Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim warto spisać najpierw umowę pożyczki, by łatwo udowodnić np. przed fiskusem pochodzenie tych środków.
REKLAMA
Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki?
Polecamy: PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku
Co do zasady pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak istnieje tu zwolnienie dla najbliższej rodziny.
Warto w umowie pożyczki określić choćby minimalne oprocentowanie pożyczanej kwoty. Pożyczkodawca będzie musiał od takich odsetek zapłacić 19% podatek dochodowy. Gdy nie określimy żadnych odsetek pożyczkobiorca uzyska (zdaniem fiskusa) nieodpłatne świadczenie, które też będzie musiał opodatkować.
Jeżeli ustalimy w umowie oprocentowanie pożyczki - po wypłacie odsetek, będą one mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.
REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodu nie mogą być odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Takim są też środki finansowe stanowiące składnik majątku wspólnego z małżonkiem. Dlatego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki udzielonej przez żonę z pieniędzy stanowiących majątek wspólnoty małżeńskiej.
Inaczej jest z pożyczkami od innych osób, w tym także krewnych tak bliskich jak rodzeństwo, dzieci czy rodzice. Jeśli taka pożyczka jest oprocentowana, a w celu uniknięcia komplikacji podatkowych taka być powinna - odsetki od niej można wliczyć w koszty podatkowe.
Przekazanie pożyczki oraz odsetek trzeba udokumentować pokwitowaniem lub przelewem na konto bankowe pożyczkodawcy wskazane w umowie. Dokument ten wraz z pisemną umową pożyczki stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (kolumna 13 - Pozostałe wydatki).
Zobacz serwis: Mała firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.