| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

 Warunkiem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego jest zaistnienie sytuacji, w której pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego okaże się niezbędny w zakładzie pracy. Ponadto obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności, które nie były przewidziane w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu.

Odwołanie z urlopu jest zatem dopuszczalne, gdy:

• zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu,

• obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna (art. 167 § 1 k.p.).

Kodeks pracy nie określa formy, w jakiej można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Odwołanie z urlopu ma dla pracownika charakter polecenia służbowego i odbywa się w trybie jednostronnej decyzji pracodawcy. Pracownik obowiązany jest zatem wykonać polecenie pracodawcy. W innym razie takie niezastosowanie się do polecenia służbowego zostanie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika. Odwołanie pracownika z urlopu powinno być dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownik miał możliwość wykonania polecenia pracodawcy w oznaczonym przez niego terminie.

W przypadku odwołania pracownika z urlopu pracodawca obowiązany jest pokryć koszty poniesione przez pracownika, związane bezpośrednio z tym odwołaniem (art. 167 § 2 k.p.). Odwołując pracownika z urlopu, pracodawca ponosi koszty takiego odwołania. Obowiązek pracodawcy w zakresie zwrotu kosztów dotyczy tylko poniesionych i udokumentowanych przez pracownika kosztów bezpośrednich, takich jak koszt zorganizowanego wypoczynku: wczasów, wycieczek, pobytu w hotelu czy pensjonacie oraz koszty podróży (koszty biletów kolejowych lub lotniczych).

Pracodawca obowiązany jest pokryć udokumentowane koszty poniesione przez pracownika, ale tylko te bezpośrednio związane z odwołaniem go z urlopu. Za koszty takie uznaje się m.in.: koszty pobytu w hotelu, ośrodku wczasowym, pensjonacie, na kwaterze prywatnej lub w sanatorium, a także koszty podróży. Nie podlega zwrotowi koszt utraconego zarobku, w sytuacji gdy pracownik zamierzał przeznaczyć urlop na podjęcie dorywczej pracy.

W razie sporu między pracownikiem a pracodawcą co do zasadności zwrotu poszczególnych kosztów bądź ich wysokości rozstrzygnięcie tego sporu należy do sądu pracy.

Obowiązek zwrotu kosztów przy odwołaniu pracownika z urlopu wypoczynkowego nie dotyczy również kosztów, które nie mają bezpośredniego związku z odwołaniem z urlopu, a tylko pośrednio związane są z korzystaniem przez pracownika z urlopu. Pracownik nie będzie miał zatem prawa do zwrotu kosztów związanych np. z zakupem odzieży lub sprzętu sportowego.

Koszty podlegające rekompensacie powinny być przez pracownika udokumentowane rachunkami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Brysiewicz

Krzysztof Brysiewicz, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »