| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Przede wszystkim warto spisać najpierw umowę pożyczki, by łatwo udowodnić np. przed fiskusem pochodzenie tych środków.

Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki?

Polecamy: PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Co do zasady pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak istnieje tu zwolnienie dla najbliższej rodziny.
Warto w umowie pożyczki określić choćby minimalne oprocentowanie pożyczanej kwoty. Pożyczkodawca będzie musiał od takich odsetek zapłacić 19% podatek dochodowy. Gdy nie określimy żadnych odsetek pożyczkobiorca uzyska (zdaniem fiskusa) nieodpłatne świadczenie, które też będzie musiał opodatkować.

Jeżeli ustalimy w umowie oprocentowanie pożyczki - po wypłacie odsetek, będą one mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.

Kosztem uzyskania przychodu nie mogą być odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Takim są też środki finansowe stanowiące składnik majątku wspólnego z małżonkiem. Dlatego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki udzielonej przez żonę z pieniędzy stanowiących majątek wspólnoty małżeńskiej.

Inaczej jest z pożyczkami od innych osób, w tym także krewnych tak bliskich jak rodzeństwo, dzieci czy rodzice. Jeśli taka pożyczka jest oprocentowana, a w celu uniknięcia komplikacji podatkowych taka być powinna - odsetki od niej można wliczyć w koszty podatkowe.

Przekazanie pożyczki oraz odsetek trzeba udokumentować pokwitowaniem lub przelewem na konto bankowe pożyczkodawcy wskazane w umowie. Dokument ten wraz z pisemną umową pożyczki stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (kolumna 13 - Pozostałe wydatki).

Zobacz serwis: Mała firma

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK