny ropy się nie zmienią, to do końca roku nie powinno być większych podwyżek cen na stacjach. Te mogą nadejść na początku przyszłego roku.

- Przy utrzymaniu się obecnego poziomu cen paliw na światowych rynkach można szacować, że każde 10 gr. umocnienia się złotego względem dolara dałoby spadek średnich cen benzyny o ok. 8-12 gr - ocenia Urszula Cieślak.

Lekko w górę w tym tygodniu

Niewielkie podwyżki czekają nas już w tym tygodniu, bowiem w ostatnich dniach polskie rafinerie kilkakrotnie podnosiły ceny swoich produktów w hurcie, co przekłada się również na handel na stacjach. Z naszych szacunków wynika, że do piątku ceny benzyny Pb 95 wzrosną średnio o 3 grosze na litrze, oleju napędowego o 5 groszy a LPG o 1 grosz.

W przyszłym roku wzrosną koszty przechowywania paliw, ze względu na zbyt małą pojemność magazynową. Może to się odbić też na cenach detalicznych.

Co z zapasami w 2008 roku

Według szacunków Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), na koniec roku w ramach zapasów obowiązkowych firmy paliwowe zgromadzą, w przeliczeniu na produkty gotowe, ok. 4,2 mln m sześc. paliw i ok. 0,5 mln ton ropy surowej. Do tego dochodzą jeszcze zapasy gromadzone przez samą ARM. Zdaniem ekspertów pozwoli to na spełnienie unijnego wymogu posiadania zapasów na około 90 dni.

- Obecnie wszystkie firmy, które zgodnie z prawem muszą gromadzić zapasy obowiązkowe, robią to - mówi Wiesław Górski, dyrektor Biura Rezerw i Zapasów Obowiązkowych Paliw.

Firmy paliwowe mogą mieć problemy z respektowaniem przepisów prawa w przyszłym roku - ze względu na brak wystarczającej ilości zbiorników paliw.

- Niedobory pojemności rynek będzie odczuwał jeszcze przez najbliższe dwa, trzy lata - mówi Arkadiusz Siwko, prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

ZE STRONY PRAWA

Nowa ustawa o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenie bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym z dnia 16 lutego 2007 r. weszła w życie 6 kwietnia. Nakazuje ona tworzenie zapasów obowiązkowych w sposób bezpośredni lub pośredni wszystkich produktów powstałych w wyniku przerobu ropy naftowej. Zgodnie z rozporządzeniem do nowej ustawy, tylko 55 proc. zapasów obowiązkowych może być przechowywane w postaci ropy naftowej i to tylko jeśli firma ma podpisaną z rafinerią umowę na jej przetworzenie.

Z RYNKU

Szybciej niż w Polsce rosną ostatnio ceny paliw w tradycyjnie tańszych dotąd Czechach. Do wysokich cen ropy na światowych giełdach dołączyły kłopoty z jej przerobem. Remonty w czeskich rafineriach (z których większość należy do kontrolowanego przez PKN Orlen Unipetrolu) wydłużyły się o dwa tygodnie. W efekcie już wkrótce nasi południowi sąsiedzi mogą zacząć kupować tańsze paliwo w południowej Polsce. Za litr benzyny 95-oktanowej w Czechach trzeba zapłacić w przeliczeniu nawet 4,5 zł.

Prognozy GP: ceny paliw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

 

OPINIA

WILLIAM KOZIK

dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen

Ten rok odróżnia się od kilku ostatnich lat, bo cały czas notujemy stopniowy wzrost cen ropy naftowej, a co za tym idzie, cen paliw. W poprzednich latach, mimo że na koniec grudnia cena bywała wyższa niż w pierwszych dniach stycznia, to jednak w ciągu roku występowały dłuższe i większe wahnięcia w górę i w dół. W tym roku praktycznie tego nie ma. Cena ropy ciągle rośnie. Również obecnie wzrost kosztu benzyny i oleju napędowego nie został jeszcze w pełni oddany w postaci wzrostu cen na stacjach. Gdyby założyć, że notowania tych produktów na światowych giełdach zatrzymają się na dzisiejszym poziomie, to cena na stacjach musiałaby jeszcze wzrosnąć o 10-15 gr.

 
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.