Kto może handlować w święta?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz: 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele
REKLAMA
Artykuł 1519a kodeksu pracy wyraźnie stanowi, że praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Praca w niedziele jest dozwolona tylko gdy dana placówka handlowa zaspokaja codzienne potrzeby ludzi lub w inny sposób jest społecznie użyteczna.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
W jakie święta obowiązuje zakaz pracy w handlu:
• w Wielkanoc, • 1 maja, • 3 maja, • w pierwszy dzień Zielonych Świątek, • w dzień Bożego Ciała, • 15 sierpnia, • 1 listopada, • 11 listopada, • 25 i 26 grudnia. |
Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)
Polecamy: serwis Koszty
Przepisy nie zabraniają w te dni handlu w ogóle, lecz tylko pracy w te dni pracowników. Zatem sami właściciele sklepów mogą handlować nawet w ww. święta.
Sprzedawać mogą też wtedy osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenie). Istnieje tu pewne ryzyko uznania, że sprzedawanie za ladą nie może być przedmiotem umowy cywilnoprawnej.
Właściciele sklepów muszą też pamiętać, że w trakcie kontroli PIP sprawdza nie tylko, czy w sklepie w święto nie handlują pracownicy. PIP jak zawsze sprawdza, czy firma nie zatrudnia osób na czarno.
Na pewno niezgodne z prawem jest natomiast podpisywanie ze stałymi pracownikami umów zlecenia, które obowiązują jedynie w święto.
REKLAMA
Przepisy nie mówią niestety, jakich obiektów handlowych dotyczy ten zakaz, a nie ma legalnej definicji placówki handlowej. Rodzi to wiele wątpliwości. Przykładowo stacje benzynowe niewątpliwie są placówką handlową. Dlatego ich pracownicy również nie powinni pracować w święta.
Ale aby nie dopuścić do paraliżu komunikacyjnego w poszczególne święta, główny inspektor pracy wydał opinię, zgodnie, z którą stacje paliw uznaje się za placówki usługowe, a nie handlowe i ze względu na ich użyteczność społeczną powinny być otwarte.
Wątpliwe jest też, czy w święta mogą pracować na przykład cukiernie lub piekarnie. Zakaz pracy nie będzie ich dotyczył, jeśli uzna się je za placówki gastronomiczne, a nie handlowe. Zdaniem Ministerstwa Pracy decydujące znaczenie ma to, czy przeważającą działalnością placówki jest handel. Jeżeli tak, to ich pracownicy nie mogą pracować w święta.
Pracownicy jakich placówek handlowych mogą pracować w święta:
- stacji paliw, - zakładów opieki zdrowotnej, - aptek, - placówek gastronomicznych, - zakładów hotelarskich, - jednostek gospodarki komunalnej, - jednostek pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, - zakładów prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku, - innych zakładów, świadczących usługi dla ludności. |
Polecamy: Jak założyć firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.