| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

 Warunkiem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zaistnienie sytuacji, w której pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego okaże się niezbędny w zakładzie pracy. Ponadto obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, które nie były przewidziane w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu.

Odwołanie z urlopu jest zatem dopuszczalne, gdy:

• zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu,

• obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna (art. 167 § 1 k.p.).

Kodeks pracy nie określa formy, w jakiej można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Odwołanie z urlopu ma dla pracownika charakter polecenia służbowego i odbywa się w trybie jednostronnej decyzji pracodawcy. Pracownik obowiązany jest zatem wykonać polecenie pracodawcy. W innym razie takie niezastosowanie się do polecenia służbowego zostanie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika. Odwołanie pracownika z urlopu powinno być dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownik miał możliwość wykonania polecenia pracodawcy w oznaczonym przez niego terminie.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu pracodawca obowiązany jest pokryć koszty poniesione przez pracownika, związane bezpośrednio z tym odwołaniem (art. 167 § 2 k.p.). Odwołując pracownika z urlopu, pracodawca ponosi koszty takiego odwołania. Obowiązek pracodawcy w zakresie zwrotu kosztów dotyczy tylko poniesionych i udokumentowanych przez pracownika kosztów bezpośrednich, takich jak koszt zorganizowanego wypoczynku: wczasów, wycieczek, pobytu w hotelu czy pensjonacie oraz koszty podróży (koszty biletów kolejowych lub lotniczych).

Pracodawca obowiązany jest pokryć udokumentowane koszty poniesione przez pracownika, ale tylko te bezpośrednio związane z odwołaniem go z urlopu. Za koszty takie uznaje się m.in.: koszty pobytu w hotelu, ośrodku wczasowym, pensjonacie, na kwaterze prywatnej lub w sanatorium, a także koszty podróży. Nie podlega zwrotowi koszt utraconego zarobku, w sytuacji gdy pracownik zamierzał przeznaczyć urlop na podjęcie dorywczej pracy.

W razie sporu między pracownikiem a pracodawcą co do zasadności zwrotu poszczególnych kosztów bądź ich wysokości rozstrzygnięcie tego sporu należy do sądu pracy.

Obowiązek zwrotu kosztów przy odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego nie dotyczy również kosztów, które nie mają bezpośredniego związku z odwołaniem z urlopu, a tylko pośrednio związane są z korzystaniem przez pracownika z urlopu. Pracownik nie będzie miał zatem prawa do zwrotu kosztów związanych np. z zakupem odzieży lub sprzętu sportowego.

Koszty podlegające rekompensacie powinny być przez pracownika udokumentowane rachunkami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK