REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek chorobowy po 90 dniach ubezpieczenia

Osoby prowadzące firmy szybciej będą korzystać z zasiłku chorobowego. Nadal nie będą mieli do niego prawa, jeśli opłacą składkę po terminie.

Spółki zaoszczędzą na wycenie aportów

Zarząd spółki będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta aportów wnoszonych do spółek akcyjnych, takich jak zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego.

Zasady opodatkowania VAT dla rozpoczynających działalność sezonową

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić działalność sezonową, podlega takim samym zasadom opodatkowania VAT jak inni podatnicy. Może zadeklarować chęć opłacania VAT lub korzystać ze zwolnienia do czasu uzyskania obrotu w wysokości 50 tys. zł.

Mediacja pozwala uniknąć sądu

Przedsiębiorca, który chce uniknąć postępowania przed sądem w razie sporu z klientem, może zdecydować się na mediację. Jest ona dobrowolna, więc musi na nią wyrazić zgodę również klient.

REKLAMA

Kontrola zwolnienia przez ZUS

 W sytuacji gdy pracodawca powziął wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócić się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Jaki kredyt na samochód?

Najlepsze warunki kredytu samochodowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma Santander Consumer Bank, uznali eksperci emFinanse.

Firma musi zapewnić pracownikom zimne napoje

Pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza wynosi co najmniej 65 proc.

Jak wybrać domenę i wykonać stronę www dla firmy

Zanim rozpoczniesz biznes w sieci, wybierz nazwę domeny i miejsce na serwerze. Start może kosztować cię nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Działalność reklamową zacznij od reklamy w wyszukiwarkach.

REKLAMA

Pub musi mieć licencję na transmisje meczów

Właściciele pubów mogą pozwalać na oglądanie meczów piłkarskich swoim gościom, tylko wtedy gdy uzyskają licencję od nadawcy sygnału.

W maju bezrobocie było najniższe od 1998 roku

W maju stopa bezrobocia spadła do 10 proc., czyli do najniższego poziomu od listopada 1998 r.

Wydatki pokryte z dotacji a koszty w firmie

 W zeszłym roku otrzymałem środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Środki te pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarejestrowałem firmę od 1 stycznia 2008 r. i do tego czasu środki nie zostały wydane. Planuję przeznaczyć je na remont siedziby firmy oraz zakup sprzętu, który ze względu na niską wartość nie będzie amortyzowany. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f. przyznana kwota jest zwolniona od podatku. Nie wiem, czy w tej sytuacji wydatki mogę zaliczyć do kosztów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów?

Jest praca, nie ma wiz

Ukraińcy kilka miesięcy oczekują na wizy. To zniechęca przedsiębiorców do ich zatrudniania.

Nie można stosować kary porządkowej za każde naganne zachowanie pracownika

Kodeks pracy szczegółowo określa, za jakie przewinienia można ukarać pracownika karą porządkową. Wskazuje również termin, po upływie którego nie jest to możliwe.

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie?

Szkolenia komputerowe

Proponujemy udział w szkoleniach komputerowych organizowanych przez grupę kapitałową INFOR.

Szkolenia komputerowe

Proponujemy udział w szkoleniach komputerowych organizowanych przez grupę kapitałową INFOR.

Nie będzie trzeba zamykać ksiąg

Od 2009 roku w przypadku przekształcenia np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w akcyjną nie trzeba będzie zamykać i otwierać ksiąg.

Dłuższy urlop macierzyński w dwóch częściach

Rodzice będą mieli prawo do sześciu lub ośmiu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu obligatoryjnego wolnego z tytułu narodzin dziecka.

Przedsiębiorcy nie chcą, by z opłat recyklingowych finansować inne cele niż demontaż aut

Przedsiębiorcy protestują przeciwko ustawie, która pozwoli, by za pieniądze pochodzące z opłat recyklingowych można było finansować inne cele niż demontaż aut.

Fundusz ochrony środowiska uruchamia konkursy

Prawie 200 mln euro chce rozdzielić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska między przedsiębiorców na inwestycje ekologiczne.

Firmy oferujące niskie ceny są eliminowane

Firma, która zaoferuje w przetargu znacznie tańszy produkt nie dostanie kontraktu publicznego. Urzędnik zamawiający będzie musiał odrzucić jej ofertę.

Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Jedna rejestracja VAT powinna umożliwić podatnikom dokonywanie zarówno transakcji krajowych, jak ich wewnątrzunijnych - uważa Komisja Przyjazne Państwo.

Firmy złożą jeden wniosek o wypłatę pieniędzy z PFRON

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą nie będą już musiały składać kilku formularzy, aby uzyskać zwrot opłaconych składek ZUS. Również pracodawcy złożą jeden wniosek o refundację składek ZUS i dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W 2009 roku pomoc na ich zatrudnienie nadal będzie wypłacał PFRON.

Jakie koszty sądowe płacą przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który dochodzi roszczeń na drodze sądowej, musi ponosić koszty sądowe. Jeżeli wygra sprawę, może liczyć na ich zwrot od pozwanego. Opłaty ponosi też wtedy, gdy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Firmy powiązane rodzinnie mogą mieć dodatkowe obowiązki podatkowe

Przedsiębiorstwa powiązane rodzinnie muszą wypełniać dodatkowe obowiązki. Powinny one sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji.

Rozpowszechnianie tajemnic firmy może oznaczać rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Pracownik powinien zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Ich przekazanie osobom trzecim może oznaczać rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika.

Jak uzyskać dotacje na przedsięwzięcia innowacyjne

Przedsiębiorcy - w tym małe i średnie firmy - zainteresowani wprowadzaniem w firmach przedsięwzięć innowacyjnych mogą ubiegać się o dotacje unijne na planowane inwestycje. Część działań z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka została uruchomiona w połowie maja. Wnioski na kolejne działania będzie można składać od 16 czerwca. W ramach POIG dotowane są projekty innowacyjne w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym, związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktów, usług i organizacji.

Od dziś dofinansowanie także do wczasów za granicą

Od 4 czerwca pracodawcy mogą dofinansować swoim pracownikom wczasy także za granicą, a nie - jak dotychczas - tylko te spędzone w kraju.

Rady pracowników utrudniają dialog w firmie

W zaledwie co siódmej firmie powstały rady pracowników. Członkowie rad nie przekazują reszcie załogi informacji o przedsiębiorstwie. Resort pracy pracuje nad doprecyzowaniem przepisów o radach.

Propozycje zmian w podatkach

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzy dziś kolejne inicjatywy ustawodawcze w zakresie zmian w prawie podatkowym.

Jednolity CIT w Unii podkreśli polskie braki

Konkurencyjny system podatkowy to taki, gdzie oprócz niskich stawek zabezpieczone są warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT w ramach Unii może unaocznić nam wiele braków naszego systemu.

Poprawianie omyłek rachunkowych będzie trudniejsze

 Czy zmiana zasad poprawiania omyłek w ofertach proponowana w nowelizacji prawa zamówień publicznych to dobry pomysł? 

Patenty zniszczą europejskie firmy komputerowe

Stany Zjednoczone chcą wpłynąć na zmianę unijnych przepisów zakazujących udzielania patentów na oprogramowanie w UE.

Już w tym roku rynek reklamy zacznie zwalniać

W branży finansowej i motoryzacyjnej jest mniej kampanii wizerunkowych - uważają przedstawiciele mediów. Reklamodawcy mówią, że nie planują oszczędzać. Analitycy szacują jednak, że rynek lekko zwolni.

Jak założyć firmę w Rumunii

Przedsiębiorcy w Rumunii podlegają jednolitemu 16-proc. podatkowi dochodowemu. Stawka ta przewidziana jest zarówno dla PIT, jak i CIT. Najpopularniejszą, jak też najefektywniejszą formą prowadzenia firmy w Rumunii jest spółka z o.o.

Firma nie zawsze zapłaci za skutki wypadku przy pracy

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność finansową za skutki wypadku przy pracy na zasadzie ryzyka. Zasada ta nie znajdzie jednak zastosowania, jeśli szkoda została spowodowana wskutek siły wyższej, wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Jak rozliczyć zakup samochodu dostawczego

Wydatki związane z zakupem samochodu dostawczego mogą być zaliczone w koszty podatkowe jednorazowo lub w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Marszałek województwa wyda zaświadczenie o pracy w Polsce

Osoba, która chce prowadzić firmę w krajach UE, otrzyma zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia lub działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.

Firmy będą płacić więcej za delegowanych pracowników

ZUS wyjątkowo będzie zezwalał firmom na opłacanie składek do naszego systemu za pracowników ponownie delegowanych. Już od 1 lipca tego roku zmienią się zasady opłacania składek za delegowanych do Niemiec pracowników. Firmy mogą zwalniać pracowników pracujących na długoletnich kontraktach zagranicznych.

Bez konkurencji w sferze komunalnej

Spółki komunalne nie będą musiały rywalizować z prywatnymi firmami o zamówienia publiczne.

MF prognozuje inflację w maju na poziomie 4,3 proc.

Podwyżki cen gazu i koszty transportu przyczyniły się do zwiększenia inflacji w maju.

Jakie są zasady funkcjonowania spółki cichej

Na czym polega funkcjonowanie spółki cichej i jakie są jej największe zalety?

Coraz trudniej eksportować

Wskaźnik informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce załamał się w maju aż o 2,6 pkt. Druga połowa roku przyniesie symptomy zwolnienia gospodarczego.

Jak korygować na fakturze błędne pozycje

Czy wystawiając fakturę korygującą, muszę ująć wszystkie pozycje wymienione przed korektą, czy tylko te błędne, które koryguję?

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Organem działającym w zakładach pracy, w których funkcjonują związki zawodowe, jest społeczna inspekcja pracy (SIP).

Nie ma rozporządzenia o kasach

Rozporządzenie o obowiązku posiadania kas fiskalnych obowiązuje do 30 czerwca. Ministerstwo Finansów jeszcze nie przygotowało projektu nowych przepisów. Przedsiębiorcy w ostatniej chwili dowiedzą się o obowiązkach od 1 lipca 2008 r.

Wykonawcy w przetargach na roboty budowlane będą mieli mniej praw

Posłowie chcą, by w przetargach na roboty budowlane o wartości powyżej 10 i 20 mln euro ostatecznym rozstrzygnięciem protestu był wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, a nie sądu okręgowego.

Będzie wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Próg przychodów do prowadzenia pełnej rachunkowości wzrośnie do 1,2 mln euro - zdecydował Sejm.

Światowy kryzys dotknie nasz przemysł tekstylny

Polscy producenci tekstyliów i papieru najbardziej odczują osłabienie na światowych rynkach. Problemy za granicą nie przełożą się na polskie firmy budowlane i dystrybucji masowej.

Firmom łamiącym przepisy bhp grozi podwyżka składki wypadkowej

Firmy, które notorycznie naruszają przepisy bhp, są karane koniecznością opłacania o 100 proc. wyższej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

REKLAMA