REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie będą zmiany w zastawie rejestrowym

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy będzie mógł zabezpieczyć swoją wierzytelność zastawem rejestrowym, a sądowe badanie wniosku o jego wpis do rejestru zostanie ograniczone. Uprości to tryb postępowania rejestrowego.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Obciążając zastawem rejestrowym ruchomości i zbywalne prawa majątkowe, wierzyciel zabezpiecza swoje roszczenia w razie niewypłacalności dłużnika.

- Jego wierzytelność będzie zaspokojona z przedmiotu zastawu jako pierwsza przed innymi zadłużeniami. Z uzyskanych pieniędzy za sprzedaż tego przedmiotu może więc łatwiej odzyskać przysługującą mu należność - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Zastawu rejestrowego nie mogą jednak ustanawiać wszyscy wierzyciele.

Dziś w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów oraz o zmianie innych ustaw. Autorzy projektu zaproponowali zniesienie ograniczeń podmiotowych co do wierzycieli, którzy chcą zabezpieczyć swoje roszczenia zastawem rejestrowym wpisanym do rejestru zastawów. Druga istotna zmiana dotyczy ograniczenia sądowego badania wniosków o wpis, co ma usprawnić funkcjonowanie samego rejestru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie będzie zamkniętej listy

Projekt proponuje usunięcie zamkniętej listy wierzycieli, którzy mają prawo zabezpieczać swoje wierzytelności zastawem rejestrowym.

REKLAMA

- Teraz ograniczenia dotyczą przede wszystkim osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz podmiotów zagranicznych, które nie są instytucjami kredytowymi - wyjaśnia adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Projekt przewiduje, że do ustanowienia zastawu rejestrowego ma być wymagana tylko umowa o ustanowienie zastawu, zwana umową zastawniczą, oraz wpis do rejestru zastawów. Umowę zawierałby na piśmie pod rygorem nieważności wierzyciel zwany zastawnikiem, który chce zabezpieczyć swoją wierzytelność z zastawcą, czyli osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu. Gdyby jednak zastaw rejestrowy miał zabezpieczać wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii, to wówczas sporządzałoby się umowę zastawniczą między zastawcą a administratorem zastawu. Administrator nie musi być wierzycielem z tytułu dłużnych papierów wartościowych emitowanych w serii.

Na czym ustanowić zastaw

Projekt przewiduje, że zastaw rejestrowy będzie ustanawiany na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych z wyjątkiem wierzytelności i praw, które mogą być przedmiotem hipoteki oraz statków morskich i statków w budowie, które mogą być przedmiotem hipoteki morskiej. Zastaw może też być ustanowiony w odniesieniu do rzeczy i praw majątkowych, które zastawnik nabędzie dopiero w przyszłości.

- Jednak obciążenie zastawem takiego przedmiotu będzie skuteczne dopiero z chwilą nabycia go przez zastawcę - mówi Maria Urbańska.

Gdyby przedmiot obciążony zastawem został zbyty, to wówczas zastawnik może domagać się natychmiastowego zabezpieczenia wierzytelności, która była nim zabezpieczona.

Może się zdarzyć, że rzecz ruchoma obciążona zastawem rejestrowym stanie się częścią składową nieruchomości. Wtedy zastaw rejestrowy wygaśnie.

Wpis do rejestru

REKLAMA

Projekt przewiduje, że wpis do rejestru zastawów będzie dokonywany na wniosek zastawcy lub zastawnika. Wnioskodawca musi do niego dołączyć umowę zastawniczą, albo umowę z której wynika nabycie przedmiotu zastawu razem z zastawem rejestrowym. Może to też być nabycie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub jej części lub inny dokument stanowiący podstawę wpisu, na przykład związany ze spadkiem, albo podziałem bądź łączeniem się spółek. Natomiast teraz składa się tylko wniosek i umowę zastawniczą.

Projekt przewiduje również możliwość działania sądu rejestrowego z urzędu. Chodzi o taki przypadek, gdy zastaw rejestrowy wygaśnie i w związku z tym zostanie wykreślony z rejestru zastawów po 20 latach od wpisu. Wtedy sąd dokonuje wykreślenia z urzędu. Projekt przewiduje możliwość składania wniosków o wpis na papierze lub w formie elektronicznej. Wyboru dokonywać ma wnioskodawca. Wnioski składane drogą elektroniczną muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu (w aktach przechowywany będzie wydruk wniosków i załączniki dokumentów). Należy też wskazać osoby, które je podpisały.

Sąd rozpozna wniosek

Rozpoznając wniosek o wpis, sąd zbada tylko treść i formę wniosku oraz dokumenty, które stanowią podstawę wpisu. Chodzi o dane podlegające wpisowi, czyli dotyczące zastawcy, zastawnika i dłużnika, który nie jest zastawcą, czyli przede wszystkim o nazwę, imię i nazwisko, adres lub siedzibę. Gdy dłużnik miał miejsce zamieszkania albo siedzibę poza granicami, to wówczas podaje się adres do doręczeń w Polsce.

Gdy zastaw rejestrowy wygaśnie, to powinien zostać wykreślony z rejestru na wniosek zastawcy, zastawnika lub osoby, która nabyła przedmiot zastawu. Składając wniosek, zastawca musi dołączyć oświadczenie zastawnika o wygaśnięciu wierzytelności zabezpieczonej zastawem albo o zrzeczeniu się zabezpieczenia. Może też dołączyć wyrok sądu ustalający wygaśnięcie zastawu.

Jakie będą zmiany w zastawie rejestrowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA