REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele

Marta Zdanowska
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele /fot. Fotolia
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pierwsza niedziela wolna od handlu już 11 marca br.

Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, w 2018 r. obowiązywać będzie w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 r. - w trzy, a w 2020 będzie dotyczył już wszystkich niedziel.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą zakaz obowiązuje w placówkach handlowych, w szczególności w sklepach, na stoiskach, straganach, w hurtowniach, w składach węgla, składach materiałów budowlanych, domach towarowych, domach wysyłkowych, biurach zbytu. Właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził we własnym imieniu i na własny rachunek. To samo dotyczy sklepów działających na zasadzie franczyzy.

Otwarte mogą być galerie handlowe, które dziś często pełnią także funkcję rozrywkowo – usługową. Czynne zatem mogą być działające w nich kina, kawiarnie, restauracje, siłownie czy place zabaw.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Pierwszą niedzielą, w którą nie zrobimy zakupów będzie 11 marca. Zakaz handlu będzie obowiązywał także w następujące niedziele: 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8, 15 i 22 kwietnia,13 i 20 maja,10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca,12 i 19 sierpnia, 9,16 i 23 września,14 i 21 października,11 i 18 listopada, 9 grudnia a także jak dotychczas w święta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Ustawa wprowadza ponadto ograniczenie handlu w Wigilię (24 grudnia) oraz w Wielką Sobotę (31 marca). Sklepy będą mogły być wtedy czynne jedynie do godziny 14.

Od zakazu przewidziano wiele wyjątków. Zakazem nie zostaną objęte m.in. stacje benzynowe, w apteki, piekarnie a także na platformy internetowe.

O wszystkich wyjątkach przeczytasz tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - wyjątki

REKLAMA

Za złamanie zakazu i powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu grożą wysokie kary grzywny – od 1000 złotych do aż 100 000 zł. a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele został przygotowany z inicjatywy NSZZ "Solidarność". Komitet Inicjatywy Ustawodawczej uzasadniał ten pomysł m.in. prawem pracownika do wypoczynku, specjalnym charakterem tego dnia a także pozytywnymi skutkami społecznymi poprzez wzmacnianie więzi rodzinnych. Pod projektem zebrano ponad 114 tys. podpisów.

Pierwotnie projekt był bardziej rygorystyczny a zakaz handlu miał obowiązywać we wszystkie niedziele. W trakcie prac parlamentarnych był jednak wielokrotnie zmieniany. Projekt obywatelski przewidywał chociażby mniejszą liczę wyjątków od zakazu handlu a także możliwość wymierzenia kary do 2 lat pozbawienia wolności za działania niezgodne z przepisami ustawy. Zawierał także przepis stanowiący, że „zatrudnienie w niedziele obejmuje handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych w 24 kolejnych godzinach, poczynając od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego”. Finalnie jednak z tego przepisu zrezygnowano. Duże sieci supermarketów mogą więc zobligować pracowników, aby poniedziałkową zmianę zaczynali już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Prawdopodobnie będziemy mieli także do czynienia z różnymi próbami obchodzenia nowego prawa. Niektóre sieci rozważają możliwość otwarcia sklepu w formie showroom gdzie można by było obejrzeć i przymierzyć produkty natomiast zakupu dokonać przez Internet.

Najnowsze wspólne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PIP dotyczące interpretacji przepisów dostępne tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - pytania i odpowiedzi.

Projekt ustawy krytykuje m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan wskazując na wiele nieprecyzyjnych sformułowań zawartych w tym akcie prawnym a także na możliwe negatywne skutki dla gospodarki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. 2018 poz. 305)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA