REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele

Marta Zdanowska
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele /fot. Fotolia
1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Pierwsza niedziela wolna od handlu już 11 marca br.

Zakaz ma być wprowadzany stopniowo, w 2018 r. obowiązywać będzie w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 r. - w trzy, a w 2020 będzie dotyczył już wszystkich niedziel.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą zakaz obowiązuje w placówkach handlowych, w szczególności w sklepach, na stoiskach, straganach, w hurtowniach, w składach węgla, składach materiałów budowlanych, domach towarowych, domach wysyłkowych, biurach zbytu. Właściciel będzie mógł otworzyć w niedziele placówkę tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził we własnym imieniu i na własny rachunek. To samo dotyczy sklepów działających na zasadzie franczyzy.

Otwarte mogą być galerie handlowe, które dziś często pełnią także funkcję rozrywkowo – usługową. Czynne zatem mogą być działające w nich kina, kawiarnie, restauracje, siłownie czy place zabaw.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Pierwszą niedzielą, w którą nie zrobimy zakupów będzie 11 marca. Zakaz handlu będzie obowiązywał także w następujące niedziele: 18 marca, 1 kwietnia (Wielkanoc), 8, 15 i 22 kwietnia,13 i 20 maja,10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca,12 i 19 sierpnia, 9,16 i 23 września,14 i 21 października,11 i 18 listopada, 9 grudnia a także jak dotychczas w święta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Ustawa wprowadza ponadto ograniczenie handlu w Wigilię (24 grudnia) oraz w Wielką Sobotę (31 marca). Sklepy będą mogły być wtedy czynne jedynie do godziny 14.

Od zakazu przewidziano wiele wyjątków. Zakazem nie zostaną objęte m.in. stacje benzynowe, w apteki, piekarnie a także na platformy internetowe.

O wszystkich wyjątkach przeczytasz tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - wyjątki

REKLAMA

Za złamanie zakazu i powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu grożą wysokie kary grzywny – od 1000 złotych do aż 100 000 zł. a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele został przygotowany z inicjatywy NSZZ "Solidarność". Komitet Inicjatywy Ustawodawczej uzasadniał ten pomysł m.in. prawem pracownika do wypoczynku, specjalnym charakterem tego dnia a także pozytywnymi skutkami społecznymi poprzez wzmacnianie więzi rodzinnych. Pod projektem zebrano ponad 114 tys. podpisów.

Pierwotnie projekt był bardziej rygorystyczny a zakaz handlu miał obowiązywać we wszystkie niedziele. W trakcie prac parlamentarnych był jednak wielokrotnie zmieniany. Projekt obywatelski przewidywał chociażby mniejszą liczę wyjątków od zakazu handlu a także możliwość wymierzenia kary do 2 lat pozbawienia wolności za działania niezgodne z przepisami ustawy. Zawierał także przepis stanowiący, że „zatrudnienie w niedziele obejmuje handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych w 24 kolejnych godzinach, poczynając od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego”. Finalnie jednak z tego przepisu zrezygnowano. Duże sieci supermarketów mogą więc zobligować pracowników, aby poniedziałkową zmianę zaczynali już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Prawdopodobnie będziemy mieli także do czynienia z różnymi próbami obchodzenia nowego prawa. Niektóre sieci rozważają możliwość otwarcia sklepu w formie showroom gdzie można by było obejrzeć i przymierzyć produkty natomiast zakupu dokonać przez Internet.

Najnowsze wspólne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PIP dotyczące interpretacji przepisów dostępne tutaj: Zakaz handlu w niedziele od 1 marca 2018 - pytania i odpowiedzi.

Projekt ustawy krytykuje m.in. Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Konfederacja Lewiatan wskazując na wiele nieprecyzyjnych sformułowań zawartych w tym akcie prawnym a także na możliwe negatywne skutki dla gospodarki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: 

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. 2018 poz. 305)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA