Można skorzystać z jednorazowego odpisu
REKLAMA
REKLAMA
Zakup maszyn i urządzeń w ramach leasingu finansowego (np. wiertarko-frezarki) może być przez przedsiębiorcę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jako jednorazowy odpis amortyzacyjny.
REKLAMA
Amortyzacji podlegają określone składniki majątku, jeżeli:
• stanowią własność lub współwłasność podatnika,
• są nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
• są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
• przewidywany ich okres używania przekracza rok,
• są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Amortyzacji podlega też zakup urządzeń leasingowanych (np. obrabiarki do metalu), gdy urządzenie to będzie stanowiło własność leasingobiorcy (tzw. leasing finansowy).
Jednorazowe odliczenie
REKLAMA
Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpis ten nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości 50 tys. euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych.
Oznacza to, że łączna wysokość jednorazowych odpisów dla środków trwałych (niezależnie od ilości środków trwałych) w 2008 roku nie może przekroczyć równowartości 50 tys. euro, czyli 188 tys. zł.
Prawo do jednorazowego odpisu nie przysługuje podatnikowi rozpoczynającemu prowadzenie działalności, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
W 2008 roku do małych podatników zalicza się tych przedsiębiorców, których przychody ze sprzedaży wraz z należnym VAT w 2007 roku nie przekroczyły 3,014 mln zł.
Rozliczenie leasingu
Należy pamiętać, że gdy umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23f ustawy o PIT, a więc stanowi leasing finansowy (kapitałowy), odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Z leasingiem finansowym mamy do czynienia, gdy:
• umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
• suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
• umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.
Metody amortyzacji
REKLAMA
W przypadku umów leasingu finansowego korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych obowiązujących nabywcę środków trwałych. Oznacza to, że korzystający może stosować wszystkie metody amortyzacji przewidziane dla danego środka trwałego, jak też jednorazowy odpis amortyzacyjny.
W konsekwencji kupiony przez przedsiębiorcę będącego małym podatnikiem w formie leasingu finansowego środek trwały np. wiertarko-frezarka do obróbki metali, zaliczony w klasyfikacji środków trwałych do grupy 411 podlega jednorazowej amortyzacji w miesiącu przekazania tego środka trwałego do użytkowania. W przypadku gdy zakup i wprowadzenie wartości początkowej środka trwałego do ewidencji nastąpiło w tym samym miesiącu, to zakup będzie stanowił koszt uzyskania przychodów tego miesiąca.
Ważne!
Małym podatnikiem jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro
BOGDAN ŚWIĄDER
bogdan.swiader@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA