REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Czy stawka liniowa jest opłacalna?
Czy stawka liniowa jest opłacalna?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

Nie jest bowiem możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych form się bardziej opłaca, gdyż jest to uzależnione od szeregu czynników.

REKLAMA

Należy, zatem wziąć pod uwagę m.in.:

1) wysokość osiąganych dochodów – generalnie ze względu na to kryterium korzystanie ze stawki liniowej jest opłacalne gdy wysokość dochodów z działalności gospodarczej „przekroczy” pierwszy próg skali podatkowej. Jeśli bowiem dochody te są niższe, to niższy podatek zapłacimy opodatkowując je według skali, gdyż przy obliczaniu wysokości podatku uwzględnimy wysokość kwoty wolnej (czego nie wolno zrobić przy stawce liniowej). Zatem pomimo, iż w tym przypadku zarówno przy opodatkowaniu według skali, jak i przy opodatkowaniu stawką liniową nominalnie stawka podatkowa będzie wynosić tyle samo (czyli w 2008 r. - 19%), to opodatkowanie według skali będzie bardziej opłacalne.

2)
możliwość korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania – czyli rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Preferencje można zastosować opodatkowując dochody według skali, a nie można tego uczynić korzystając ze stawki liniowej.

3)
możliwość korzystania z ulg i odliczeń (również tych, z których korzystanie jest możliwe obecnie na zasadzie praw nabytych) – skorzystanie z ulg przy opodatkowaniu według skali może znacząco zredukować bądź nawet całkowicie wyeliminować konieczność zapłaty podatku za dany rok podatkowy pomimo osiągnięcia nawet znacznych dochodów. Takiej możliwości nie daje natomiast opodatkowanie stawką liniową, przy którym w praktyce nie ma możliwości korzystania z ulg dających największe korzyści podatkowe w postaci obniżenia bądź braku konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Zobacz: Czy sprzedaż żywych zwierząt podlega VAT?

Podstawowe różnice pomiędzy opodatkowaniem według skali a opodatkowaniem według stawki liniowej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lp.

Kryterium

Skala podatkowa

Stawka liniowa

1.

Podmiot opłacający

Wszyscy podatnicy –brak ograniczeń co do wyboru tej formy opodatkowania

Możliwość wyboru tej formy jest wyłączona w odniesieniu do osób, które świadczą na rzecz byłych lub obecnych pracodawców usługi odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy bądź spółdzielczego stosunku pracy - w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim (ograniczenie to ma zatem charakter czasowy)

2.

Stawka podatku

W 2008 r. – 19%, 30% bądź 40% - w zależności od wysokości osiągniętego dochodu

Jednolita 19% stawka bez względu na wysokość osiągniętego dochodu

3.

Korzystanie z ulg i odliczeń

Tak – można korzystać ze wszystkich przewidzianych przepisami ulg i odliczeń

Bardzo ograniczona możliwość korzystania z odliczeń - w 2008 r. została ona ograniczona do odliczania składek ZUS (na bieżąco),odliczenia strat z lat ubiegłych i przekazania 1% podatku w zeznaniu rocznym

4.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem/jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Tak

Nie

5.

Odliczenie strat z lat ubiegłych

Tak

Tak

6.

Odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne

Tak

Tak

7.

Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne

Tak

Tak

8.

Zmniejszenie o kwotę wolną

Tak

Nie

9.

Opłacanie zaliczek – miesięczne/kwartalne

Tak

Tak

10.

Możliwość wyboru zaliczek uproszczonych

Tak

Tak

Poznajmy bliżej obie formy opodatkowania dochodu i ich zasady:

Skala podatkowa

Stawka liniowa

Zasady opłacania zaliczek (w tym kredyt podatkowy )

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA