REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przewoźnicy mogą domagać się odszkodowań

Przewoźnicy szacują straty na ponad 10 mln euro. Dzień postoju ciężarówki to 300 euro straty. Firmy mogą wygrać w sądzie ze Skarbem Państwa.

Jakie są warunki ustalania i udokumentowania kary umownej

W przypadku zawierania umów z kontrahentami, zgodnie z regulacjami prawa cywilnego, w celu ochrony interesów wierzyciela, można zastrzec możliwość naliczenia kary umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Ewidencja księgowa kar umownych odbywa się na podstawie noty obciążeniowej.

Jak założyć niemiecką spółkę z o.o.

Zakładając spółkę z o.o. w Niemczech, trzeba brać pod uwagę aspekt czasowy. Przygotowanie i tłumaczenie dokumentów, uchwała wspólników wymagana do udzielenia pełnomocnictwa mogą zająć sporo czasu i pokrzyżować starannie przygotowany harmonogram.

Czy można odliczać VAT z faktur wystawionych w dniu likwidacji firmy

Wyrejestrowałem działalność gospodarczą w urzędzie miasta 31 grudnia 2007 r. Mam wystawionych z tą datą kilka faktur VAT. Czy mogę odliczyć VAT z tych faktur w deklaracji za grudzień 2007 r. Czy aby odliczyć podatek, ostatnie faktury powinny być wystawione 30 grudnia 2007 r.?

REKLAMA

Czy pracodawca może stwierdzić, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego

Wypłacamy naszym pracownikom zasiłki. Uważamy, że jeden z pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. Czy w związku z tym możemy uznać, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego?

Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Banki powinny informować przedsiębiorców o zakresie działania funduszy poręczeniowych, które ułatwiają pozyskiwanie pieniędzy na wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Fiskus zamierza opodatkować szkolących się pracowników

  Pracownik, który zamierza skorzystać ze szkolenia opłaconego przez pracodawcę, powinien sprawdzić, kto jest jego organizatorem.

Podwójny problem podatkowy z dywidendami

Roku temu, od 1 stycznia 2007 r., zmieniły się zasady rozliczania podatku od dywidend pomiędzy spółkami powiązanymi. Niestety, na niekorzyść dla podatników.

REKLAMA

Do końca stycznia można zwolnić się z tworzenia funduszu

Do końca stycznia pracodawcy, którzy chcą zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego, albo z wypłacania świadczenia urlopowego pracownikom, muszą powiadomić o tym swoich podwładnych.

Korzystne zmiany w ustawie o zamówieniach

 Termin na wniesienie protestu wynosić ma dziesięć dni od daty możliwości podjęcia wiadomości o jego podstawach.

Wysokość refundacji będzie równa finansowaniu

Refundacja opłaconych składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników nie będzie niższa niż ich dotychczasowe finansowanie przez PFRON i budżet państwa.

Pracodawca ma prawo do krytyki pracownika

Ochrona godności i innych dóbr osobistych pracownika stanowi jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 111 k.p.). Wręczenie pracownikowi wypowiedzenia w obecności innych pracowników czy badanie alkomatem zawartości alkoholu we krwi nie stanowi jednak jej naruszenia.

Jak założyć firmę w Finlandii

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

Kto i kiedy ma obowiązek zapłacić VAT, a kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych

Osoba prywatna, która dokonuje transakcji z przedsiębiorcami opodatkowanymi lub zwolnionymi z VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jakich formalności należy dopełnić w związku ze zmianą siedziby spółki

Zmieniam siedzibę spółki, gdyż przeprowadzam się do nowego lokalu. Nowy lokal jest poza właściwością dotychczasowego urzędu skarbowego. Kiedy i jakie dokumenty muszę złożyć w związku z przeprowadzką?

Firmy czekają na cudzoziemców

Przedsiębiorcy oczekują liberalizacji polityki wizowej i systemu zachęt dla pracowników zza wschodniej granicy. Rząd chce wydłużyć do sześciu miesięcy możliwość zatrudniania cudzoziemców zza wschodniej granicy bez pozwolenia na pracę. 

Producent odpowiada za bezpieczeństwo wyrobu

Nawet 100 tys. zł kary może zapłacić przedsiębiorca, który wiedząc, że korzystanie z wytworzonego przez niego produktu wiąże się z niebezpieczeństwem, nie powiadomił o tym odpowiednich władz.

Pracowników nie można badać na wariografie

Zakres kontroli poczty elektronicznej pracowników powinien być uregulowany ustawowo. Pracodawca nie może żądać od podwładnych danych biometrycznych (np. odcisków palców) oraz poddawać ich badaniom na wykrywaczu kłamstw. Nawet, jeśli wyrażą na to zgodę.

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Nie zawsze podatek płaci sprzedający

Przekazanie udziałów przez wspólnika innej osobie stwarza obowiązek podatkowy tylko dla zbywającego, chyba że cena zakupu udziałów różni się od wartości rynkowej.

Sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc.

Ekonomiści uspokajają, że wolniejsza dynamika sprzedaży detalicznej z grudnia nie musi być początkiem trendu. W 2008 roku sprzedaż może zwiększyć się o kolejne 13 proc. po 16-proc. wzroście w 2007 roku.

Do kiedy składać PIT-4R, mając niekalendarzowy rok podatkowy

Rok podatkowy spółki z o.o. kończy się w marcu 2008 r. W 2008 r. spółka będzie składać nową deklarację PIT-4R. Czy mamy ją złożyć w ciągu miesiąca od zakończenia naszego roku podatkowego? Czy też do końca stycznia 2008 r., tak jak to czynią spółki kończące rok podatkowy 31 grudnia 2007 r.?

Ochrona fantazyjnej nazwy spółki cywilnej

Pod koniec grudnia 2007 r. wspólnicy spółki cywilnej Retro s.c. dowiedzieli się, że w tym samym mieście rozpoczął działalność jednoosobową były wspólnik spółki. Strony rozstały się w konflikcie w efekcie wypowiedzenia udziału ze skutkiem na 31 grudnia 2007 r. Nazwa nowej firmy to Retro Antoni Grabowski, jednak w obrocie posługuje się ona nazwą skróconą - identyczną jak nazwa spółki cywilnej. Jak wygląda sprawa ochrony nazwy spółki? Czy zastosowanie znajdują w tym zakresie przepisy o ochronie firmy osób prawnych?

Pomysł na biznes - wypożyczalnia sprzętu sportowego

Wypożyczać można wszystko. Od sukni ślubnej po zabytkowy samochód. Najczęściej jednak wypożyczamy sprzęt sportowy. Taka wypożyczalnia to dobry pomysł na uzupełnienie dochodów. Czasami może być głównym źródłem utrzymania, wówczas wymaga wyjątkowych starań i ciągłego inwestowania.

Nowy pracodawca z mocy prawa odpowiada za zobowiązania swojego poprzednika

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy oznacza kontynuację dotychczasowych stosunków pracy. Oprócz obowiązków wynikających z umów o pracę nowy pracodawca powinien również pamiętać o zapisach regulaminów pracy i układów zbiorowych.

Co hamuje rozwój przedsiębiorczości

Brak możliwości zawieszania działalności, liczne kontrole w firmach, uznaniowość w wydawaniu koncesji oraz przewlekłość postępowania sądowego to najważniejsze bariery hamujące rozwój firm.

Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie i złożenie odwołań

Wydłużenie terminów na wnoszenie odwołań oraz wprowadzenie specjalnego okresu zawieszenia procedury przetargowej - przewiduje nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego.

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

To nie pracodawcy powołują rady pracowników

Od marca w mniejszych firmach zatrudniających co najmniej 50 osób będą powstawać rady pracowników. Pracodawcy nie muszą wprawdzie występować z inicjatywą ich tworzenia, ale do 23 lipca 2008 r. muszą poinformować pracowników o prawie ich powoływania.

Wyłączenie się z ubezpieczenia z datą wsteczną jest niemożliwe

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może wyłączyć się z obowiązku przymusowego ubezpieczenia.

W urzędach pracy powstaną portale internetowe i call center

We wszystkich urzędach pracy na Podlasiu bezrobotni mogą kontaktować się telefonicznie z konsultantem i zostawić ofertę zatrudnienia w portalu internetowym. Takie rozwiązanie ma zostać wprowadzone w całej Polsce.

Zmiana opodatkowania usług finansowych

Dyrektywa 112 uniemożliwia firmom odliczanie VAT od usług finansowych i ubezpieczeniowych. Przepisy mają się zmienić za dwa lata.

Co grozi pracodawcy za nieuzasadnione zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym w ściśle określonych sytuacjach przy zachowaniu odpowiedniego trybu. Co mu grozi, gdy naruszy przepisy w tym zakresie?

Ubezpieczenie firmowych nieruchomości i mienia

Kupując polisę na kolejny rok, trzeba dokładnie określić kwotę, na jaką przedsiębiorca zamierza ubezpieczyć swoje mienie czy odpowiedzialność cywilną. Wartość nieruchomości, koszty robocizny i materiałów ostatnio wzrosły i trzeba to uwzględnić przy określaniu sumy ubezpieczenia.

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji z udziałem funduszy unijnych

Oszczędność czasu, prostsze procedury weryfikacji klienta powodują, że leasing coraz częściej wygrywa z tradycyjnym kredytem bankowym. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że czas oczekiwania na decyzję o możliwości zawarcia umowy leasingowej może zamknąć się w godzinie, to forma ta jawi się jako bardzo atrakcyjne źródło finansowania. Jak więc przygotować się do aplikowania o unijne środki w sytuacji, gdy jesteśmy klientem firmy leasingowej?

Jak rozliczać reprezentację i reklamę w 2008 roku

Od 1 stycznia 2007 r. wszystkie wydatki reklamowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast za koszt taki nie mogą być uznane wydatki reprezentacyjne firmy.

BCC: przedsiębiorcy nie wystraszyli się sytuacji na giełdzie

Zdecydowana większość (94 proc.) przedsiębiorców, którzy inwestują na giełdzie, nie sprzedawało swoich akcji w związku z załamaniem na giełdach - wynika z sondażu Business Centre Club (BCC). Tylko 6 proc. przedsiębiorców próbowało w ostatnich dniach sprzedawać posiadane akcje - poinformował BCC w środę.

Więcej firm będzie musiało tworzyć rady pracowników

Jutro rząd rozpocznie prace nad projektem zmian w ustawie o radach pracowników. W liczbie zatrudnionych mają być uwzględniane osoby zatrudnione w celu przygotowania zawodowego. Zwiększy się liczba rad - od marca będą je tworzyć firmy zatrudniające co najmniej 50 osób.

Nawet pięć lat więzienia będzie grozić za przyjęcie łapówki od konkurencji

Zatrudnionym na podstawie umów: zlecenia i o dzieło będzie grozić odpowiedzialność karna za działalność na szkodę przedsiębiorcy. Za nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji zapisanych na cudzym komputerze będzie można trafić do więzienia nawet na dwa lata.

System podatkowy Unii nie jest ziemią obiecaną

Przedsiębiorcy uważają, że wspólnotowy system podatkowy jest lepszy niż polski. To mylne przekonanie. Poddanie się woli ustawodawcy unijnego nie doprowadzi polskich podatników do ziemi obiecanej.

Premia technologiczna za nowoczesność

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli przedsiębiorcy premii technologicznej do 4 mln zł na spłatę kredytu technologicznego.

Każdy wierzyciel może zabezpieczyć pieniądze

Zastawem rejestrowym będzie można zabezpieczyć każdą wierzytelność. Sądy będą wydawać informacje, odpisy i zaświadczenia z rejestru zastawów drogą elektroniczną.

Orzeczenie nie może naruszać prawa do prywatności

Rzecznik praw obywatelskich chce, aby pracodawcy mieli ograniczony dostęp do wiedzy na temat stanu zdrowia niepełnosprawnego pracownika.

60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.

Udzielanie informacji o pracownikach

Udzielenie pewnych informacji o pracownikach za pośrednictwem łączy teleinformatycznych, np. przez telefon czy e-mail, jest dopuszczalne, ale tylko przy spełnieniu ściśle określonych warunków. W przypadku ich nieprzestrzegania pracodawca musi liczyć się z sankcjami karnymi.

Co jest istotne przy instalowaniu kas fiskalnych

Podatnicy, którzy muszą zainstalować w swojej firmie kasę fiskalną, przy jej zakupie powinni wybrać model odpowiedni do charakteru prowadzonej działalności. Istotnym elementem będzie także dostęp do serwisu zajmującego się obsługą urządzenia.

W jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie

 Jakie są możliwe formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne i prawne na rynku ukraińskim?

Wspólnicy mogą uniknąć opłaty notarialnej

Już na etapie tworzenia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - poprzez rozważne formułowanie jej zapisów - można zaoszczędzić zbędnych wydatków związanych z późniejszym rozwojem spółki.

Za mało polskich firm spełnia standardy równouprawnienia

Zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

Holdingi będą dyktować warunki swoim spółkom

Prezesi spółek zależnych, wchodzących w skład holdingu, będą mogli podejmować niekorzystne dla nich decyzje, bez obawy o odpowiedzialność karną i cywilną. 

REKLAMA