REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Czy stawka liniowa jest opłacalna?
Czy stawka liniowa jest opłacalna?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

Nie jest bowiem możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych form się bardziej opłaca, gdyż jest to uzależnione od szeregu czynników.

REKLAMA

Należy, zatem wziąć pod uwagę m.in.:

1) wysokość osiąganych dochodów – generalnie ze względu na to kryterium korzystanie ze stawki liniowej jest opłacalne gdy wysokość dochodów z działalności gospodarczej „przekroczy” pierwszy próg skali podatkowej. Jeśli bowiem dochody te są niższe, to niższy podatek zapłacimy opodatkowując je według skali, gdyż przy obliczaniu wysokości podatku uwzględnimy wysokość kwoty wolnej (czego nie wolno zrobić przy stawce liniowej). Zatem pomimo, iż w tym przypadku zarówno przy opodatkowaniu według skali, jak i przy opodatkowaniu stawką liniową nominalnie stawka podatkowa będzie wynosić tyle samo (czyli w 2008 r. - 19%), to opodatkowanie według skali będzie bardziej opłacalne.

2)
możliwość korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania – czyli rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Preferencje można zastosować opodatkowując dochody według skali, a nie można tego uczynić korzystając ze stawki liniowej.

3)
możliwość korzystania z ulg i odliczeń (również tych, z których korzystanie jest możliwe obecnie na zasadzie praw nabytych) – skorzystanie z ulg przy opodatkowaniu według skali może znacząco zredukować bądź nawet całkowicie wyeliminować konieczność zapłaty podatku za dany rok podatkowy pomimo osiągnięcia nawet znacznych dochodów. Takiej możliwości nie daje natomiast opodatkowanie stawką liniową, przy którym w praktyce nie ma możliwości korzystania z ulg dających największe korzyści podatkowe w postaci obniżenia bądź braku konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Zobacz: Czy sprzedaż żywych zwierząt podlega VAT?

Podstawowe różnice pomiędzy opodatkowaniem według skali a opodatkowaniem według stawki liniowej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Kryterium

Skala podatkowa

Stawka liniowa

1.

Podmiot opłacający

Wszyscy podatnicy –brak ograniczeń co do wyboru tej formy opodatkowania

Możliwość wyboru tej formy jest wyłączona w odniesieniu do osób, które świadczą na rzecz byłych lub obecnych pracodawców usługi odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy bądź spółdzielczego stosunku pracy - w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim (ograniczenie to ma zatem charakter czasowy)

2.

Stawka podatku

W 2008 r. – 19%, 30% bądź 40% - w zależności od wysokości osiągniętego dochodu

Jednolita 19% stawka bez względu na wysokość osiągniętego dochodu

3.

Korzystanie z ulg i odliczeń

Tak – można korzystać ze wszystkich przewidzianych przepisami ulg i odliczeń

Bardzo ograniczona możliwość korzystania z odliczeń - w 2008 r. została ona ograniczona do odliczania składek ZUS (na bieżąco),odliczenia strat z lat ubiegłych i przekazania 1% podatku w zeznaniu rocznym

4.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem/jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Tak

Nie

5.

Odliczenie strat z lat ubiegłych

Tak

Tak

6.

Odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne

Tak

Tak

7.

Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne

Tak

Tak

8.

Zmniejszenie o kwotę wolną

Tak

Nie

9.

Opłacanie zaliczek – miesięczne/kwartalne

Tak

Tak

10.

Możliwość wyboru zaliczek uproszczonych

Tak

Tak

Poznajmy bliżej obie formy opodatkowania dochodu i ich zasady:

Skala podatkowa

Stawka liniowa

Zasady opłacania zaliczek (w tym kredyt podatkowy )

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA