REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Etykieta wyrobu musi być zgodna z prawdą

W razie kolizji między Polską Normą a bezpieczeństwem produktu pierwszeństwo ma bezpieczeństwo, a nie metodyka badania towaru.

Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża.

O jakie wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Estonii

Jaką pomoc ze środków Unii Europejskiej mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Estonii?

REKLAMA

PARP wesprze innowacyjność

Wsparcie finansowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dostępne dla większej liczby przedsiębiorców i instytucji.

Rosną koszty działania firm

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł ponownie o 0,6 pkt. Perspektywy wzrostu gospodarczego pogarszają się już od ponad sześciu miesięcy.

2 mld euro dla firm na szkolenia pracowników

Ponad 500 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze szkoleń dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Unijne dotacje pokryją od 35 do 80 proc. ponoszonych przez firmy kosztów.

Krótszy okres ochrony przed emeryturą

Pracodawcy uważają, że skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego pracowników w wieku przedemerytalnym będzie zachęcać do ich zatrudniania.

REKLAMA

VAT: powrót do zwolnienia po roku

Jest już gotowy ministerialny projekt zmian w ustawie o VAT. Powrót do zwolnienia VAT będzie możliwy po roku, a nie jak dziś po trzech latach. Zostanie także zniesiona kaucja gwarancyjna i sankcyjny 30-proc. podatek.

Koncesje ułatwią inwestycje

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Nadal 3 proc. na produkty spożywcze

Stosowanie obniżonej 3-proc. stawki VAT dla produktów spożywczych zostanie przedłużone do końca 2010 roku.

Wczorajsza podwyżka stóp nie jest ostatnia

RPP nie czekała do marca i wczoraj podwyższyła stopy o 0,25 pkt proc. W 2008 roku możliwe są jeszcze przynajmniej jedna, dwie podwyżki.

O czym pamiętać wynajmując lokal pod działalność handlową

Osoba, która zamierza prowadzić działalność handlową w wynajętym lokalu, musi zadbać, by w umowie najmu znalazły się klauzule zabezpieczające jej prawa. Powinna szczególnie zwrócić uwagę na zapisy dotyczące wypowiedzenia umowy i podwyższenia stawki czynszu.

Czy odsetki z firmowego konta są przychodem

Mam firmowe konto, które w wyniku oprocentowania przynosi mi jakieś zyski. Bank nie odprowadza od nich podatku, jak w przypadku konta prywatnego (podatek Belki). Czy mam wykazać ten przychód w urzędzie skarbowym i opodatkować?

Jak korzystać z podpisu elektronicznego

Jestem namawiany do zakupu podpisu elektronicznego. Jaka jest jego przydatność? Jak wygląda procedura uzyskiwania podpisu elektronicznego?

Czy pracodawca musi godzić się na dodatkowe nieformalne przerwy pracowników "na papierosa"

Kilkanaście z zatrudnionych w mojej firmie osób pali papierosy. Robią sobie częste przerwy na papierosa i tym samym pracują mniej niż pozostałe niepalące osoby, gdyż faktycznie w ciągu 8 godzin pracy przerwy te składają się łącznie nawet na godzinę czasu. Czy mogę zabronić im wychodzenia w czasie pracy na papierosa, a tym samym robienia sobie dodatkowych przerw w pracy?

Pułapki w umowach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Nie ma jednolitych definicji triggerów, czyli klauzul określających zakres czasowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dlatego należy dokładnie analizować umowy przy zmianie ubezpieczyciela. Może się bowiem zdarzyć, że pewien okres nie będzie objęty ochroną lub przeciwnie - opłaca się składki za podwójną ochronę w tym samym czasie.

Interaktywna wersja formularza aktualizującego NIP-3

W związku z wymianą dowodów osobistych podatnicy, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej (NIP), muszą dokonać jego aktualizacji na formularzu NIP-3.

Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Spółka cywilna bez względu na wysokość przychodów nie będzie musiała przekształcić się w jawną, obniżony zostanie też kapitał zakładowy w spółkach kapitałowych. Takie zmiany w k.s.h. proponuje Ministerstwo Gospodarki.

Firmy stworzyły ponad 2 mln miejsc pracy

W Polsce pracuje obecnie prawie 15,6 mln osób i jest to najlepszy wynik od 1989 roku. Od momentu przystąpienia Polski do UE firmy stworzyły prawie 2,1 mln nowych miejsc pracy. Po raz pierwszy od dziewięciu lat zmniejszyła się liczba osób pracujących na podstawie umów na czas określony.

Wyniki firm są lepsze, ale jakość spada

Ponad 14 tys. skarg konsumentów dotarło w ciągu roku do inspekcji handlowej. Prywatna służba zdrowia i inne firmy, które stawiają na masowość usług, są przeciążone. Jedyna recepta na te problemy to zmiana usługodawcy - radzą eksperci.

Pracujący uczniowie wybiorą rady pracowników

Pracownicy młodociani będą wliczani do liczby zatrudnionych, od której zależy, czy w danej firmie może powstać rada pracowników.

Używanie części nieruchomości nie uprawnia do niższego podatku

Fakt, że część powierzchni budynku nie jest wykorzystywana do działalności gospodarczej, nie daje prawa do niższej stawki podatku od nieruchomości.

Polska kaucja VAT narusza prawo unijne

Wydłużenie terminu zwrotu VAT dla nowych podatników VAT UE lub jego skrócenie po wpłacie kaucji gwarancyjnej 250 tys. zł narusza przepisy wspólnotowe - uznał rzecznik ETS.

Wszystkie dowody przedsiębiorca musi zgłosić w złożonym pozwie

Ograniczona możliwość powołania nowych twierdzeń i dowodów już po wniesieniu pozwu nie ogranicza dojścia do prawdy oraz prawa stron do obrony przed zarzutami.

Czy firma w trudnej sytuacji ekonomicznej ma szansę na dotacje

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc publiczną na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej każdorazowo muszą liczyć się ze szczegółową weryfikacją sytuacji ekonomiczno-finansowej. Co jednak, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać rygorystycznej ocenie zdolności finansowej?

Komu nie można zlecić pracy w godzinach nadliczbowych

Prowadzę małą firmę usługową. W ostatnim czasie z powodu dużej liczby zleceń musiałam powierzyć pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych. Kilku z nich odmówiło wykonania polecenia służbowego, powołując się na przepisy prawa pracy. Proszę o wyjaśnienie, czy mieli do tego prawo, a jeśli nie, to jakie konsekwencje mogą im za to grozić?

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają?

Firmom grozi 30 tys. zł kary za nieudzielenie zaległego urlopu

Do 31 marca pracodawcy muszą udzielić podwładnym zaległego urlopu wypoczynkowego z poprzedniego roku. Co roku zaległego prawa do wypoczynku nie wykorzystuje około 100 tys. pracowników. Organizacje pracodawców złożyły do Sejmu propozycję wydłużenia terminu udzielania zaległych urlopów.

Wiążąca Informacja Taryfowa daje przywileje importerowi

Przedsiębiorcy powinni starać się o uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej. Decyzja ta jest bardziej respektowana przez organy celne, aniżeli opinia na temat klasyfikacji wyrobów i usług.

Rzecznik ETS ocenia kaucję

Dziś rzecznik ETS wyda opinię w sprawie zasad zwrotu VAT i kaucji gwarancyjnej. Zdaniem ekspertów, rzecznik uzna nasze regulacje za niezgodne z prawem UE. Resort finansów zapowiedział zniesienie kaucji VAT, ale z końcem roku.

Znikną pozwolenia budowlane

Ministerstwo Infrastruktury chce zastąpić decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu decyzją o zatwierdzeniu urbanistycznego planu realizacyjnego. Przyspieszy to procedury inwestycyjne w budownictwie.

Unia planuje przeciwdziałanie oszustwom podatkowym

W marcu ministrowie finansów krajów UE będą musieli wybrać między dwoma projektami ukrócenia oszustw w podatku VAT.

Prognoza: 5 proc. wzrostu PKB w I kwartale

Jeśli nadal sprzedaż detaliczna będzie rosła tak jak w styczniu, to dynamika PKB w I kwartale przekroczy oczekiwane wcześniej 4,5 proc.

Mniej obciążeń biurokratycznych

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt uchwały dotyczący redukcji obciążeń administracyjnych w priorytetowych obszarach polskiego prawa.

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej aportem do spółki z o.o.

Spółka z o.o., do której jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo wspólników spółki cywilnej, ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki cywilnej powstałe przed jej przejęciem, związane z prowadzeniem przejmowanego przedsiębiorstwa.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

29 lutego 2008 r. mija termin składania wniosków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców będących osobami niepełnosprawnymi.

Wspólnicy będą mogli podważyć uchwały spółki jawnej

Wspólnicy spółki jawnej mogą zaskarżyć uchwały podjęte bez ich zgody w drodze powództwa o ustalenie nieważności. Mogą to uczynić na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, a nie regulacji o spółkach.

Ministerstwo zwleka z wydaniem rozporządzenia

Przedsiębiorcy nie mogą budować sklepów o powierzchni przekraczającej 400 mkw., bo Ministerstwo Gospodarki nie wydało rozporządzenia do ustawy.

Konieczna zmiana zasad rozliczania dywidend

Należy niezwłocznie przywrócić możliwość korzystania z wewnętrznego zaliczenia podatkowego przy rozliczaniu dywidend przez te podmioty, które były podatnikami zryczałtowanego podatku od otrzymanych dywidend, lecz nie spełniają ustawowych warunków zwolnienia podatkowego.

Żołnierz przedsiębiorca nie musiał płacić składek

ZUS domaga się zaległych składek od żołnierzy zawodowych, którzy w 1999 roku prowadzili działalność gospodarczą. Zdaniem RPO żądanie to jest nieuzasadnione.

Dziś upływa termin rocznej korekty podatku

Dziś jest ostatni dzień na złożenie rocznej korekty VAT. Obowiązek ten dotyczy podatników rozliczających się tzw. proporcją, czyli dokonujących zakupów związanych z działalnością dającą, jak i niedającą prawa do odliczenia.

Czy wolno ujawniać dane osobowe dłużników

Czy ujawnienie wierzytelności i podanie danych dłużnika do publicznej wiadomości jest niezgodne z prawem?

Firmy poczekają na dotacje

Na pieniądze z Programu Innowacyjna Gospodarka na razie mogą liczyć tylko naukowcy. Firmy muszą poczekać przynajmniej do końca marca.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą w Estonii

W Estonii przyjęte stawki podatkowe są dookreślone do 2011 roku. Przyjęte stawki zarówno w podatku dochodowym od osób prawnych, jak i osób fizycznych będą stopniowo obniżane do 18 proc. w 2011 roku.

Jak nakładać na pracowników kary porządkowe

Pracodawcy mają możliwość nakładania na pracowników kar porządkowych w przypadku naruszania przez nich obowiązków pracowniczych. Zastosowanie odpowiedniej kary porządkowej przez pracodawcę jest wynikiem oceny zachowania pracownika, z którą pracownik może się nie zgodzić i odwołać się od zastosowanej kary.

Refundacja zniechęca do zatrudniania rencistów

Tylko co ósmy niepełnosprawny przedsiębiorca zgłosił się do PFRON, aby otrzymać refundację składek na ZUS. Zdaniem pracodawców, trzykrotnie wydłużył się czas, jaki trzeba poświęcić na uzyskanie zwrotu opłaconych składek. Resort pracy przygotował już projekt zmiany algorytmu służącego do ustalenia wysokości refundacji.

Firmy przyślą dane o programach emerytalnych

Do 1 marca pracodawcy muszą złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego roczną informację na temat prowadzonych pracowniczych programów emerytalnych.

REKLAMA