REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczone prawo przedsiębiorcy do sądu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Procedura w sądzie gospodarczym wymaga od przedsiębiorców i ich pełnomocników znacznie większej staranności niż od stron w tradycyjnym postępowaniu cywilnym. Drobne uchybienia mogą ograniczyć firmie prawo do sądu.
Sądy gospodarcze rozpoznają sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, które dotyczą prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Nawet jeżeli przedsiębiorca zlikwiduje firmę, a spór dotyczy okresu, w którym ją jeszcze prowadził, to wówczas właściwym do jej rozpoznania jest sąd gospodarczy.

Przedsiębiorcy i ich profesjonalni pełnomocnicy domagają się zniesienia odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Ich zdaniem sporów między przedsiębiorcami nie należy rozpoznawać w trybie odrębnej procedury, lecz na podstawie ogólnych przepisów postępowania cywilnego.

REKLAMA

Natomiast zlikwidowanie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych nie musi prowadzić do zamknięcia sądów gospodarczych. Doktor hab. Karol Witz z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że orzekają w nich wyspecjalizowani sędziowie więc powinni nadal rozpatrywać spory między przedsiębiorcami.

Ograniczenia procerowe

- Sprawy gospodarcze rozpoznawane są według odrębnego postępowania. Jest ono bardziej restrykcyjne dla stron niż ogólne przepisy procedury cywilnej - tłumaczy radca prawny Piotr Olczyk z kancelarii Olczyk & Kubicki.

REKLAMA

- Pierwsze ograniczenia występują już w związku ze złożeniem pozwu. Przedsiębiorca musi w nim podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy wykaże, że powołanie ich w pozwie nie było możliwe albo potrzeba powołania wynikła później, może zgłosić je w toku procesu - dodaje Piotr Olczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe twierdzenia i dowody na ich poparcie muszą być powołane w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe albo zrodziła się potrzeba ich powołania.

Przedsiębiorca - powód musi również dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia go pozwanemu albo wysłania go przesyłką poleconą. Powinien też dołączyć odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.

- Przedsiębiorca musi więc przedstawić dowody na to, że zanim wszczął sprawę w sądzie, usiłował się porozumieć ze swoim przeciwnikiem procesowym - tłumaczy radca prawny Helena Markowska z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Jeżeli nie dołączy ich do pozwu, to wówczas sąd uzna, że nie zostały zachowane wymogi formalne i pozew nie otrzyma dalszego biegu. Oznacza to, że sąd nie przystąpi do rozpoznania sporu, lecz zwróci stronie pismo bez wzywania jej do poprawienia go lub do uzupełnienia. Musi jednak wskazać braki, jakimi pismo jest dotknięte, i pouczyć o skutkach ponownego wniesienia pisma. Przedsiębiorca będzie mógł w ciągu tygodnia wnieść to pismo ponownie już po uzupełnieniu braków, czyli dołączając wymagane dowody.

Bez prawa do pomyłki

- Sąd może się jednak pomylić - dodaje Helena Markowska - i nie wskazać wszystkich braków. Wtedy przedsiębiorca prześle do sądu pismo ponownie obarczone brakami, ale już innymi niż poprzednio, bo wcześniej wykazane mu nieprawidłowości poprawił. Sąd wówczas zwraca mu pismo i cała procedura z usuwaniem braków zaczyna się od nowa, a pismo wywołuje skutki od daty, w której zostało wniesione po raz pierwszy.

Takie prawa nie przysługują jednak przedsiębiorcy wówczas, gdy reprezentowany jest on przed sądem przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego.

- Widocznie profesjonalni pełnomocnicy nie mogą się mylić - ironizuje Piotr Olczyk.

Pozwany ma tylko dwa tygodnie na sporządzenie odpowiedzi na pozew. Termin ten biegnie od dnia otrzymania pozwu.

Dyskryminacja pozwanego

REKLAMA

- Jest on zbyt krótki - uważa Piotr Olczyk - i faktycznie dyskryminuje pozwanego. Tym bardziej, że powód do sporządzenia pisma procesowego może przygotowywać się kilka miesięcy i gromadzić materiał dowodowy. Natomiast pozwanemu trudno będzie taki materiał przygotować w ciągu 14 dni.

Nawet przystąpienie do sprawy adwokata albo radcy prawnego po jego stronie nie powoduje wydłużenia terminu, mimo że pełnomocnik może mieć mniej czasu niż dwa tygodnie na sporządzenie odpowiedzi na pozew, bo zostanie ustanowiony w sprawie dopiero po upływie kilku dni od otrzymania pozwu przez pozwanego.

W dodatku w odpowiedzi na pozew trzeba podać wszystkie twierdzenia, zarzuty i dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powołania ich w toku postępowania. Pozwany może jedynie wykazać w ciągu dwóch tygodni, że potrzeba powołania ich wynikła później albo że nie mógł zgłosić ich w toku postępowania i domagać się, aby sąd również je uwzględnił. Natomiast nie może wnieść powództwa wzajemnego.

 

Przedsiębiorca przed sądem gospodarczym nie może

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA